Papasakojo, kaip užmiršti nugaros skausmus ir numesti svorio

2024 m. sausio 12 d. 09:18
Devyni iš dešimties pravėrusiųjų masažo kabineto duris jaučia raumenų įtampą kaklo ir pečių srityje. Tiksliau – nebejaučia. Tai jau yra tapusi normalia, įprasta būsena, į kurią stengiamasi nekreipti dėmesio. Kartais juntamą nugaros skausmą ties juosmeniu ar viršutinėje jos dalyje irgi norisi ignoruoti. Juk gyvenime tiek daug „rimtesnių“ problemų, kuriuos reikia spręsti čia ir dabar. Ieškoti masažo priverčia arba skausmai, kurių nebegali apsimesti jog nejauti, arba per Kalėdas gautas dovanų kuponas.
Daugiau nuotraukų (11)
Teoriškai kiekvienas žino, iš kur tos visos įtampos ir diegliai atsiranda. Dažniausia mes jas užsidirbame patys, nekreipdami dėmesio nei į tai, kaip gyvename, nei kaip dirbame. Ypač tie, kurie per dienas sėdi prie kompiuterių.
Pasak švedų kompanijos „AJ produktai“, kuriančios ir gaminančios baldus įvairioms darbo vietoms padalinio Lietuvoje generalinės direktorės Eglės Gasiūnienės, nuo ryto iki vakaro ties kompiuteriais palinkusių sėdinčių darbuotojų vaizdas moderniame biure yra retenybė ir, deja, dar dažnas reiškinys lietuviško verslo ar valstybės įmonėse. Nors yra daugybė modernių spendimų, kaip sukurti ergonomišką, žmogui fiziologiškai palankią aplinką bet kokiame darbe.
V.Čerčilio taisyklė netinka
„Pats elementariausias būdas išlaisvinti darbuotojus nuo būtinybės pernelyg ilgai sėdėti yra reguliuojamo aukščio stalas. Prie jo galima dirbti ir atsisėdus, ir atsistojus. Mūsų kompanija, kurdama darbo baldus, atsižvelgia ir į kineziterapijos specialistų rekomendacijas, ir į savo klientų pastebėjimus. Pirmieji nuolat kartoja, kad dirbančiųjų biuruose geros savijautos pagrindas yra kūno padėties keitimas bei taisyklinga laikysena. Taigi šiuo atveju Vinstono Čerčilio ilgaamžiškumo paslaptis: „niekada nestovėjau, kai galėjau sėdėti,“ – netinka“, – pastebėjo E.Gasiūnienė.
Per dieną periodiškai keičiant kūno padėtį neužstingsta raumenys. Nuolat judinami jie išlieka gyvybingi, geba atlikti labai svarbią funkciją – sumažina apkrovą sąnariams, stuburui. Visas kūnas mažiau pavargsta. Tuo tarpu sėdint vienoje pozoje įsitempia tik tam tikra vienos srities raumenų grupė. Dažniausiai tai yra sprandas ir pečių juosta, kurią ilgainiui ir paskausta. O kai tai tęsiasi diena iš dienos, belieka tik džiaugtis, jei padeda geras masažas.
Pasivaikščioti prie darbo stalo įmanoma
Kad stovėjimas prie darbo stalo būtų patogus ir nevargintų, „AJ Produktai“ ištobulino ergonominius kilimėlius. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ant jo stovėti tiesiog malonu. Tačiau kilimėlio nauda kur kas didesnė. Minkštas pagrindas po kojomis suteikia erdvės pėdoms judėti, todėl sunku atsispirti pagundai jas judinti. Dėl to gerėja kraujotaka, netraukia mėšlungis, nevargsta venos. Ilgai stovint ant kietų grindų pėdas paskausta, nejudinami sustingsta sąnariai, keliai ir vėl kenčia nugara.
„Kaip savo knygose tvirtina pasaulyje garsus, iš Lietuvos kilęs kineziterapeutas Samuelis Tacas, žmogus dėl geros savijautos mankštintis gali visur ir visada, tam nereikia nei specialios erdvės, nei laiko. Šią mintį puikiai įkūnija sulankstomas ėjimo takelis. Juo prie darbo stalo galima tiesiog iš lėto žingsniuoti. Jei kolegoms netrukdo, net ir pasišvilpauti“, – linksmai paaiškino E.Gasiūnienė ir pridūrė: „Pats natūraliausias ir komfortiškiausias būdas žmogui judėti yra malonus ėjimas niekur neskubant. Nevargina, o nauda kūnui akivaizdi“. Biure, kur dirba keletas žmonių, tokio takelio gali pakakti ir vieno.
Ar galima prisėsti?
Visgi ar galima kaip nors sveikai prisėsti? O taip! Tik jeigu sėdima ant specialiai tam skurtos nestabilios vietos, vadinamos balansine kėde. Ant jos sėdėdamas žmogus yra priverstas nuolat laikyti pusiausvyrą. Sėdint ant balansinės kėdės dirba gilieji raumenys, kurių dėka mes išlaikome pusiausvyrą ir lankstumą. Taisyklinga laikysena garantuota: nugara tiesi, dirba apatiniai nugaros raumenys, o pečių juosta neįsitempusi.
Šių kėdžių karaliene laikoma BACK APP, primenanti dviračio sėdynę. Už tobulą funkcionalumo ir išvaizdos dermę ji yra pelniusi garsių dizaino apdovanojimų. Net ir labai norint atsisėdus ant jos nepavyks nei atsipalaiduoti, nei susikūprinus sukniubti prie ekrano. Ji priverčia dirbti tuos pačius raumenis, kurių dėka žmogus išsilaiko važiuodamas dviračiu, žirgo balne ar energingai irkluodamas. Toks sėdėjimas – tai fizinis darbas, eikvojantis energiją. „Tyrimais yra įrodyta, kad per metus sėdint ant šios kėdės galima sudeginti apie 4 kg. riebalų. Sunku patikėti, kad dirbant sėdimą darbą galima deginti kalorijas ir net atsikratyti antsvorio, tiesa?“, – rodydama dailią sėdynę retoriškai klausė bendrovės „AJ produktai“ vadovė.
Ji įsitikinusi, kad šiais laikais, kai yra atlikta tiek daug tyrimu, atrasta tiek neįtikėtinai išmanių sprendimų ir sukurta tiek daug ergonomiškų baldų, nesinaudoti jais yra mažų mažiausiai – apsileidimas.
„Aš labai tikiuosi, kad žmonės, kurie sėdės ir skaitys šį tekstą, bent jau išties nugarą ir nuleis pečius“, – pokalbį užbaigė E.Gasiūnienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.