Kam tampyti likimą už ūsų? Moterų pamėgtas įprotis sukelia vėžį

2024 m. gegužės 20 d. 17:00
Lrytas.lt
Dažna moteris skundžiasi, kad po žiemos kojos baltos kaip sūris. Tada skuba degintis, o jei nėra laiko, lekia į soliariumą. Tačiau oda reikia rūpintis ir saugoti nuo kenksmingų aplinkos poveikių, o ne ją žaloti. Įdegis – požymis, kad oda nukentėjo, įspėjo medikai.
Daugiau nuotraukų (4)
UV spindulių perteklius – kančia odai
„Jeigu paklausite dermatologo, joks papildomas ultravioletinių (UV) spindulių kiekis nėra rekomenduojamas, gydytojai nepataria degintis“, – sako gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
Ji priduria, kad ypač atsargios turėtų būti soliariumų lankytojos. Kuo jaunesniame amžiuje žmogus pradeda skrudinti odą ir kuo dažniau tai daro, tuo didesnė rizika, kad vėliau jis susirgs odos vėžiu – melanoma.
„Jeigu soliariumais piktnaudžiauji ir dažnai naudojiesi, tai irgi skatina odą dažniau įdegti, o tai reiškia, kad ji gauna perteklinį ultravioletinių spindulių kiekį.
Svarbu, ar soliariumas tinkamai prižiūrimas: kaip dažnai keičiamos lempos, koks yra šviesos dozavimas“, – pabrėžia prof. dr. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Įrodyta, kad didelis ir ilgalaikis UV spindulių kiekis odai, įskaitant soliariumus, sukelia ikivėžinius ir vėžinius odos pakitimus.
Pavyzdžiui, Australijoje soliariumų verslas uždraustas įstatymais, žmonės tokį prietaisą gali naudoti tik asmeninėms reikmėms.
Vėžys – netinkamo elgesio saulėje pasekmė
Karštos dienos vidurdienį drybsoti paplūdimyje tas pats, kas tampyti likimą už ūsų. Degintis gydytoja nepataria.
Ne dėl to, kad odą paraudonuos ir perštės. Faktas, kad 2–3 stipresni nudegimai saulėje padidina tikimybę susirgti melanoma.
„Odos vėžys dažnai atsiranda dėl mūsų netinkamos elgsenos saulėje“, – įspėja prof. dr. M.Bylaitė-Bučinskienė. „Didesnę riziką turi žmonės, kurių oda natūraliai šviesesnė, taip pat strazdanoti, rausvaplaukiai, mėlynakiai, saulėje greitai nudegantys asmenys. Jie turėtų ypatingai saugotis“, – priduria profesorė.
Natūralus žmogaus gymis susijęs su nudegimų ir jų sukelto odos vėžio rizika. Jei oda šviesi, joje mažai melanino. Šis pigmentas svarbus, nes atlieka apsauginę funkciją.
„Jei oda turi mažiau melanino, saulės UV spinduliai veikia odą žalojančiai, nes jų niekas nesulaiko. Kuo žmogus turi rudesnę odą, tuo UV spinduliai sunkiau prasiskverbia, nes melaninas juos blokuoja“, – pasakoja prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Jei norisi rudesnės odos įvaizdžio, gydytoja pataria verčiau naudoti savaiminio įdegio priemones.
Kaip odą veikia mėlynoji šviesa?
Profesorė akcentuoja, kad moterų oda jautresnė, todėl derėtų ją saugoti nuo mėlynosios šviesos, kurią skleidžia kompiuteriai, telefonai, planšetės ir kiti ekranai, poveikio.
„Mėlynoji šviesa gali sukelti odos pigmentaciją, nes suaktyvina melanino gamybą. Tai labiau aktualu saugant veido odą nuo senėjimo“, – paaiškina profesorė.
Karštomis dienomis, kai lauke tvieskia saulė, patartina gerti daugiau skysčių, rinktis aprangą, kuri pridengia kuo daugiau kūno, nepamiršti galvos apdangalo ir akinių nuo saulės.
M.Bylaitė-Bučinskienė pataria nepridengtas kūno vietas patepti kremu nuo saulės. Veidas, nosis, sprandas, skalpas ir plaštakos turėtų būti tepami SPF 50+, o likusiems odos plotams tinka ir SPF 30.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.