Vienas iš dažniausiai naudojamų cukraus alkoholių yra eritritolis, kuris natūraliai randamas tam tikruose vaisiuose ir daržovėse ir komerciškai gaminamas fermentuojant paprastąjį cukrų, vadinamą dekstroze, randamą kukurūzuose.
Tačiau eritritolis siejamas su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika, pavyzdžiui, 2023 m. paskelbtame tyrime nustatyta, kad eritritolio vartojimas susijęs su padidėjusia kraujotakos sistemos ligų, įskaitant širdies priepuolį ir insultą, rizika.
„Mūsų ankstesni tyrimai parodė, kad padidėjęs eritritolio kiekis kraujyje buvo susijęs su miokardo infarkto, insulto ir mirties rizika“, – nurodė medicinos mokslų daktaras Stanley L. Hazenas.
Jis su kolegomis žurnale „Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology“ neseniai paskelbė tyrimą, kuriame teigiama, kad eritritolio vartojimas gali padidinti kraujo krešulių susidarymo riziką.
Kosmiškai išaugęs eritritolio kiekis kraujyje
Šiam tyrimui S.L.Hazenas ir jo komanda prikalbino 20 sveikų savanorių – nerūkančių, nesergančių širdies ir kraujagyslių ligomis ir neturinčių kraujavimo sutrikimų.
Dešimt savanorių gavo vandens, sumaišyto su 30 g gliukozės, o kiti dešimt – vandens, sumaišyto su 30 g eritritolio.
„Naudotas būtent toks eritritolio kiekis, kuris įprastai dedamas į perdirbtus maisto produktus ir dirbtinai saldintus gėrimus“, – paaiškino S.L.Hazenas.
Atlikę analizę, tyrėjai nustatė, kad eritritolio gavusių dalyvių kraujyje šio junginio kiekis padidėjo daugiau nei 1000 kartų.
Kraujo krešulių rizika
Tyrėjai taip pat nustatė, kad pavartojus eritritolio, labai padidėjo trombocitų aktyvumas ir todėl išaugo kraujo krešulio susidarymo rizika. Palyginimui dalyviams, kurie vartojo gliukozę, jokių pokyčių nenustatyta.
„Parodėme, kad šioje nedidelėje sveikų savanorių grupėje, suvalgius eritritolio, trombocitai tapo labiau hiperreaktyvūs, t. y. stipriau suaktyvėjo į submaksimalų dirgiklį, o tai gali padidinti kraujo krešulių susidarymo riziką“, – akcentavo S.L.Hazenas.
Pasak jo, tyrimo rezultatai atskleidžia pavojų visuomenės sveikatai. Pastebėta, kad cukraus pakaitalus vartoti labiau linkę žmonės, kurie turi didžiausią riziką patirti širdies priepuolį ar insultą. Paradoksalu, kad jie gauna ne saugią cukraus alternatyvą, o eritrolio pagardintą maistą ar gėrimą.
„Planuojame ištirti, kokį trombozę skatinantį poveikį turi alternatyvūs cukraus pakaitalai, įskaitant ir alternatyvius cukraus alkoholius, ir įprastus dirbtinius saldiklius“, – pasakojo S.L.Hazenas.
Ar egzistuoja „sveikas“ cukraus pakaitalas?
Tyrimą peržiūrėjęs gydytojas kardiologas Yu-Ming Ni iš Kalifornijos (JAV) atkreipė dėmesį į mažą tyrimo apimtį, tačiau pripažino, kad jo rezultatai kelia susirūpinimą.
Pasak mediko, tai verčia susimąstyti, ar verta ieškoti cukraus pakaitalų. O gal geriau tiesiog sumažinti jo vartojimą?
„Aš mieliau rinkčiausi medų ar klevų sirupą, nei dirbtinį saldiklį. Ir žinau, kad pats tikrai peržiūrėsiu ar namie neturiu gaminių su eritritoliu ir jų atsikratysiu“, – sakė specialistas.
Registruota dietologė Monique Richard taip pat pabrėžė, kad naujasis tyrimas stiprina nepasitikėjimą dirbtiniais saldikliais.
Pasak jos, rizika kyla, nes cukraus pakaitalai pristatomi kaip „sveikesni“, o tai skatina žmones jų turinčius produktus vartoti nepagrįstai gausiai. Taigi, pirkėjai į krepšelį prisikrauna saldumynų ir naiviai tikisi, kad jie nepakenks sveikatai.
„Svarbu suprasti, kad cukraus demonizavimas ir jo priskyrimas „toksiškiems“ ar „bet kokia kaina vengtiniems“ ingredientams paprastai nėra naudingas, tvarus ar būtinas. Tačiau būtina, kad žmonės suprastų, kaip gali atrodyti sveikas cukraus vartojimas arba alternatyvos, kurios gali būti tinkamos“, – akcentavo M.Richard.
Ji patarė sekti cukraus ir jo pakaitalų suvartojimą – skaityti produktų etiketes. Dera suprasti ir terminologijos vingrybes.
„Be cukraus“ nereiškia „be maistinių saldiklių“, – pabrėžė dietologė.
Ji patarė savo maisto racioną aptarti su licencijuotu mitybos specialistu.
O norint natūraliai pasaldinti patiekalus, garnyrus ir patenkinti saldumynų poreikį, M.Richard pasiūlė naudoti:
– medų;
– klevų sirupą;
– kokosų arba datulių cukrų;
– vaisius;
– džemus arba čatnį.
Stevija taip pat yra natūralus ir nekaloringas saldiklis. Visgi, būtina atminti, kad natūralūs arba minimaliai rafinuoti cukrūs privalo būti vartojami nedideliais kiekiais ir kaip sveikos mitybos visumos dalis.
Parengta pagal „Medical News Today“ inf.