Medikai pastebi, kad žiemą apskritai rečiau išeiname į lauką, daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, kur naudojamas dirbtinis apšvietimas. Rūpinantis organizmo atsparumu derėtų stengtis, jei įmanoma, bent šiek tiek laiko praleisti gryname ore.
Vitaminas D padeda geriau įsisavinti kalcį, yra naudingas dantims ir kaulų būklei. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad jis gali atlikti ir daugiau funkcijų.
Pavyzdžiui, daugėja įrodymų, kad dėl vitamino D trūkumo žmogui trūksta energijos, kamuoja prasta nuotaika. Manoma, tai gali prisidėti prie sezoninio afektinio sutrikimo – depresijos porūšio, kuriam būdingi didžiąja dalimi tie patys simptomai, kaip ir depresijai – išsivystymo.
Daugelio naujesnių tyrimų duomenimis, vitamino D trūkumas mažina energiją ir nuotaiką“, – sako jis, o tai gali būti susiję su sezoniniu afektiniu sutrikimu.
„Kai kurie naujesni duomenys atskleidžia padidėjusią sezoninio afektinio sutrikimo arba depresijos riziką žiemos mėnesiais, o tai yra logiška, nes tuomet negauname daug saulės“, – gydytojas ir mitybos specialistas Kevinas Cooke'as.
Požymiai, kad trūksta vitamino D
Vitamino D trūkumas yra gana dažnas ir nemažai žmonių nejaučia jokių simptomų. Vitamino D stygių objektyviai parodyti gali kraujo tyrimai. Todėl juos patariama atlikti profilaktiškai.
„Dauguma žmonių, jei jie lankosi pas gydytoją kartą per metus, turėtų pasitikrinti vitamino D kiekį ir, tikiuosi, tai daro“, – teigė K.Cooke'as.
Kadangi dėl vitamino D trūkumo gali sutrikti kaulų sveikata, pasireikšti kaulų skausmas, retėjimas, osteopenija (kaulų mineralinio tankio sumažėjimas) arba osteomaliacija (kaulų suminkštėjimas).
K.Cooke'as sako, kad vienas iš pirmųjų požymių, galinčių išduoti vitamino D trūkumą, yra kaulų skausmas arba stiprėjantis artritas. Nuolat mažėjant kaulų tankiui, kyla didesnė lūžių rizika. Osteoporozės paskatinti kaulų lūžiai – ypač dažna problema tarp vyresnio amžiaus žmonių.
Pasak gydytojo, nuvargis arba energijos stygius taip pat gali būti požymis, kad negaunate pakankamai vitamino D.
Geriausias būdas išvengti vitamino D trūkumo
Specialistai pataria vitaminu D apsirūpinti su maistu arba būnant saulėje. Tiesa, pastaruoju patarimu ypač sunku pasinaudoti, kai už lango – lietuviška žiema.
JAV Nacionalinės medicinos bibliotekos duomenimis, apie 50–90 proc. vitamino D įsisavinama per odą su saulės spinduliais, o likusi dalis gaunama iš maisto produktų.
Geriausias vitamino D šaltinis – riebi žuvis, pavyzdžiui, lašiša, skumbrė ir sardinės. Norint papildyti vitamino D atsargas į mitybą taip pat patariama įtraukti kiaušinius, raudoną mėsą ir įvairių gyvūnų kepenėles.
Žiemą gali būti naudingi vitamino D maisto papildai, tačiau svarbu neužsiimti savigyda ir dėl maisto papildų vartojimo pasitarti su šeimos gydytoju.
Pagal „CBS news“ inf.