Tačiau vis daugiau žmonių tvirtina, kad soda su vandeniu pagerina jų fizinį pajėgumą, suteikia energijos ir palengvina skrandžio refliuksą. Tačiau ekspertai nėra tokie užtikrinti dėl valgomosios sodos naudų sveikatai.
„Valgomoji soda yra labai šaunus natūralus ingredientas, galintis daug ką padaryti“, – sakė Frances Largeman-Roth, registruota dietologė ir knygos „Kasdienių užkandžių lėkštė“ autorė.
„Ji taip pat gali neutralizuoti kvapus ir padėti pašalinti dėmes iš drabužių“, – teigė F.Largeman-Roth.
Tačiau ji pabrėžė, kad faktas, jog soda gaminama iš natūralių ingredientų, nereiškia, kad ją saugu vartoti be jokių taisyklių – reikia atsargumo.
Valgomoji soda, chemijos pasaulyje žinoma kaip natrio bikarbonatas, yra šarminė medžiaga, sudaryta iš natrio, vandenilio, anglies ir deguonies. Ji gali būti naudina palengvinant skrandžio refliukso simptomus, nes padeda neutralizuoti rūgštis.
Pagal pH rūgštingumo ir šarmingumo skalę viskas, kas turi mažesnį nei 7 pH, yra rūgštinga, nuo 7 iki 8 – neutralu, o medžiagos, kurių pH yra nuo 8 iki 14 – šarminės.
Kaip teigia registruota dietologė Grace Derocha, normalus žmogaus kūno pH, matuojamas kraujyje, yra nuo 7,35 iki 7,45. Tačiau įvairiose organizmo sistemose jis gali būti skirtingas. Pavyzdžiui, skrandžio terpė yra ypač rūgšti – pH 1.
Todėl suvartoti per daug valgomosios sodos, kurios pH yra apie 8,3, gali būti rizikinga.
Ką rodo moksliniai tyrimai?
Jau prieš kelis dešimtmečius atsirado mokslinių tyrimų, kurie patvirtino, kad valgomoji soda gali pagerinti fizinę ištvermę. Tiesa, jų apimtis nebuvo didelė, o išvadų pagrįstumas kėlė diskusijų.
Atliekant fizinius pratimus, ypač intensyvius, pavyzdžiui, bėgant sprintą ar šokinėjant per virvutę, raumenų medžiagų apykaitoje susidaro vandenilio jonų, paaiškino mankštos fiziologė Dr. Tamara Hew-Butler iš Wayne State universiteto (Detroito, JAV). Skaidant raumenų glikogeną, iš kurio gaminama energija, taip pat susidaro laktatas ir vandenilio jonai.
Dėl susikaupusių jonų kraujyje ir raumenyse didėja rūgštingumas, o tai riboja sportuojančio asmens pasirodymo galimybes.
„Taigi, valgomosios sodos vartojimas prieš fizinį krūvį yra naudingas tuo, kad sumažina rūgštingumą raumenyse ir aplink juos, o tai gali pagerinti trumpalaikių, didelio intensyvumo fizinių pratimų rezultatus“, – teigė T.Hew-Butler.
Kai kurie tyrimai parodė, kad valgomosios sodos vartojimas likus valandai ar dviem iki fizinio krūvio, gali pagerinti didelio intensyvumo mankštos, kurios trukmė neviršija 12 minučių, rezultatus.
Šios veiklos gali būti įvairios: važiavimas dviračiu, bėgimas, irklavimas, boksas ar karatė. Tai pastebėta Tarptautinės sporto mitybos draugijos 2021 m. atliktoje didelės apimties tyrimų apžvalgoje. Tačiau įmanoma, kad valgomosios sodos poveikis pH gali trukti iki trijų valandų, sakė T.Hew-Butler.
Tyrimo dalyviai, kurie vartojo valgomąją sodą, mankštos metu pajėgė atlikti daugiau pratimų, o jų raumenys pavargdavo mažiau.
