Neuromokslininkė L. Bojarskaitė išvardijo, kas sutvarko miegą: veikia – pati išbandžiau

2024 m. birželio 26 d. 20:46
Maždaug trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami. Kam to reikia? Miegas – profilaktiniai remonto darbai, reikalingi organizmui, kad kitą dieną žmogus galėtų būti darbingas ir geros nuotaikos, sako neuromokslininkė dr. Laura Bojarskaitė.
Daugiau nuotraukų (3)
Budrumo būsenoje neišvengiamai patiriama žala, kurią būtina atstatyti nakties poilsio metu.
Jeigu žmogus miega nepakankamai, ryte nubunda „nepilnai sutaisytas“.
„Vidutiniam suaugusiam žmogui yra rekomenduojama miegoti bent 7 valandas, kad jis būtų sveikas, geros nuotaikos, kūrybingas ir produktyvus“, – „Žinių radijo“ laidoje „Mokslas suprantamai“ pasakojo L.Bojarskaitė.
„Šuo ir kariamas pripranta“
Tačiau yra tokių, kurie sako, kad jiems užtenka ir 5 ar 6 valandų miego. Gal poilsio poreikis individualus?
„Gali būti. Yra nedidelė grupelė žmonių, kurie vadinami trumpamiegiais ir dėl genetinių skirtumų gali miegoti trumpiau – apie 6 valandas – ir jaustis gerai.
Bet yra labai nedidelis šansas, kad tie žmonės, kurie sako, kad jiems užtenka mažai miego, turi tą genetinę sudėtį“, – abejonę išreiškė L.Bojarskaitė.
Ji įvardijo kitą galimą paaiškinimą. „Šuo ir kariamas pripranta“, – sako neuromokslininkė ir paaiškina, kad žmogus tiesiog nebežino, kokią naudą savijautai suteikia kokybiškas miegas.
Suprantama, kad kartais neįmanoma dorai pailsėti. Pavyzdžiui, jauni tėvai rūpinasi kūdikiu ir nuolat keliasi naktį.
Bet jei miegas aukojamas, nes norisi pažiūrėti pamėgtą serialą – neverta taip elgtis, nes miego trūkumas „drožia“ sveikatą.
„Nuoširdžiai pamąstykime, kaip mes jaučiamės, kai pamiegame gerai ir, kas būna atsikėlus po 4–5 valandų miego.
Ne tik fiziškai blogai jaučiamės, norisi pagulėti, sakome „prie žemės traukia“, bet ir nuotaikos nėra, esame žymiai labiau paveikiami streso. Daug kas pajunta, kad net virškinimas sutrinka.
Miegas yra svarbus visoms fiziologinėms sistemoms, yra reikalingas joms atstatyti ir palaikyti normaliai funkcionuojančias“, – akcentavo L.Bojarskaitė.
Specialistė: „Veikia, pati išbandžiau“
Neuromokslininkė pripažino, kad neįmanoma absoliučiai kiekvieną naktį išmiegoti 7 valandas. Normalu, jei per mėnesį kartą, du bus išimtis.
„Tai yra labai svarbu, kad nebūtų perspaustas rūpestis dėl miego, nerimas, kuris sukelia nerimą“, – pabrėžė L.Bojarskaitė.
Miego trukmę ir kokybę fiksuoti padeda ir išmaniosios technologijos. Neuromokslininkė pasakojo anksčiau naudojusi laikrodį, bet ją užvaldęs apsėdimas dėl fiksuojamų rodiklių trukdė pailsėti. Todėl dabar riešų nepuošia jokie aksesuarai.
„Išmanieji laikrodžiai tiksliai matuoja tik miego trukmę, nes miego stadijas galima pamatuoti tik su elektrodais ant galvos, fiksuojant smegenų aktyvumą. Išmanieji prietaisai matuoja miego stadijas, remiantis antriniais, ne tokiais tiksliais rodikliais, kaip širdies pulsas, kvėpavimo ritmas, raumenų tonusas, kūno temperatūra, judesiai.
Todėl rekomenduočiau nekreipti dėmesio į tai, kokią gilaus ar REM miego trukmę rodo išmanieji laikrodžiai. Jie turi 40 proc. paklaidą“, – paaiškino L.Bojarskaitė.
Būna, atsiguli į lovą ir akys nelimpa, į galvą lenda įkyrios mintys. Tuomet padeda miego higienos principai.
Veiksmingiausia taisyklė – miego reguliarumas: vakare į lovą gultis ir ryte atsikelti visada tuo pačiu laiku.
„Tai ištreniruoja jūsų kūną ir smegenis. Tada jie žino, kada atėjo laikas jus migdyti ir kada žadinti. Galima sakyti, pusė darbo padaryta už jus.
Kitas dalykas – vakaro rutina. Bent porą valandų prieš miegą reikia nusiraminti. Tai veikia, aš pati išbandžius ir tyrimai tą rodo“, – pasakojo L.Bojarskaitė.
Ką daryti nubudus naktį?
Dalis žmonių mėgsta sportuoti vakare. Jeigu organizmas pripratęs, būti fiziškai aktyviems galima ir likus 90 minučių iki miego.
„Jeigu žmogus nėra pratęs prie fizinio aktyvumo ir vakare „dės“ treniruotę, tai išsiskirs streso hormonai ir nebus lengva užmigti. Bet jei tai yra dalis jūsų kasdienybės, neturėtų pakenkti.
Kai žmonės skundžiasi, kad nesimiega, mano patarimas numeris vienas – „užkelti“ fizinį aktyvumą. Bulvių lauką sukasus vakare gerai miegasi“, – juokėsi neuromokslininkė.
Jeigu ramybės neduoda kitos dienos rūpesčiai, ji patarė ant popieriaus lapo sudėlioti planus, tada pasidarys ramiau.
O jei nubundi vidury nakties? Gink Dieve, nežiūrėkite į laikrodį – tik sunkiau bus užmigti.
„Jei nepavyksta užmigti jau pusvalandį, reikia keltis iš lovos, jeigu yra galimybė eiti į kitą kambarį, daryti ką nors nuobodaus, kol ateis miegas. Svarbu, kad jūsų smegenys nepradėtų „rišti“ lovos su stresu ir negalėjimu miegoti.
Kitas dalykas, jeigu anksti atsikėlėte ir nesimiega, tai tą vieną dieną galima pradėti anksčiau. Būsite trumpiau pamiegoję, kitą naktį šitas slėgis geriau užspaus ir kitą naktį gerai miegosite“, – patarė L.Bojarskaitė.
Naktį dirbti nesveika
Medikai kartoja, kad labai svarbu palaikyti pastovų miego ritmą. Todėl pamaininis darbas, kai reikia dirbti ir naktį – peilis sveikatai. Žala patvirtinta moksliniais tyrimais.
„Žinoma, mūsų visuomenė negalėtų egzistuoti be žmonių, kurie dirbą naktinį darbą. Nukeliu kepurę ir sakau, kad šitie žmonės yra herojai, turėtų gauti žymiai didesnę algą ir kitokius privalumus, pavyzdžiui, anksčiau išeiti į pensiją, kasmet siunčiami į sanatoriją sveikatos atstatyti“, – teigė L.Bojarskaitė.
Tiesa, žmonės turi skirtingus chronotipus: vieni yra vyturiai, o kiti – pelėdos. Pastariesiems naktinis darbas kenkia mažiau, nes labiau atitinka jų vidinį biologinį laikrodį.
MiegasNemigamiego sutrikimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.