Vaistininkė atsakė, kaip reaguoti į žaizdas po skutimosi: būtina užkirsti kelią infekcijai

2024 m. sausio 11 d. 11:44
Vienas dažniausiai pasikartojančių susižalojimų buityje – įsipjovimas skutimosi priemonėmis. Vaistininkės teigimu, tokius įsipjovimus dažniausiai lemia prasta skustuvo būklė arba netinkamų kosmetinių priemonių pasirinkimas, tačiau į žaizdas ranka numoti nevalia, kadangi net ir smulkiausias įpjovimas gali sukelti infekciją.
Daugiau nuotraukų (2)
Anot „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Šnirpūnienės, pagrindinės po skutimosi ištinkančios problemos, su kuriomis susiduria tiek vyrai, tiek moterys, dažniausiai būna įsipjovimai ir žaizdelės, plaukų įaugimai į odą arba odos sudirginimai.
„Įsipjovimai skutimosi metu dažniausiai įvyksta dėl netinkamo, pasenusio, atšipusio arba nekokybiško skustuvo. Įprastai tai būna nedidelės, paviršinės žaizdos, kurias užtenka dezinfekuoti ir net nereikia klijuoti pleistro.
Tokių žaizdų dezinfekcijai tinka bet kuri nespiritinė dezinfekcinė priemonė, pavyzdžiui, vandenilio peroksidas, oktiseptas arba aseptas. Tiesa, nors jodo tirpalas ir gali tikti žaizdų dezinfekcijai, nepatarčiau jo naudoti, kadangi oda gali nusidažyti rusva spalva“, – sako ji.
Norint paskatinti greitesnį gijimą, žaizdeles galima plonu sluoksniu patepti kremais, kurių sudėtyje yra dekspantenolio. Tiesa, nors mažoms žaizdelėms pleistras nėra reikalingas, juo pasirūpinti reikėtų tais atvejais, kai numatomas kontaktas su nešvaria aplinka, pavyzdžiui, einant dirbti žemės ūkio darbų.
„Negana to, pažeista oda yra jautresnė saulės spinduliams, todėl jeigu planuojate eiti degintis arba daug laiko praleisti saulės kaitroje, sužalotas vietas derėtų patepti apsauginiu kremu. Itin didelį dėmesį žaizdų gijimui turėtų skirti asmenys, sergantys cukriniu diabetu, imunosupresinėmis būklėmis arba lėtinėmis odos ligomis – tuomet žaizdos gyja lėčiau ir didėja infekcijos rizika“, – perspėja vaistininkė.
Jeigu įpjovimo vieta tapo skausmingesnė, aplink žaizdą atsirado paraudimas ar patinimas, žaizda pradėjo šlapiuoti, galima įtarti, kad į ją pateko infekcija. Pašnekovė teigia, kad tokiais atvejais, kai žaizdos dezinfekavimas ir priežiūra gydomaisiais tepalais nepadeda, gali prireikti gydytojo konsultacijos bei tepalo su antibiotikais.
Sudirgusiai odai – tinkama kosmetika
K. Šnirpūnienė priduria, kad plauko įaugimas į odą taip pat yra dažna problema, o suprasti, kad kilo tokia komplikacija, galima pastebėjus atsiradusį nedidelį, skausmingą ir niežintį pūlinį.
„Plaukai dažniausiai įauga, kai skutama oda yra jautri ir plona, pavyzdžiui, pažastyse, arba kai plaukų šalinimo vietoje yra trintis su rūbais – dažniausiai bikinio srityje. Tai didesnė problema tiems, kurių plaukai yra šiurkštūs ir garbanoti. Jei plaukas yra įaugęs negiliai ir yra gerai matomas, jį galima ištraukti pasitelkiant sterilią adatą arba pincetą, tačiau jeigu plaukas įaugęs giliai, adata ir pincetas nepadės. Tokiu atveju reikėtų specialių kremų nuo plaukų įaugimo su alfa hidroksi (AHA) rūgštimis“, – pataria pašnekovė.
Pašalinti giliai įaugusius plaukus gali ir tepalai, kurių sudėtyje yra cinko, arba gydomosios priemonės, pavyzdžiui, ichtiolo tepalas, skirtos uždariems pūliniams gydyti. Norint užkirsti kelią infekcijai, net ir pašalinus dirgiklį, plauko įaugimo vietą dar kurį laiką reikia stebėti.
„Ko gero, viena dažniausiai pasikartojančių problemų po skutimosi yra sudirgusi oda. Įprastai susiduriama su odos paraudimu, skausmingu niežuliu arba smulkiu bėrimu. Šios problemos išvengti padėtų skutimosi metu naudojamos kosmetinės priemonės, pavyzdžiui, skutimosi putos, geliai, kremai ir panašiai. Visa tai gerina peiliuko slydimą, mažina įsipjovimo riziką ir apsaugo odą nuo dirginimo“, – sako ji.
Jeigu plaukai yra kieti ir šiurkštūs, skutimosi putų ir gelių efektas gali būti minimalus – tokiais atvejais rekomenduojama naudoti specialų skutimuisi skirtą muilą, kuris suminkština plaukus ir apsaugo nuo jų įaugimo į odą.
„Po skutimosi būtina odą patepti drėkinančiu ir raminančiu kremu ar losjonu. Renkantis kosmetiką labai svarbu atkreipti dėmesį į jos sudėtį, pavyzdžiui, glicerinas puikiai suminkštins odą, skatins jos ląstelių atsinaujinimą ir stiprins apsauginį barjerą. Alavijas, kokosų ar alyvuogių aliejai suteiks priešuždegiminį, drėkinantį veikimą, o hialurono rūgštis labai gerai sudrėkins odą“, – teigia pašnekovė.
K. Šnirpūnienė priduria, kad mentolis ir kamparas pasižymi vėsinančiu, antiseptiniu veikimu, o smulkias žaizdeles užgydyti padės ne tik kremai, kurių sudėtyje yra dekspantenolio, bet ir į losjoną įmaišytas propolis.
„Jeigu vis tiek nepavyksta išvengti problemų po skutimo, vertėtų pagalvoti apie kitus plaukų šalinimo būdus: vietoj skustuvo naudoti elektrinę barzdaskutę, kitų kūno vietų depiliacijai rinktis depiliacinius kremus, vašką arba plaukų šalinimą lazeriu kosmetologijos kabinetuose“, – reziumavo vaistininkė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.