Be tabu: ginekologė atsako į 10 dažniausių klausimų apie menstruacijas ir intymią moterų higieną vasarą

Atostogas planuojate pagal menstruacijų kalendorių? Juk tomis dienomis šiukštu negalima bristi į jūrą... Kad ir koks populiarus būtų šis mitas, jis tiek pat absurdiškas, kiek giliai vis dar įsišaknijęs mūsų galvose. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja akušerė-ginekologė Evelina Boreikaitė sako, kad mėnesinės – ne priežastis nei atsisakyti atostogų, nei maudynių jų metu. Gydytoja atsako į 10 dažniausių klausimų apie moters intymią higieną vasarą ir menstruacijas per atostogas.

Gydytoja sako, kad mėnesinės – ne priežastis nei atsisakyti atostogų, nei maudynių jų metu.<br>lrytas.lt koliažas
Gydytoja sako, kad mėnesinės – ne priežastis nei atsisakyti atostogų, nei maudynių jų metu.<br>lrytas.lt koliažas
Paplūdimys, vasara<br>G.Bitvinsko nuotr.
Paplūdimys, vasara<br>G.Bitvinsko nuotr.
Paplūdimys, vasara<br>G.Bitvinsko nuotr.
Paplūdimys, vasara<br>G.Bitvinsko nuotr.
Paplūdimys, vasara<br>G.Bitvinsko nuotr.
Paplūdimys, vasara<br>G.Bitvinsko nuotr.
Paplūdimys, vasara<br>M.Patašiaus nuotr.
Paplūdimys, vasara<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jul 12, 2024, 10:54 AM

Ar menstruacijų metu galima maudytis?

„Net ir labai norint ne visada pavyksta poilsį paplūdimyje suplanuoti taip, kad nesutaptų su tomis dienomis, natūralus ciklas gali šiek tiek svyruoti.

Tačiau nereikia baimintis – menstruacijos ir maudynės tikrai suderinamos, o higienos priemonių pasirinkimas platus nuo įprastų tamponų iki specialių kelnaičių“, – įsisenėjusį mitą išsklaido gydytoja ir šypsosi, – ne, įrodymų, jog menstruacijų kraujas pritraukia ryklius, nėra“.

Kaip pasirinkti priemonę, kuri padėtų patogiai jaustis maudantis per menstruacijas?

Renkantis sau patogią priemonę, vertėtų apgalvoti, kaip dažnai turėsite galimybę ją pasikeisti – pavyzdžiui, tamponą tektų pasikeisti vos išlipus iš vandens, o štai menstruacinė taurelė gali būti ištuštinta ir kiek vėliau, įprastai ji gali būti naudojama net 8–12 valandų. Taip pat verta atkreipti dėmesį į menstruacijų gausumą.

Kaip palaikyti menstruacinės taurelės higieną?

Jeigu planuojate naudoti menstruacines taureles, svarbu jas įsigyti iš patikimų gamintojų, kad šios būtų saugios naudoti. Jas naudojant, svarbu laikytis higienos. Po panaudojimo taurelę išplauti, karts nuo karto, nupilti verdančiu vandeniu. Gydytoja primena prieš įsidedant taureles, nepamiršti nusiplauti rankų.

Ar tikrai baseine bei jūroje tyko infekcijos?

Maudytis itin užterštame vandenyje nerekomenduojama ne tik per mėnesines – šypsosi gydytoja, tačiau tinkamai laikantis higienos mėgautis vandens malonumais galima nepriklausomai nuo ciklo. „Svarbu nepamiršti kasdienės įprastos higienos, tačiau ir nepersistengti. Tenka sulaukti klausimų, ar norint palaikyti švarą, ypač tomis dienomis, reikėtų plauti makštį iš vidaus. Taip daryti tikrai nepatartina, nes tokiu būdu išplaunamos natūralios gerosios bakterijos ir sukuriama palanki terpė infekcijoms, kurių sukėlėjai dar ir puikiai jaučiasi šiltoje ir drėgnoje aplinkoje“, – pasakoja „Hila“ gydytoja.

