Aknė – paauglių siaubas: vaistininkė patarė, kaip gydyti pažeistą odą

2024 m. gegužės 28 d. 10:57
Augdami vaikai anksčiau ar vėliau pradeda domėtis veido prausikliais, kremais, kitomis veido priežiūros priemonėmis. O jei ir nesidomi, tėvams natūraliai kyla klausimas – ar vaikams ieškoti specialių priemonių, ar jiems tinka ir tai, ką naudoja suaugę namiškiai?
Daugiau nuotraukų (2)
Vaistininkai pastebi, kad tėvai veido priežiūros priemonių vaikams dažniausiai teiraujasi šiems įžengus į paauglystę, o kosmetikos gaminių tema kur kas aktualesnė auginantiems dukras.
Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Astos Budreckienės, vaistinėje veido priežiūros priemonių vaikams tėvai dažniausiai ieško tuomet, kai susiduriama su odos problemomis – jautrumu, netikėtai užklupusia alergija, bėrimais, akne ar susidūrus su kitomis odos problemomis.
„Apskritai šiuolaikiniai žmonės skiria daug laiko ir pastangų asmens higienai, kūno švarai bei siekia, kad jų oda atrodytų itin gerai. Tėvų pavyzdžiu seka ir vaikai – šiandien labai daug jaunų merginų, paauglių mergaičių kasdien vartoja įvairius kosmetikos gaminius. Pasitaiko atvejų, kai paauglės dukros naudoja savo mamų veido priežiūros priemones.
Tačiau verta žinoti, kad įvairiuose amžiaus tarpsniuose oda yra skirtinga, tad ir jos priežiūra bei kosmetika turi keistis pagal amžių, sezoniškumą, odos tipą ir būklę. Netinkamos odos priežiūros priemonės ar kosmetika gali sukelti uždegiminę reakciją, gali atsirasti papilomų, seborėjinių keratozių, apgamų, kitokių odos problemų“, – sako A. Budreckienė.
Vaistininkė akcentuoja, kad katastrofa neištiks vaikui kartą kitą pasitepus veidą mamos, vyresnės sesės ar tėčio kremu, tačiau nuolat to verčiau nedaryti. Kosmetika, kaip ir vaistai, skirta individualiam naudojimui, todėl gali sukelti skirtingą poveikį nei tikimasi ir ne visada suteikti pageidaujamą rezultatą. Prieš naudojant kito žmogaus kosmetiką visada derėtų patepti šiek tiek kremo ant mažo odos lopinėlio ir stebėti, ar nekyla alerginė reakcija, tempimo jausmas.
Pasirinkimas priklauso nuo odos poreikių
Pirmasis ir svarbiausias veido odos priežiūros žingsnis yra prausimasis. Tam vaikai gali naudoti kokybišką muilą ar prausiklį, parinktą atsižvelgiant į odos būklę bei poreikius.Prieš naudojant kosmetines priemones, veido odą reikia nuplauti, bet tai darant per dažnai ir su priemonėmis, kurios pasitaiko po ranka, gali sutrikti odos pH, esantis tarp 4,2–5,5. Šis pH rodiklis yra svarbus, nes jo dėka oda nepraranda drėgmės, išlieka geresnės išvaizdos, apsaugota nuo virusų ir bakterijų, todėl priemonės turi atitikti odos tipą.
Kaip žinia, viršutiniame odos sluoksnyje yra susikaupę riebalai, o per dažnai plaunant sutrikdomas natūralus drėkinamųjų medžiagų balansas, subtili veido odos mikroflora.
„Taip pat neigiamai ploną ir jautrią vaikų odą gali veikti ir netinkamos sudėties prausiklis ar kiti kosmetikos gaminiai, todėl derėtų atkreipti dėmesį į produkto sudėtį, ypač į sulfatus, nes vertinant juos atskirai, sulfatai gali dirginti. Pavyzdžiui, vienas iš populiariausių, natrio laureto sulfatas (Sodium Lauryl/Laureth Sulfate), yra pigus, agresyvus ploviklis, dažniausiai gaminamas iš naftos produktų.
Šis stiprus cheminis ploviklis dėl efektyvaus nuriebalinimo ir putojimą sukeliančio poveikio dažnai naudojamas šampūnuose, dantų pastoje, vonios ir dušo priemonėse. Šis junginys suardo natūralų odos apsauginio sluoksnio palaikymo balansą, todėl gali atsirasti įvairūs jautrios, pažeistos odos požymiai tokie kaip :pleiskanojimas, dirglumas, niežulys, odos bėrimai ir pan.“, – sako A.Budreckienė.
Kitų veido priežiūros priemonių pasirinkimas priklauso nuo to, kokia yra vaiko odos būklė, tipas, ar vaikas susiduria su kokiomis nors odos problemomis, pavyzdžiui, akne, alergija, atopiniu dermatitu ir panašiai, ar yra naudojama dekoratyvinė kosmetika, kurią reikia tinkamai nuvalyti, kad nekimštų odos porų ir nekenktų odai. Pasak pašnekovės, klausimų, kuriuos reikia užduoti renkantis produktus, yra tikrai ne vienas.
