Dalis patarimų gali būti naudingi sveikatai, bet yra ir tokių, kurie ekspertams kelia susirūpinimą. Neveiksmingi maisto papildai, lipni juosta ant burnos ir šnervių plėstuvai – vieni iš populiariausių patarimų.
„Miego, kaip produkto, komercializacija kelia susirūpinimą“, – sako gydytoja Carleara Weiss. Pasak jos, aklai kliaujantis patarimais, kyla rizika sutelkti dėmesį į brukamus produktus, o ne sveikatingumą.
Todėl ekspertai sudėliojo visus taškus ir atsakė, kurie patarimai padeda pagerinti miego kokybę, o kas neduoda naudos.
Išaugęs rūpestis miegu
Anot specialistų, gyventojai vis geriau supranta, koks svarbus žmogaus organizmui yra miegas, o kartu tai lemia ir didesnį susidomėjimą būdais jam pagerinti.
„Teikdami pirmenybę miegui, vis daugiau žmonių priima sprendimus, kurie leidžia jiems geriau pailsėti. Šie pokyčiai ypač svarbūs šiandien, kai gyvename sparčiu tempu, o norint išlikti sveikiems svarbu rūpintis savimi ir išlaikyti pusiausvyrą“, – sako medicinos mokslų daktaras ir sertifikuotas miego medicinos specialistas Radžas Dasgupta.
Pastebėta, kad Z karta didesnę svarbą teikia ilgalaikei sveikatai ir nėra apie pasekmes savo organizmui negalvojantys darboholikai.
Kokybiškas miegas padeda rečiau sirgti, išlaikyti sveikatai palankų kūno svorį, sumažinti stresą, pagerinti nuotaiką, sumažinti kraujotakos sistemos ligų ir diabeto riziką, pagerinti dėmesio koncentraciją bei atmintį.
„Jei nemiegate, viskas griūva, – sako medicinos mokslų daktaras Dylanas Petkus. – Tai tas pats, kas nuolat važinėti sportiniu automobiliu, nesustojant pasikeisti padangų ar įsipilti degalų.“
Dėl ko pasitarti su gydytoju?
C.Weiss išreiškė susirūpinimą dėl atvejų, kai žmonės perka įvairius vaistus ir maisto papildus, prieš tai nepasitarę su gydytoju. Tarp tokių praktikų yra ir šios:
Magnis
Magnis yra pagrindinis „miegalės nealkoholinio kokteilio“ ingredientas. Naujienų portalas Lrytas apie šį gėrimą jau rašė anksčiau, plačiau rasite čia.
Tiesa, kad magnis gali pagerinti miegą, tačiau jis gali sąveikauti su tam tikrais vaistais. R.Dasgupta sako, kad vartoti magnio papildus reikia ne visiems, o per didelis magnio kiekis gali sukelti virškinimo sutrikimų.
Burnos užklijavimas lipnia juosta
Internete sklando patarimas prieš miegą užsiklijuoti burną, nes tai gali padėti išvengti knarkimo.
Tačiau specialistai teigia, kad šio metodo veiksmingumui patvirtinti trūksta įrodymų. Be to, tai gali būti pavojinga žmonėms, kurie serga miego apnėja.
Melatoninas
Pasak specialistų, melatoninas gali pagerinti miegą, tačiau būtina tinkamai pasirinkti jo vartojimo laiką ir dozę. C.Weiss įspėjo, kad daugelio be recepto parduodamų melatonino papildų dozė yra didesnė nei laikoma saugia suaugusiesiems žmonėms (nuo 0,3 iki 5 mg).
Baltasis triukšmas
Tyrimai rodo, kad baltasis triukšmas gali pagerinti miego kokybę. Ir jam sukurti nebūtina pirkti specialaus prietaiso.
„Ventiliatorius arba programėlė telefone gali veikti lygiai taip pat“, – sako C.Weiss.
Šnervių plėstuvai
Nors internete gausu teigiamų atsiliepimų, šiuo metu nėra pakankamai įrodymų, patvirtinančių jų veiksmingumą miegui palengvinti ar knarkimui pašalinti.
Miego stebėjimo prietaisai
Dėvimi prietaisai, kurie anksčiau buvo skirti žingsniams ir treniruotėms registruoti, dabar siūlo miego stebėjimo funkciją.
C.Weiss sako, kad į jų tikslumą reikėtų žvelgti atsargiai. Šie prietaisai tikrai netinka miego sutrikimų diagnostikai.
Tačiau miego stebėjimo įrenginius galite naudoti tam, kad gydytojui būtų lengviau įvertinti jūsų nusiskundimus dėl miego.
Kas gali pagerinti miegą?
Ekspertai pataria šiuos dalykus:
– nevartoti kofeino (pvz, negerti kavos) likus šešioms valandoms iki miego;
– alkoholį vartoti saikingai ir jo negerti likus trims valandoms iki miego;
– nesinaudoti ekranais likus bent 45 minutėms iki miego. Tai padeda sumažinti mėlynosios šviesos poveikį, kuris trikdo natūralią miego hormonų gamybą organizme.
– reguliariai mankštinkitės, bet susilaikykite nuo didelio intensyvumo treniruotės prieš miegą;
– kasdien eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu;
– pasistenkite, kad miegamajame būtų vėsu ir tamsu;
– dienos metu gaukite natūralios saulės šviesos.
Parengta pagal healthline.com inf.