Šiam teiginiui pritaria ir kėdainietė Modesta. Ji – „Žvelk giliau“ iniciatyvos psichikos sveikatos ambasadorė ir jau beveik 2 metus veda susitikimus su vietos jaunimu.
„Turiu kelias istorijas. Dalinuosi savo patirtimi apie bipolinį afektinį sutrikimą ir priklausomybes bei kopriklausomybes“, – paaiškina Modesta.
Moteris pasakoja, kad jaunimui kyla daug klausimų apie priklausomybę nuo narkotikų, tačiau jiems svarbios ir kitos temos.
„Kai kalbu apie bipolinį, klausytojai reaguoja labai jautriai. Jaunimas susiduria su psichikos sutrikimais, kartais nežino, kur kreiptis. Būna, po renginio dalyviai prieina, pasidalija savo istorijomis. Jie klausia patarimo, kaip jiems elgtis, kur eiti“, – pasakoja Modesta.
Ji sulaukia žinučių ir į socialinio tinklo asmeninę paskyrą. Į visus klausimus pašnekovė stengiasi atsakyti. Moteris pastebi, kad ši patirtis ją praturtino.
„Kalbėjimas mane išlaisvino. Kol viską laikai viduje, verdi savo sultyse. Kai pradedi kalbėti, atsiranda naujų minčių, atrodo, kad pati problema sumažėja. Tiems, kurie nedrįsta atsiverti, sakau, kad kalbėjimas padeda“, – patikina Modesta.
Randa savyje drąsos
Moteris – tik viena iš projekto „Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadorių. Po visą Lietuvą jų yra išsibarstę daugiau nei šimtas.
Antai Virginijus Šaulys kalbasi su onkologinės ligos paliestais žmonėmis – sergančiaisiais ir jų artimaisiais.
„Mano tikslas – atkreipti dėmesį į psichologinę savitvardą. Pabrėžiu, kad visų pirma reikia susitarti su savimi ir pasveikti savo galvoje, nes kitaip negalėsi padėti gydytojui tave gydyti. Matau, kad tai duoda rezultatų“, – sako V.Šaulys.
Prieš 11 metų vyras ir pats išgirdo IV stadijos vėžio diagnozę. Jis ligą įveikė ir aktyviai įsitraukė į pacientų pagalbos organizacijų veiklą.
Virginijus pasakojo, kad sunkios ligos akivaizdoje persidėlioja prioritetai. Materialinės vertybės nusistumia į antrą planą, o didesnę svarbą įgyja džiaugsmas kiekviena atėjusia diena.
„Svarbu, kad žmogų kas nors išklausytų, kad jis turėtų kam pasipasakoti. Pavyzdžiui, į „Žvelk giliau“ susitikimą ateina tam tikros ligos paliesti žmonės. Jie būna turėję minčių pakelti ranką prieš save, jautėsi beverčiais, niekam nereikalingais.
Tokioje grupėje žmonės išsikalba, tos mintys būna panašios ir jie supranta, kad nėra vieni. Ir Jonas, ir Petras, ir Antanas yra paliesti tos pačios ligos, bet drąsiai kalba apie tai. Žmogui duota unikali galimybė išreikšti savo emocijas per kalbą.
Susitikimų metu būna ir ašarų, tikrai giliai paliečiami sunkūs išgyvenimai, nuo aplinkinių slėpti jausmai. Bet žmonės randa savyje drąsos apie tai kalbėti, nes greta sėdintis turi panašią patirtį ir tave puikiai supranta“, – pastebi V.Šaulys.
Pasak jo, su emociniais išbandymais ypač sunkiai susitaiko vyrai. Pastebėta, kad jiems sunkiau pasipasakoti apie savo problemas. Juk berniukams nuo mažumės buvo kalama į galvą, kad ašaros – jiems nepritinkantis silpnumo ženklas.
Kviečia išsklaidyti baimes
Nomedos Sabeckienės gyvenimo istorija pažymėta dramatiškų patirčių. Moteris sako, kad po skaudžių likimo smūgių ir užgulusių gyvenimiškų rūpesčių puolė į depresiją.
„Dar mažytė praradau tėtį, o 21-erių metų netekau sužadėtinio, kuris žuvo avarijoje. Aš nemokėjau to išgyventi ir praeities traumos susikrovė į tą momentą, kai palūžau“, – sako N.Sabeckienė.
Šiandien moteris yra psichikos sveikatos ambasadorė ir savityros metodo „The Work of Byron Katie“ praktikė bei konsultantė.
„Gyvenime būna etapų, kai mums labai skauda ir nežinome, kaip su tuo tvarkytis. Mano žinutė – reikia ieškoti pagalbos, eiti pas specialistus, kalbėtis su draugais bei artimaisiais“, – pabrėžia N.Sabeckienė.
Į „Žvelk giliau“ iniciatyvą moterį įtraukė vienas iš iniciatyvos koordinatorių – M.K. Čiurlionio dailės muziejus. Psichikos sveikatos ambasadorė pakvietė į renginį ir kreipėsi per muziejaus parodą „labirinte meninink(i)ų knygos ir leidiniai“.
„Gyvenimas susideda iš įvairių labirintų. Mes galime juose užstrigti arba rasti išeitį ir pasimėgauti pačia kelione. Pasidalinau savo patirtimi, apžiūrėjome parodą, kurios vienas eksponatų vadinosi „Nuo taško prie taško“.
Buvo padėta atversta M.K.Čiurlionio knyga ir pieštukas. Lankytojai buvo raginami padėti du taškus ir linija juos sujungti. Pastebėjau, kaip buvo nedrąsu... Juk Čiurlionis toks didis menininkas, kaip aš dabar prikeverzosiu jo knygoje? Nesąmonė!
Įdomu buvo stebėti savo emocijas, kai atsiliepiau į tokį parodos autoriaus kvietimą. Tai pavyzdys, kad baimės mus riboja gyvenime, trukdo džiaugtis šia akimirka“, – pasakoja N.Sabeckienė.
Pasak jos, taip renginio dalyviai suabejojo nuolat juos kaustančių baimių tikrumu.
Apie netekties širdgėlą kalbėjusi moteris išklausė kitų istorijų. Jos patirtis paskatino atverti savo skaudulius, N.Sabeckienės žodžiais tariant, „išsivaduoti iš skausmo kokono“.
„Sielvartas turi savo fazes. Tai yra liūdesys, pyktis, bejėgiškumas, tuštumos jausmas. Būna blogai, jeigu šitų fazių neišgyvename, puolame iš karto į gyvenimą, bandome prastumti laiką ir įsivaizduojame, kad laikas užgydo žaizdas“, – pabrėžia N.Sabeckienė.
Todėl svarbu dalintis savo patirtimi ir skausmu, nebijoti parodyti silpnumo. Tik tada galima išbristi iš tamsos ir pasiekti šviesą.
Psichikos sveikatos ambasadorių tikslas – savo patirties dalijimusi per socialinius ryšius bendruomenėje ar socialiniuose tinkluose keisti žmonių požiūrį į psichikos sveikatos sunkumus bei sutrikimus, skatinti pozityvias nuostatas ir elgesį juos patiriančių žmonių ar jų artimųjų atžvilgiu, mažinti mitus ir klaidingus įsitikinimus apie psichikos sveikatą.
Visą informaciją apie iniciatyvos renginius galite rasti „Žvelk giliau“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.