„Esant milžiniškam pasirinkimui paaugliai, ypač mergaitės, yra linkę pirkti bet kokius kremus, kaukes, pienelius, neretai gerai išreklamuotus, spalvingesnius, gražesnius ar pigesnius, viską išbandyti, tačiau tėvai turėtų atsilaikyti tokiems norams ir paaiškinti, kad geriau turėti kelias, bet kokybiškas ir odai nekenkiančias bei ją puoselėjančias priemones, nei pilną stalčių bet kokių. Čia visai tiktų posakis „nespręsk apie knygą iš jos viršelio“ – taip ir kosmetikos gaminiui svarbi ne tik išvaizdi pakuotė, o sudėtis“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.
Pasak pašnekovės, jei vaikas yra alergiškas ar jautresnės odos savininkas, tėvams būtina atkreipti dėmesį į veido priežiūros priemonių sudėtį ir atsakingai rinktis gaminį. Vaikų oda dažniausiai įsijautrina dėl kvapiųjų medžiagų ir konservantų, taip pat neigiamą poveikį odai gali daryti tokie alergenai, kaip kokamidopropilo betainas – nejoninis paviršiaus aktyvatorius (surfaktantas), naudojamas veido valymo priemonėse.
Dažniausi maisto alergenai kūdikių ir vaikų kosmetikos priemonėse yra migdolai, kviečiai ir sojos,tad reikėtų itin atidžiai skaityti kosmetikos priemonių etiketėse pateikiamą sudėtį ir stengtis vengti šių alergenų.
Kad būtų paprasčiau susigaudyti veido priežiūros priemonių gausybėje ir išrinkti tai, kas vaikui tiks labiausiai ir nekenks, A. Budreckienė rekomenduoja nebijoti pasitarti su kosmetologu, gydytoju dermatologu, pasikonsultuoti su vaistininku.
Didysis paauglių siaubas – aknė
Viena dažniausių veido odos problemų, su kuria susiduria paaugliai, yra aknė (Acne vulgaris). Tai lėtinė odos liga, kurios metu odoje esančių riebalų liaukų veikla suaktyvėja dėl bręstančiame organizme vykstančių hormonų pokyčių, todėl vaiko veidą ima berti spuogais. Būtent šiuo metu, pasak vaistininkės, paaugliai itin susidomi veido priežiūros priemonėmis – tokiomis, kurios padėtų kovoti su spuogais, bei kurios galėtų juos užmaskuoti.
„Probleminę odą dažnai bandoma „taisyti“ dekoratyviąja kosmetika, pavyzdžiui, kremine pudra, tačiau tai klaidingas pasirinkimas. Gydant pažeistą odą svarbu leisti jai kvėpuoti, todėl bent kurį laiką reikėtų atsisakyti makiažo. Spuogų maskavimui galima rinktis specialias vaistinėse ar specializuotose kosmetikos parduotuvėse parduodamas priemones, kurios savo sudėtyje turi ir gydančių, tačiau odos porų nekemšančių ingredientų“, – teigia A. Budreckienė.
Labai dažnai merginos veidą prausia nenuvaliusios makiažo ir taip padaro daugiau žalos. Nuo šilto vandens veido poros išsiplečia, į jas patenka makiažo likučių ir poros dar labiau užkemšamos. Visų pirma reikėtų kruopščiai pašalinti makiažą specialiomis priemonėmis ir tik tuomet nuprausti veidą odai tinkančiu prausikliu.
Derėtų atkreipti dėmesį, kad kai kurie dekoratyviosios kosmetikos ingredientai, pavyzdžiui, lanolinas, užkemša riebalų liaukų latakus ir taip sudaro sąlygas formuotis komedonams (juodiesiems spuogams arba inkštirams), todėl renkantis kosmetiką reikėtų atkreipti dėmesį į jos sudedamąsias dalis.
Aknės prevencijai vaistininkė rekomenduoja plauti veidą du kartus per parą, drėkinti odą specialiu kremu, kuris sumažina odos išsausėjimą, stengtis vengti riebios kosmetikos, geriau rinktis nekomedogeninę priemonę. Taip pat reiktų vengti tiesioginių saulės spindulių bei naudoti nekomedogeninį kremą nuo saulės. Bakterinio užteršimo prevencijai nerekomenduojama pirštais liesti ar spausti spuogų, o pastebėjus žymesnius odos pakitimus, būtina kreiptis į dermatologą.
„Jokiu būdu nereikėtų savarankiškai pradėti gydytis antibiotikais – tiek tabletėmis, tiek tepalais ar geliais, kurių sudėtyje yra antibiotikų be specialaus gydytojo paskyrimo. Ne paslaptis, kad kai kuriose šalyse ar interneto platybėse tokių vaistų įsigyjama ,tačiau toks gydymo metodas ne tik gali netikti konkrečiam aknės atvejui, bet ir dar labiau pabloginti odos būklę“, – patarė vaistininkė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.