Paaiškėjo, kas padeda natūraliai sumažinti apetitą: ypač veiksminga moterims

2024 m. lapkričio 4 d. 08:01
Lrytas.lt
Grelinas yra organizmo hormonas, kuris skatina apetitą ir siunčia į smegenis signalus, kurie sukuria alkio pojūtį. Pastebėta, kad didesnį grelino kiekį turintiems žmonėms yra sunkiau mesti svorį.
Daugiau nuotraukų (2)
Ankstesni tyrimai parodė, kad grelino kiekis gali padidėti, kai žmogus laikosi dietos. Taip organizmas bando apsisaugoti nuo bado.
Kai kurios ligos, pavyzdžiui, Hašimoto tiroiditas, Praderio Villio sindromas, nervinė anoreksija ir nervinė bulimija, yra susijusios su didesniu grelino kiekiu.
Kartu yra įrodymų, kad fiziniai pratimai gali padėti sumažinti grelino kiekį.
Naujas Virdžinijos universiteto (JAV) mokslininkų tyrimas parodė, kad intensyvi mankšta labiau slopina grelino išsiskyrimą. Be to, šis poveikis gali būti ryškesnis moterims.
Mankšta ir alkio hormonas
Šiam tyrimui mokslininkai įdarbino 8 sveikus vyrus, kurių amžiaus vidurkis – 43 metai, ir 6 sveikas moteris, kurių amžiaus vidurkis – 32 metai.
Grelino kiekis dalyvių organizme buvo ištiriamas 3 atvejais: prieš sportą; po vidutinio intensyvumo mankštos; po ypač intensyvios treniruotės. Dalyviai ir patys apibūdino, koks jų apetitas po kiekvieno užsiėmimo.
Yra du grelino tipai: acilinas (AG) ir deacilinas (DAG). DAG sudaro didžiąją dalį grelino organizme – apie 80 proc. šio hormono.
Ankstesni tyrimai parodė, kad AG yra atsakingas už alkio ir daugelio organizmo procesų kontrolę, pavyzdžiui, energijos balanso reguliaciją ir atsparumo insulinui skatinimą.
Iš pradžių DAG buvo laikomas neaktyvia grelino forma, tačiau dabar mokslininkai žino, kad jis dalyvauja įvairiose biologinėse veiklose, įskaitant gliukozės apykaitą ir virškinimo sistemos funkciją.
„Grelinas yra hormonas, išsiskiriantis iš skrandžio, įrodyta, kad jis gali pereiti kraujo-smegenų barjerą ir sąveikauti su smegenų sritimi, kontroliuojančia alkio suvokimą“, – aiškino pagrindinė tyrimo autorė Kara Anderson.
Sumažėjęs DAG kiekis po mankštos
Tyrėjai nustatė, kad grelino kiekis moterų organizmuose buvo didesnis nei vyrų.
Abiems lytims grelino kiekio sumažėjimas buvo ryškesnis po intensyvios treniruotės nei vidutinio sunkumo mankštos.
„Mūsų rezultatai patvirtino, kad intensyvesni fiziniai pratimai labiau slopina alkį, – sakė K.Anderson. – Remiantis mūsų žiniomis apie grelino sąveiką su smegenų „alkio centru“ (pagumburiu), šie rezultatai nebuvo netikėti.“
Mokslininkai nustatė, kad moterims po didelio intensyvumo mankštos reikšmingai sumažėjo AG formos grelino kiekis.
Pasak tyrėjos, ateityje jos komanda ketina aiškintis, kaip grelino kiekis organizme veikia nutukimu ir/arba prediabetu sergančių asmenų apetitą.
Kaip natūraliai sumažinti apetitą?
Savo įžvalgomis pasidalijo ir su aptariamu tyrimu nesusiję ekspertai. Pasak jų, sunku daryti toli siekiančias išvadas, remiantis studija, kurioje dalyvavo vos 14 žmonių.
„Būtų naudinga jį išplėsti, įtraukiant didesnę dalyvių grupę ir pabandyti kiekybiškai nustatyti, kiek laiko šis poveikis trunka ir kokia yra optimali treniruotės trukmė“, – sakė bariatrijos chirurgas Miras Ali.
Šiuo metu daug dėmesio skiriama GLP-1 receptorių agonistų vaistams, skirtiems svoriui mažinti. Bet, pasak eksperto, mankšta gali būti alternatyvus apetito slopinimo būdas.
„Naudinga viskas, kas gali padėti pacientams sumažinti apetitą“, – paaiškino M.Ali.
„Problema kyla, kai pacientai turi didelį antsvorį ir jiems sunku kasdien intensyviai mankštintis“, – pridūrė medikas.
Tiems, kurie ieško būdų natūraliai sumažinti alkį, M.Ali patarė rinktis maisto produktus, kuriems suskaidyti reikia daugiau energijos. Apetitą ilgesniam laikui nuslopina baltyminis maistas ir daržovės.
„Paprastos struktūros angliavandeniai ir cukrus, kurie lengvai suskaidomi, apetitą slopina trumpiau, todėl savo pacientams akcentuojame, kad jie mažintų suvartojamų angliavandenių ir cukraus kiekį, jei nori ilgiau jaustis sotūs“, – paaiškino chirurgas.
Parengta pagal „Medical News Today“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.