„Jokiu būdu negąsdinu. Bet faktas, kad saugotis reikia, – sako gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė. – Oda atsidėkos už budrumą ir rūpestį. Ji nieko nepamiršta. Saulės poveikis niekur nedingsta, kiekvienas nudegimas palieka savo antspaudus.
Kiekvienas saulės spindulys išmuša tam tikras amino rūgščių sekas. Visa laimė, organizmas geba atsistatyti. Tačiau su amžiumi šie procesai lėtėja. Todėl senatvėje tampa sunkiau, oda darosi lengviau pažeidžiama. Tuo labiau, kad jau gali būti sukauptas odos netausojimo bagažas.“
Vanduo – ne tik troškuliui malšinti
Gydytoja įspėja, kad Lietuvos klimatas gana sausas ir atšiaurus, o tai gali nugairinti odą. Todėl ypač svarbu palaikyti optimalų organizmo skysčių balansą.
„70 proc. odos struktūros sudaro vanduo. Kai skysčių trūksta, tai iš karto pasimato: oda įsitempia, rausta, sausėja, niežti, glemba. Vanduo reikalingas ne tik įvairioms organizmo funkcijoms, toksinams pašalinti, bet taip pat yra svarbus ir odos standumui.
Geriausia gerti natūralų šaltinio vandenį, kuo mažiau nusistovėjusį. Be abejo, vaisvandeniai yra prastas būdas papildyti skysčių atsargas.
Vasarą taip pat būtina nepamiršti, kad išgėrus kavos puodelį reikia ir kelių stiklinių vandens, jog būtų kompensuotas skysčių netekimas“, – pataria prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Per dieną reikėtų išgerti 8 stiklines vandens. Jei trūksta skonio, tegul vandenyje pamirksta griežinėlis citrinos, apelsino ar agurko, taip suteikiant jam skonio.
Ragina nepamiršti apsaugos
Jei oda, veikiama saulės spindulių, linkusi greitai ir stipriai rausti ar dar neįpratusi prie saulės poveikio, tada ypač svarbu ją tepti apsauginiais kremais. Ypač tai svarbu vaikams.
Saulės spinduliuotė didžiausią pavojų kelia nuo 11 iki 16 val. Šiomis valandomis patariama laiką leisti atokaitoje, vengti tiesioginių saulės spindulių.
„Ryte saulė saugesnė, galima į lauką išeiti ir be SPF. Bet jeigu planuojate poilsiauti, būti paplūdimyje, būtina teptis SPF ir nevalia pamiršti jį pakartoti kas 2–3 valandas, nes apsaugos jau nelieka, ji nusitrina.
Tinkamu kremu nuosekliai pateptas turi būti kiekvienas odos centimetras. Žinoma, ta priemonė gali būti ir purškiama, ir tepama, ir aliejus. Esmės tai nekeičia“, – sako prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Apsauga nuo saulės reikalinga ne tik drybsant paplūdimyje. Oda pasirūpinti pridera kiekvieną kartą prieš einant į lauką. Veidas, nosis, sprandas, skalpas ir plaštakos turėtų būti tepami SPF 50+, o likusiems odos plotams tinka ir SPF 30.
Profesorė poilsiautojams pataria pernelyg neatsipalaiduoti ir susilaikyti nuo alkoholio. Atostogų klasika: užmigau paplūdimyje ir nubudau visas raudonas. Skausmas praeis per kelias dienas, bet užtenka poros tokių nuotykių, kad rizika susirgti odos vėžiu išaugtų kelis kartus.
Kas padeda atgaivinti odą?
Vasaros saulė gali išvarginti odą, tad svarbu nepamiršti pasirūpinti vitaminų atsargomis. Visa laimė, laikas tam palankus.
„Vasara tas metas, kai atsiranda labai daug šviežių vaisių, daržovių, salotų, uogų. Patartina būti arčiau gamtos, į racioną įtraukti daugiau žalumos ir visus resursus atstatyti natūraliu būdu.
Pirmiausia rekomenduojama ne sintetinius papildus vartoti, o pabandyti reikiamą vitaminų kiekį įsisavinti iš natūralių produktų“, – akcentuoja prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.