100-metės energija užburia aplinkinius: 3 taisyklės – jos ilgaamžiškumo receptas

2024 m. birželio 24 d. 13:12
Lrytas.lt
Šimtametė Barbara Fleischman gali pasigirti, kad nugyveno įspūdingą gyvenimą. Moteris prieš pusę amžiaus persikraustė į Niujorką ir gali daug papasakoti apie miestą, kuris niekada nemiega.
Daugiau nuotraukų (4)
Barbara savanoriavo didžiulėse organizacijose, 40 metų buvo Niujorko viešosios bibliotekos patikėtinė. Jos vyras dirbo Baltųjų rūmų patariamajame komitete Amerikos meno klausimais, jį samdė prezidentų Johno F. Kennedy ir Lyndono Johnsono administracijos.
Jos sutuoktinis taip pat buvo vienas iš Amerikos meno archyvo prie Smitsono instituto įkūrėjų. 1983 m. Metropoliteno meno muziejuje buvo atidaryta jų pavarde pavadinta galerija, taip įvertinta šeimos filantropinė veikla.
Pora užaugino du vaikus, kurie ir patys sulaukė garbingo amžiaus – dabar jiems 70 ir 74 metai.
„Visą gyvenimą buvau laiminga moteris. Pirmiausia su puikiu vyru, dukromis, nuostabiais draugais, įdomia veikla ir pakankamai gera sveikata“, – sakė Barbara.
„Esu palaiminta“, – pridūrė ji.
1997 m. mirė Barbaros vyras, o pernai rugsėjį ji išsikraustė iš erdvaus buto netoli Jungtinių Tautų būstinės ir persikėlė į vos už kelių kvartalų įsikūrusius slaugos namus. Tokį sprendimą moteris priėmė dėl sutrikusios pusiausvyros, tačiau džiaugiasi, kad kitais atžvilgiais ji išliko aktyvi ir sveika.
Nėra ko slėpti, moteris turtinga ir tai padėjo jai sulaukti 100 metų, tačiau jos sveiko senėjimo paslaptys prieinamos daugeliui iš mūsų. Pati Barbara išskyrė 3 įpročius, kurie padėjo išlaikyti stiprią sveikatą, nepaisant garbingo amžiaus.
1. Nuolatinės veiklos
Negalima dykai sėdėti vietoje, įsitikinusi šimtametė. Net slaugos namuose ji randa veiklų – organizuoja kultūrinius renginius, pavyzdžiui, sugebėjo atboginti darbuotojus iš Metropoliteno meno muziejaus, Niujorko viešosios bibliotekos, žymiosios Karnegio koncertų salės, kad šie pravestų paskaitas senoliams.
„Pasinaudojau ryšiais ir draugystėmis, pakviečiau žmones iš įvairių Niujorko organizacijų atvykti pasikalbėti. Manau, kad slaugos namų gyventojams tai labai patiko“, – sakė Barbara.
2016 m. Teksaso universiteto atliktas tyrimas parodė, kad užimtumas, t. y. daug veiklų ir mažai laisvo laiko, yra susijęs su geresne vyresnio amžiaus žmonių pažinimo funkcija, įskaitant aštresnę atmintį ir greitesnį informacijos apdorojimą.
Barbara ir toliau mokosi, nuolat stebi prestižinės Džuljardo muzikos akademijos pamokų įrašus. Tai – naudinga, patvirtina mokslas.
2018 m. žurnale „Alzheimer's & Dementia“ paskelbtame tyrime teigiama, kad mokymasis senstant gali padėti palaikyti kognityvines funkcijas ir sulėtinti erdvinių įgūdžių bei atminties silpnėjimą.
2. Fizinės treniruotės
Barbara niekada nebuvo pamišusi dėl sporto, tačiau panoro pagerinti savo pusiausvyra ir pradėjo dirbti su asmeniniu treneriu.
Medikai pabrėžia, kad gera fizinė forma padeda prailginti gyvenimo trukmę, o pusiausvyros išlaikymas yra svarbi to dalis, nes padeda išvengti kritimų.
Žurnale „British Journal of Sports Medicine“ paskelbto tyrimo autoriai nustatė, kad vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės, galintys ilgiau nei 10 sekundžių stovėti ant vienos kojos, turėjo mažesnę tikimybę mirti per 10 metų, ir teigė, kad prasta pusiausvyra yra susijusi su trumpesne gyvenimo trukme.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro teigimu, kritimai yra pagrindinė 65 metų ir vyresnių žmonių mirties nuo traumų priežastis.
Lrytas.lt neseniai rašė apie sportišką 60-metę, kuri pasidalino paprasta 5 minučių trukmės treniruote, puikiai tinkančia atlikti namie.
3. Tvirti socialiniai santykiai
Barbara sako užmezgusi daugybę draugysčių, o daugelį žmonių sutiko savo aktyvios veiklos metais.
„Malonu dirbti kartu dėl bendro tikslo ir sužinoti, kad turi daug bendro su kitu žmogumi“, – paaiškino senolė.
Ji pabrėžė turėjusi nuostabią santuoką su velioniu vyru.
Manoma, kad tvirti santykiai yra ilgaamžiškumo pagrindas. Viename 2019 m. Harvardo T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos tyrėjų atliktame tyrime teigiama, kad moterys, kurios gyveno aktyvų socialinį gyvenimą, turėjo 41 proc. didesnę tikimybę sulaukti 85 metų nei vienišės.
Honkongo universitete atliktas tyrimas nustatė, kad vyresnio amžiaus žmonės, kurie savanoriauja, yra fiziškai ir psichiškai sveikesni, laimingesni ir labiau patenkinti.
Barbara, kuri save vadina „profesionalia savanore“, sakė, kad pagalba kitiems teikia jai malonumą.
Parengta pagal „Business Insider“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.