Šaltis gali padaryti ilgalaikę žalą
Artėjant žiemos sezonui, skubame pasirūpinti šiltais drabužiais, striukėmis ir paltais, o kepurės dažnai lieka dulkėti spintos kampe. Vis dėlto „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Vilmantė Mostautienė tikina, kad kepurės dėvėjimas tiesiogiai padeda išvengti sezoninio plaukų slinkimo ir galvos odos pleiskanojimo.
„Šaltyje galvos odos kraujagyslės susiaurėja, tad plaukai nepakankamai aprūpinami gyvybiškai svarbiomis medžiagomis. Kartu neigiamai galvos odą šaltuoju metų laiku veikia ir sausas patalpų oras, kuris pastebimas prasidėjus šildymui. Tokioje aplinkoje galvos oda netenka riebiųjų medžiagų, išsausėja ir ima pleiskanoti. Be to, dėl šių veiksnių gali sutrikti ir plaukų mityba – tokiu atveju plaukai gali pradėti slinkti, skilinėti ir prarasti žvilgesį“, – teigia V. Mostautienė.
Kepurę pataria rinktis ne vien pagal grožį
Pasak vaistininkės, kepurė apsaugo nuo trijų pagrindinių galvos odą ir plaukus veikiančių faktorių: šalčio, vėjo ir lietaus. Vis dėlto, tinkamą apsaugą užtikrina ne bet kuri kepurė – svarbu išsirinkti tinkamo audinio, ne per stipriai galvą spaudžiantį variantą.
„Idealu, jeigu skrybėlė ar kepurė yra su šilkiniu ar atlasiniu pamušalu, nes vilna, medvilnė ir kiti audiniai taip pat gali neigiamai paveikti plaukus“, – pataria V. Mostautienė.
Anot jos, dėvint netinkamą kepurę galima dar labiau pakenkti galvos odai ir plaukams. Jei audinys prastas ar kepurė per daug spaudžia galvą, gali sutrikti galvos kraujotaka, o plaukų folikulai – mažiau apsirūpinti deguonimi ir maisto medžiagomis, dėl to plaukai gali pradėti slinkti ar lūžinėti.
„Svarbiausia, kad audinys būtų pralaidus, padedantis galvos odai tinkamai reaguoti į temperatūros pokyčius“, – pabrėžia vaistininkė.
Nederėtų pamiršti tinkamu galvos apdangalu aprūpinti ir vaikus. Neretai tėvai, norėdami apsaugoti vaiko sveikatą, parenka per storą, sezono neatitinkančią kepurę. Tokiu būdu atnešama daugiau žalos nei naudos: vaikas žaisdamas lauke sušyla, galvos oda prakaituoja, o vėliau papūtus atšiauriam vėjui lengva peršalti.
Plaukams – ypatingas dėmesys šaltuoju periodu
Pasak V. Mostautienės, kepurė – ne vienintelis būdas apsaugoti galvą ir plaukus nuo šalčio. Šaltuoju metų laiku specialistė pataria naudoti maitinančias ir stiprinančias priemones plaukams, kurias galima pasigaminti ir patiems.
„Kartu su drėkinančioms priemonėmis naudokite ir maitinančias: reguliariai puoselėkite plaukus balzamu ar kondicionieriumi, lepinkite juos kaukėmis bei turtingais aliejais“, – pataria V. Mostautienė.
Norintiems išbandyti „namines“ priemones, rekomenduojama pirmiausia pasitikrinti lentynų turinį. Pavyzdžiui, kokosų aliejus gali padėti suteikti plaukams švelnumo ir žvilgesio bei palengvinti šukavimą: pakanka porą kartų per savaitę nedidelį jo kiekį įtrinti į plaukus, palaikyti 10 minučių ir išskalauti.
Išsausėjusiems plaukams puikiai tinka ir bananų bei alyvuogių aliejaus duetas, padedantis sureguliuoti galvos odos pH ir taip sustiprinti natūralią plauko apsaugą. Norint palepinti plaukus šiomis priemonėmis, galima greitai ir paprastai pagaminti plaukų kaukę: jai prireiks vieno sunokusio banano ir šaukšto alyvuogių aliejaus. Bananą sutrinkite, kad jis pavirstų į tirštą, vientisą tyrę, o tuomet į ją įpilkite šaukštą alyvuogių aliejaus ir gerai išmaišykite. Taip gausite kremo konsistencijos kaukę, kurią rekomenduojama paskirstyti ant plaukų ir palaikyti 10–15 minučių, o po to – nuskalauti.
Vaistininkė taip pat primena apie maistingus kiaušinių trynius, kuriuose gausu vitaminų, didinančių plaukų atsparumą žalingam šalčio poveikiui.
„Vitaminai A ir E, biotinas, folio rūgštis – tai vos keletas maisto medžiagų, siejamų su greitesniu plaukų augimu ir optimalia jų būkle. Jais turtingus kiaušinių trynius itin paprasta naudoti kaip plaukų kaukę: išplaktą kiaušinio trynį tepkite tiesiai ant švarios ir sausos galvos odos, kad plaukų šaknys galėtų pasisavinti kuo daugiau naudingų medžiagų. Kartu nepamirškite ir plaukų galiukų. Palaukite pusvalandį, kad pasiektumėte geriausią rezultatą, ir nuskalaukite kaukę vėsiu vandeniu“, – rekomenduoja vaistininkė.
Padėti galvos odai gali ir vitaminai
Rudens ir žiemos sezono metu verta pasirūpinti ne tik plaukų, bet ir galvos odos priežiūra. Vaistininkė išskiria kelis svarbiausius vitaminus, kurie padės galvos odai „atsilaikyti“ žvarbiuoju metų laiku.
„Biotinas yra B grupės vitaminas, kuris skatina sveiką plaukų augimą ir gali padėti išvengti plaukų retėjimo bei slinkimo, o vitaminas D būtinas sveikiems plaukų folikulams. Būtent šio vitamino trūkumas gali sukelti plaukų retėjimą ir slinkimą.
Labai svarbi ir geležis, kuri reikalinga raudoniesiems kraujo kūneliams, atsakingiems už deguonies ir maistingųjų medžiagų pernešimą į galvos odą. Dėl jos trūkumo gali slinkti plaukai. Cinkas yra dar viena medžiaga, būtina galvos odos sveikatai palaikyti ir sveikų plaukų augimui skatinti“, – teigia V. Mostautienė.