Valgomoji soda taip pat gali mažinti skrandžio rūgštingumą ir palengvinti refliuksą ar virškinimo sutrikimus – tai nenuostabu, nes valgomoji soda yra antacinių vaistų, kurie skirti šioms būklėms gydyti, sudedamoji dalis.
Be to, yra duomenų, leidžiančių manyti, kad valgomoji soda taip pat gali sulėtinti inkstų ligų progresavimą.
Rizikos kontrolė
Tačiau savigyda prie gero nepriveda, įspėjo specialistai. Dėl valgomosios sodos vartojimo pasitarkite su gydytoju, kuris geba tinkamai įvertinti jūsų būklę ir gali nuspręsti ar tokia sveikatos praktika yra tinkama. Juk kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas, akcentavo G.Derocha.
Pavyzdžiui, valgomoji soda gali turėti įtakos jūsų vartojamų vaistų poveikiui.
Yra žmonių, kuriems valgomoji soda visiškai nerekomenduojama, įskaitant vaikus, asmenis, turinčius širdies ir kraujagyslių problemų, acidozę ar alkalozę, ir nėščias moteris.
Pasisaugoti derėtų dėl didelio natrios kiekio, nes 1 arbatiniame šaukštelyje valgomosios sodos natrio yra daugiau nei 1200 miligramų. Amerikos širdies asociacijos nustatyta ideali natrio paros norma daugumai suaugusiųjų, ypač turintiems aukštą kraujospūdį, yra 1 500 miligramų ir ne daugiau kaip 2 300 miligramų per dieną.
Ekspertai teigia, kad universalios dozavimo rekomendacijos nėra. Tačiau jei sutriko virškinimas, galite pabandyti ketvirtadalį arbatinio šaukštelio išmaišyti stiklinėje vandens.
Visas arbatinis šaukštelis gali būti ženkliai per daug, įspėjo G.Derocha. Tai gali sukelti viduriavimą, pykinimą ar vėmimą. Valgomąją sodą geriausia gerti po valgio, nes pirmia reikia, kad skrandžio rūgštis suvirškintų maistą, pridūrė registruota dietologė.
Tyrimuose, kurie skirti paaiškinti valgomosios sodos poveikį fiziniam aktyvumui, paprastai dozės svyruoja nuo 0,2 iki 0,5 gramo valgomosios sodos kilogramui kūno svorio – tai reiškia, kad žmogus, sveriantis apie 59 kilogramus, gali sunaudoti maždaug 1 valgomąjį šaukštą valgomosios sodos. Tačiau realiame gyvenime daugelis sportininkų negali suvartoti tokio kiekio.
Sergant inkstų ligomis, vaistų dozę nustato gydytojai, remdamiesi paciento kraujo tyrimais.
Per didelės dozės ar valgomosios sodos vartojimas „gali turėti pražūtingų pasekmių“, pabrėžė ekspertai. Kartais žmonės kreipėsi į ligoninės skubios pagalbos skyrių, nes jų organizme prasidėjo metabolinė alkalozė, o tai reiškia, kad organizmo pH yra didesnis nei 7,45. Alkalozė gali pakenkti širdžiai, sumažinti kraujo tekėjimą į smegenis, sukelti psichikos sumaištį ir sumažinti deguonies patekimą į kūno audinius.
Jūsų skrandis taip pat gali įprasti išskirti daugiau rūgšties, kad sušvelnintų valgomosios sodos poveikį.
Valgomoji soda nėra vienintelis būdas sušvelninti rūgščių sukeltus nemalonius pojūčius. Neseniai atliktame tyrime apie valgomąją sodą, inkstų ligas ir hipertenziją pastebėta, kad geriausiai padėjo subalansuota mityba. Tai – dar vienas įrodymas apie sveiko gyvenimo būdo naudą.
Parengta pagal CNN inf.