Gydytoja: žmonės nejaučia savo blogo kvapo – kaip išvengti gausaus prakaitavimo

2024 m. liepos 23 d. 10:37
Užplūdus vasariškam karščiui daugelis susiduria su padidėjusiu prakaitavimu, o kai kuriuos jis vargina ištisus metus. Gausesnis prakaito išskyrimas kelia iššūkių tiek pačiam žmogui, tiek aplinkiniams. Tiesa ar mitas, kad nejaučiame savo blogo kvapo ir ką daryti, norint jo išvengti, pasakoja odos ligų bei lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Skin Olympus“ gydytoja dermatovenerologė Justė Kantauskaitė.
Daugiau nuotraukų (2)
Padidėjęs prakaitavimas kyla dėl skirtingų priežasčių
Sportuojant ar aktyviai dirbant fizinį darbą, taip pat esant aukštai patalpų ar lauko temperatūrai, žmogaus kūnas išskiria daugiau prakaito. Tai yra natūrali organizmo reakcija, siekiant sureguliuoti kūno temperatūrą, nes išsiskiriant prakaitui kūnas yra vėsinamas.
Tačiau padidėjęs prakaitavimas taip pat gali būti hiperhidrozės, kuomet sutrinka prakaito liaukų aktyvumas ir jos išskiria daugiau prakaito nei jo reikia, pasekmė. Toks prakaitavimas gali pasireikšti nuo nežymaus odos paviršiaus drėgnumo iki smarkaus prakaito lašėjimo tiek specifinėse vietose, pavyzdžiui, pažastyse ar pėdose, tiek visame kūne.
Pasak J. Kantauskaitės, priežasčių, kodėl prakaito liaukų aktyvumas sutrinka, gali būti daug. Padidėjęs prakaitavimas gali būti susijęs su genetika, hormoniniais pokyčiais, stresu bei tam tikromis ligomis, tokiomis kaip lėtinės infekcijos, navikai, endokrininės ir neurologinės ligos.
Savo prakaito kvapą toleruojame labiau nei aplinkinių
Pasak gydytojos J. Kantauskaitės, žmonės dažnai nepastebi savo blogo kūno kvapo:
„Mūsų uoslė tampa mažiau jautri kvapams, su kuriais nuolat susiduriame. Paprastai tariant, mūsų smegenys išfiltruoja nuolatinius pasikartojančius dirgiklius tam, kad sutelktų dėmesį į naujus ir potencialiai svarbius kvapus. Kadangi visada esame arčiausiai savo kūno kvapo, mūsų smegenys prie jo pripranta ir nustoja registruoti į jį,“ – įspėja gydytoja.
Taigi, gausiai prakaituojant jums gali atrodyti, kad tai tik diskomfortas, kurį jaučiate patys, tačiau realybė gali būti blogesnė ir jūsų blogą kūno kvapą aplinkiniai gali jausti ženkliai labiau nei jūs patys.
Blogą kūno kvapą skleidžia ne prakaitas, o jame apsigyvenusios bakterijos
Sakydami, kad blogą kūno kvapą skleidžia prakaitas, nesate visiškai teisūs: iš tiesų prakaito kvapas yra neutralus, tačiau suprakaitavus ant odos atsirandančios bakterijos skaido prakaite esančias medžiagas, o šis procesas skleidžia nemalonų kvapą.
Taigi norint išvengti nemalonaus kūno kvapo svarbiausia – reguliari higiena. Suprakaitavus derėtų iš karto nusiprausti ir nuo kūno pašalinti visas bakterijas.
Kitas žingsnis – antiperspiranto naudojimas, kuris lokaliai blokuoja prakaito liaukas ir veikia tol, kol preparatas išlieka ant odos.
Tačiau po kurio laiko nuo jo panaudojimo ar gausiau suprakaitavus preparatas tampa neveiksmingas, todėl higienos procedūras reikia pradėti iš pradžių.
Norintiems išvengti blogo kūno kvapo paprastos higienos gali neužtekti
Ne visuomet suprakaitavus yra galimybė nedelsiant pasinaudoti dušu bei antiperspirantu. Tai itin aktualu darbo dieną ar leidžiantis į ilgesnes keliones.
Tačiau šiuolaikinė medicina siūlo keletą būdų mažinti ne blogą prakaito sukeliamą kūno kvapą, o patį nepageidaujamą prakaitavimą.
Žmonėms, kurie kenčia nuo hiperhidrozės gali būti taikomi keli gydymo būdai.
Sergantiems antro tipo (viso kūno) prakaito liaukų sutrikimu, gali būti skiriami vaistai, mažinantys prakaitavimą, tačiau jų panaudojimas labai ribotas dėl nepageidaujamų šalutinių reakcijų.
Turintiems pirmo tipo (lokalų) prakaito liaukų sutrikimą gali būti gydomi jonofereze – elektros srovės procedūra, taip pat botulino toksino, dar vadinamo botoksu, injekcijomis.
Pasak gydytojos, botulino toksino injekcijos yra efektyvesnis gydymo metodas nei jonoferezė, nes jomis galima gydyti ne tik pėdas bei delnus, bet ir pažastis, galvos sritį.
Botulino toksinas taip pat tinka žmonėms, norintiems atsisakyti antiperspiranto. Yra žmonių, kurie negali naudoti antiperspirantų dėl jautrios odos, arba nenori jų naudoti, nes susimaišę su prakaitu jie dar labiau gadina drabužius.
„Tokiems žmonėms taip pat rekomenduojame išbandyti botulino toksino injekcijas, kurios padės atsikratyti pažastų prakaitavimo. Procedūra yra neskausminga ir visiškai saugi, nes prakaitavimo mažinimas šiuo preparatu yra patvirtintas kaip veiksmingas ir saugus,“ – pataria gydytoja.
Taikant šį metodą, botulino toksinas suleidžiamas į gausiai prakaituojančias vietas, jis prisijungia prie presinapsinių nervų galūnių ir blokuoja signalus į raumenis ir prakaito liaukas. Rezultatas pradeda jaustis per 5 dienas, o pilnai suveikia per 2 savaites. Prakaitavimas gydomose vietose nebepasireiškia iki vienerių metų. Atsistačius nervinėms galūnėlėms, prakaitavimas grįžta, bet dažnu atveju būna nebe toks intensyvus.
„Dažnai girdime mitą, kad užblokavus prakaito liaukų receptorius vienoje kūno vietoje, pavyzdžiui, pažastyse, ims labiau prakaituoti kitos vietos. Tai netiesa. Užblokavus prakaito liaukas, jos prakaito nebegamina, todėl jam nėra poreikio pasišalinti per liaukas kitose kūno vietose,“ – sako J. Kantauskaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.