Kineziterapeutė pataria: kaip išvengti nugaros ir kitų skausmų darbo vietoje

2024 m. rugpjūčio 23 d. 13:02
Net 6 iš 10 sėdimą darbą dirbančių žmonių susiduria su nemalonia ir rimta problema – nugaros skausmais. „Sulaukiame itin daug pacientų, kurie kreipiasi pagalbos dėl netinkamų darbo sąlygų pasekmių. Pavyzdžiui, nugaros, pečių, kaklo ir galvos skausmų, svaigimo. Pasitaiko atvejų, kai skundžiamasi ir galūnių tirpimu“ – sako Aneta Bistrickaitė, sveikatingumo klinikos „Judesio Prisilietimas“ kineziterapeutė. Pasak jos, efektyviausias būdas viso to išvengti – tinkamai įrengta ergonomiška darbo vieta ir aplinka. Kaip ji turi atrodyti?
Daugiau nuotraukų (2)
Tinkamą žmogaus kūno padėtį darbe užtikrinti padeda specialūs biuro baldai, pavyzdžiui, ergonominiai stalai ir kėdės.
„Reguliuojami stalai leidžia darbuotojams lengvai keisti darbo padėtį iš sėdimos į stovimą. Tokiu būdu aktyvuojamas vienoje pozicijoje sustingęs kūnas, neleidžiama „užmigti“ raumenims.
Naudojant ergonomines kėdes galima mechaniškai reguliuoti žmogaus padėties aukštį ir palaikyti taisyklingą laikyseną su galvos atlošu bei atramine dalimi nugarai. Tiesa, labai svarbu kėdę susireguliuoti taip, kad sėdint keliai būtų 90 laipsnių kampu. Taip sumažinama apkrova stuburui, išvengiama nugaros, pečių ir kaklo juostos skausmų“, – teigia kineziterapeutė A. Bistrickaitė.
Specialistė taip pat pataria, kaip didžiąją dienos dalį dirbant su kompiuteriu, pasirūpinti savo regėjimu: „Pirma, reikėtų atkreipti dėmesį, koks yra atstumas tarp monitoriaus ir žmogaus akių. Jis turėtų būti ne mažesnis nei 60–70 centimetrų.
Kuo didesnis jūsų ekranas, tuo ir atstumas nuo akių turėtų būti didesnis. Antra, svarbu tinkamai susireguliuoti monitoriaus aukštį – viršutinis ekrano kraštas turėtų būti jūsų akių lygyje.“
Kėdės ir stalo neužteks
Vis dėlto, ekspertė pabrėžia, kad tinkamos darbo vietos sukūrimui ergonomiškų kėdžių ir kilnojamų stalų – neužteks. Darbdaviams reikia pasirūpinti ir kitais aplinkos veiksniais, pavyzdžiui, tinkamu biuro apšvietimu.
„Netinkamas apšvietimas ir blogas kompiuterio ekrano matomumas skatina darbuotojus sėdėti netaisyklingai – išsikreipti, pasilenkti prie ekrano ar prisimerkti, kad geriau matytų. Tad tinkamai apšviestos patalpos – būtinos norint pasirūpinti savo darbuotojų stuburo ir akių sveikata“, – sako kineziterapeutė.
Kalbėdama apie šviesos svarbą, ji taip pat rekomenduoja rinktis biurą, kuriame būtų kaip įmanoma daugiau natūralios, o ne dirbtinės šviesos šaltinių: „Dideli langai, pro kuriuos į darbo vietą gali patekti daug saulės šviesos, kurios mūsų kraštuose ir taip neretai trūksta – privalumas. Mat, natūrali šviesa gerokai mažiau vargina akis.“
Ekspertė tikina, kad svarbūs ir akustiniai interjero elementai, pavyzdžiui, stalų pertvaros, mažinančios triukšmo lygį. Mat prasta akustika ar garso izoliacija gali didinti darbuotojų streso lygį ir fizinių negalavimų riziką.
Svarbus ir mikroklimatas. Jis žmogaus kūnui palankiausias, kai patalpos yra reguliariai vėdinamos, temperatūra jose siekia 18–22°C, o drėgmės lygis – 40–60 proc. Darbdaviai savo darbuotojams taip pat turėtų užtikrinti ir atskirą poilsio zoną, kur žmonės galėtų atsitraukti nuo savo darbo vietos, stiprinti socialinius ryšius su kolegomis.
Anot A. Bistrickaitės, kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas, todėl darbdaviai turėtų nepamiršti ir darbuotojų, turinčių tam tikrų sveikatos problemų. Pastariesiems reikėtų sudaryti galimybę darbe naudotis ne tik ergonomiškomis kėdėmis ir stalais, bet ir parūpinti papildomų priemonių.
„Jogos kilimėliai, gimnastikos kamuoliai, ortopedinės pagalvėlės, masažiniai volai ar kamuoliukai – tik keletas iš priemonių, kurios biure tikrai neužims itin daug vietos, bet bus labai naudingos darbuotojams, turintiems įvairiausių sveikatos problemų“, – sako kineziterapeutė.
Nauda – ne tik darbuotojams
A. Bistrickaitė taip pat pabrėžia, kad kokybiškai įrengta darbo aplinka naudinga ne tik darbuotojams, bet ir darbdaviams: „Natūralus apšvietimas, gera akustika ir ergonomiškos darbo vietos didina darbuotojų pasitenkinimą darbu, skatina bendradarbiavimo kultūrą, inovatyvumą. Taigi, organizacijos gali džiaugtis produktyviomis komandomis, o darbuotojai – darbo vietomis, kurios tausoja jų sveikatą.“
Su eksperte sutinka ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai.
„Įmonės, šiuo metu ieškančios naujo biuro, puikiai supranta, kad tai – ne tik vieta, į kurią bus susirenkama dirbti. Patogi biuro lokacija, galimybė šalia nemokamai pasistatyti automobilį ir, svarbiausia, dirbti patogiai – pranašumas rinkoje, kurį darbdaviai gali pasiūlyti būsimiems ir esamiems darbuotojams.
Todėl rinkos lūkesčiai naujiems verslo centrams – aukšti“, – sako Andrius Barštys, šiuo metu Vilniuje „Sand Offices“ verslo centrą vystančios SBA grupės investicijų valdymo bendrovės „Capitalica Asset Management“ valdybos pirmininkas.
Anot jo, norint, kad verslo centras būtų patrauklus būsimiems nuomininkams, kelių gražių augalų ant stalų padėti tikrai neužteks: „Šiuolaikiniuose biuruose kuriamos erdvės, kuriose žmogus iš tiesų gali pailsėti.
Pavyzdžiui, šalia „Sand Offices“ bus įrengsime sodą, kuriame darbuotojai galės atsikvėpti nuo darbų ir miesto šurmulio. Pirmajame aukšte turėsime LED ekraną, iš kurio transliuosime gamtos garsus ir vaizdus. Viskas tam, kad verslo centro darbuotojai komfortiškai jaustųsi ne tik savo darbo vietose, bet ir kitose pastato erdvėse.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.