Kaip vasarą keičiasi intymi moterų higiena?

Ypač karštomis dienomis sintetines kelnaites rekomenduojama iškeisti į natūralius audinius, tokius kaip medvilnė ar bambukas. Taip pat šiltuoju sezonu vertėtų vengti ypač aptemptų drabužių. Nereikėtų pamiršti ir auksinės taisyklės – visada naudotis tik asmeniniu rankšluosčiu.

Gydytoja primena, kad karštis ir drėgmė sukuria palankias sąlygas bakterijoms daugintis, todėl mėnesinių dienomis intymios higienos priemonės turėtų būti keičiamos dažniau. Be to, pirmenybė turėtų būti teikiama priemonėms, neturinčioms pridėtinių kvapų, pagamintoms iš kuo natūralesnių medžiagų.

Kokie dar veiksniai be asmeninės higienos yra svarbūs moters sveikatai?

Be intymios higienos moterų sveikatai labai svarbu kontroliuoti stresą, skirti dėmesio sveikai ir subalansuotai mitybai, užtikrinti, kad organizmui netrūktų vitaminų ir mikroelementų, gerti pakankamai vandens. Gydytoja rekomenduoja saikingai mėgautis saldžiais ar gausiais angliavandenių patiekalais.

Ar maudynės apsunkina mėnesinių simptomus?

Tenka išgirsti, kad maudynės vandenyje apsunkina mėnesinių simptomus, gali sustiprinti pilvo maudimą. Nors vanduo ir sukuria spaudimą, tokių duomenų nėra – maudynės tam įtakos neturi. Vis dėlto, gydytoja ragina įsiklausyti savo kūno – jei pirmosiomis menstruacijų dienomis norisi ramaus pogulio, ar gausesnis kraujavimas nekelia noro bristi į jūrą – leiskite sau pailsėti.

Ar ciklas gali sutrikti dėl karščio?

Gydytoja E. Boreikaitė sako, kad vis dar įprasta manyti, kad vasarą ciklo svyravimų priežastimi gali būti karštis, pasikeitęs gyvenimo būdas ar miego sutrikimai. Tačiau, pasak jos, reikėtų būti atsargiems ir nepatekti į šiuos mąstymo spąstus, nes taip galima praleisti hormonų disbalanso ar kitų sveikatos sutrikimų pradžią. Pavyzdžiui, prasidedant perimenopauzei, kas gali įvykti jau ir ankstyvesniame amžiuje, pakinta menstruacinio ciklo trukmė (ciklai gali būti trumpesni, tarpai tarp jų prailgėja arba sutrumpėja).

„Natūralu, kad moters ciklas gali keistis dėl streso ar nuovargio, tačiau svyravimų priežastis gali patvirtinti tik gydytojas. Dažniau tai gali lemti ir rimtesnės sveikatos problemos, kurių nederėtų ignoruoti ir tikėtis, kad šios išsispręs savaime“, – sako akušerė, ginekologė E. Boreikaitė.

Kokios ligos dažniausiai diagnozuojamos ginekologo kabinete vasarą?

Šiltuoju sezonu dažniau susiduriama ir su įvairiomis infekcijomis, viena dažniausių – kandidozė, dar vadinama pienlige. Pasak gydytojos, karštis, drėgmė, kurių vasarą netrūksta, sukuria palankias sąlygas jai vystytis. Nors ši diagnozė yra dažnai pasitaikanti, tačiau laiku neišgydytos infekcijos gali palikti įvairių komplikacijų, tarp kurių ir nevaisingumas ar dubens uždegimas.

Kaip dažnai moterys turėtų apsilankyti pas ginekologą?

Profilaktinę ginekologinę apžiūrą moteris įprastai turėtų atlikti kartą per metus, tačiau jaučiant apatinės pilvo dalies skausmą, sutrikus mėnesinių ciklui, taip pat, jei šios itin gausios ar skausmingos, į gydytoją reikėtų kreiptis ilgai nedelsiant.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.