Dėl šios priežasties ksilitolis naudojamas daugelyje becukrių kramtomųjų gumų, saldainių ir kepinių gamyboje. Ksilitolio taip pat rasite dantų pastoje, burnos skalavimo skystyje ir kitų rūšių burnos priežiūros priemonėse.
Kas yra ksilitolis?
Tai – natūralus cukraus alkoholis, kurio pėdsakų randama daugelyje vaisių ir daržovių, jis gali būti gaunamas iš tam tikrų medžių arba iš augalinių skaidulų, vadinamų ksilanu. Nors saldus, ksilitolis yra dvigubai mažiau kaloringas už cukrų.
Galima nusipirkti ksilitolio. Tai bus balti, kristaliniai milteliai, kuriais galima pakeisti cukrų, jei gaminate namie.
Kokia ksilitolio nauda sveikatai?
Per didelis gliukozės kiekis kraujyje yra susijęs su daugybe rimtų sveikatos problemų, įskaitant diabetą, širdies ligas, nutukimą ir dantų ėduonį, todėl saldikliai be cukraus, tokie kaip ksilitolis, yra populiari alternatyva.
Ksilitolis turi mažiau kalorijų ir angliavandenių nei cukrus
Todėl jis yra puiki cukraus alternatyva žmonėms, kuriems reikia stebėti savo kūno svorį, gliukozės kiekį kraujyje arba ir viena, ir kita. Cukraus alkoholyje yra apie 2,4 kalorijos viename grame (palyginti su 4 kalorijomis viename grame įprasto cukraus). Dėl to jis yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori apriboti paprastųjų angliavandenių suvartojimą, pavyzdžiui, žmonėms, sergantiems diabetu ar susijusiais metaboliniais sindromais.
Ksilitolis nesukelia gliukozės kiekio kraujyje šuolių
Pagal glikemijos indeksą (GI), kuris parodo, kaip greitai maistas padidina gliukozės kiekį kraujyje, ksilitolio GI yra 7 balai, o įprasto cukraus GI yra apie 60 balų. Mažesnis ksilitolio GI rodiklis reiškia, kad angliavandeniai skaidomi ilgiau, todėl energijos padidėjimas nėra toks staigus.
Ksilitolis naudingas dantų sveikatai
Ksilitolis gali padėti išvengti dantų ėduonies, nes sumažina blogųjų bakterijų kiekį burnoje. Remiantis žurnale „Journal of International Society of Preventive & Community Dentistry“ paskelbta apžvalga, per dieną suvartojant 5–10 g ksilitolio turinčių produktų (pavyzdžiui, pastilių, saldainių, kramtomosios gumos, dantų pastos ar burnos skalavimo skysčio), lyginant su produktais, kurių sudėtyje ksilitolio nėra, reikšmingai išvengiama ėduonies ir dantų karieso.
Ksilitolis kasdieniuose produktuose
Daugelyje produktų be cukraus yra ksilitolio, įskaitant saldainius, kramtomąją gumą, kepinius, sirupą nuo kosulio, kramtomuosius vitaminus, kai kuriuos riešutų sviesto gaminius, ledus ir burnos higienos produktus.
Galimas šalutinis poveikis
Dauguma žmonių gali įtraukti ksilitolio į savo mitybą nepastebėdami jokio šalutinio poveikio. Tačiau kai kurie žmonės gali patirti virškinimo sutrikimų, tokių kaip pilvo pūtimas ir viduriavimas.
Jei pastebėjote virškinimo problemų, sumažinkite ksilitolio vartojimą ir vėl pradėkite jį vartoti lėtai. Jei turite kitų virškinimo problemų, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromą (DŽS), vertėtų visiškai vengti šio tipo dirbtinių saldiklių.
Šių metų vasarą žurnale „European Heart Journal“ numeryje paskelbtame stebėjimo tyrime nustatyta, kad didelis ksilitolio kiekis susijęs su didesne širdies smūgio ar insulto rizika suaugusiesiems po kelerių metų.
Neduokite ksilitolio šuniui
Ksilitolis labai kenksmingas šunims, gali sukelti pavojingai mažą gliukozės kiekį kraujyje, kepenų nepakankamumą ir net mirtį. Produktus su dirbtiniais saldikliais laikykite šuniui nepasiekiamoje vietoje, o prieš siūlydami augintiniui ledų ir žemės riešutų sviesto visada patikrinkite sudedamųjų dalių etiketę.
Parengta pagal Health.harvard.edu inf.