Vaistininkė patarė, kaip įveikti moteris kamuojantį PMS

2023 m. lapkričio 30 d. 09:11
Prieš ir per menstruacijas dažną moterį kamuoja ne tik nuotaikų kaita, bet ir nemalonūs pojūčiai pilvo srityje. Apie priešmenstruacinį sindromą, arba PMS, kuriami anekdotai, tačiau moterims, kurios su tuo susiduria, simptomai dažnai juoko nekelia – ne veltui kai kuriose šalyse leidžiama per menstruacijas gauti net nedarbingumo pažymėjimą. Kas vyksta organizme PMS metu, kaip padėti sau nuraminti emocijas bei numalšinti skausmą, atsako vaistininkė.
Daugiau nuotraukų (2)
„Egzistuoja maždaug 150 fizinių, emocinių ir psichologinių PMS simptomų, kurie gali pasireikšti kartu arba atskirai, būti arba vos juntami, arba itin stiprūs. Taip pat vienoms moterims simptomai gali pasireikšti likus kelioms dienoms iki menstruacijų, o kitoms jie sutampa su menstruacijų pradžia. Kol kas nėra nustatyta nė viena priežastis, galinti paaiškinti tokią simptomų įvairovę, tačiau manoma, kad PMS gali daryti įtaką padidėjęs kapiliarų laidumas, sukeliantis krūtų, pilvo ir smegenų audinių tinimą. Kai kuriais atvejais tai gali priklausyti nuo padidėjusios estrogenų gamybos, kurią skatina begalės veiksnių, tokių kaip stresas, netaisyklinga mityba, tam tikrų vaistų vartojimas“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Asta Budreckienė.
Simptomus malšina fizinė veikla
Dažniausi priešmenstruacinio sindromo fiziniai simptomai yra pilvo ir krūtų jautrumas, maudimas, galvos skausmas, pilvo pūtimas, kuris gali sukelti itin didelį diskomfortą, kraujagyslių funkcijų sutrikimas, skysčių susilaikymas organizme.
„Lyg to būtų negana, fizinius simptomus neretai lydi miego sutrikimai, apetito pokyčiai, lytinio potraukio problemos, koncentracijos trūkumas. Moterys gali tapti irzlesnės, joms pasireiškia nuotaikų kaita, noras verkti, nerimas, įtampa, emocijų nevaldymas. Visa PMS simptomų „puokštė“ lemia, kad šis laikotarpis didelei daliai moterų yra itin sunkiai išgyvenamas, paveikia darbingumą, motyvaciją, santykius su aplinkiniais“, – sako vaistininkė.
PMS požymių intensyvumą gali lemti moterų amžius, kūno masės indeksas, kontraceptinių vaistų vartojimas, taip pat net kūno forma – kai kurių mokslinių tyrimų duomenimis, silpniausius PMS simptomus junta „pieštuko“ tipo figūrą turinčios moterys.
Vaistininkės teigimu, šis negalavimas juntamas labai individualiai, todėl vienos moterys su tuo susidoroja lengviau, o kitoms gali prireikti rimtesnės pagalbos vaistais. Į vaistinę ateinančios moterys dažniausiai teiraujasi, kaip galima sumažinti stiprų pilvo skausmą bei kas gali padėti suvaldyti emocijas. A. Budreckienė pataria pirmiausia išmėginti alternatyvias priemones.
„Gali padėti fizinė veikla – įrodyta, kad moterys, kurios reguliariai mankštinasi, mažiau kenčia nuo PMS. Tai lemia mankštos metu išsiskiriantis didesnis endorfinų, smegenyse susidarančių medžiagų, kurios pakelia nuotaiką, gerina savijautą ir padeda organizmui kovoti su stresu, kiekis.
Asmeniškai atradau sporto naudą ir pastebėjau savijautos skirtumų, tad rekomenduočiau pradėti sportuoti, nors ir po truputį. Taip pat individualiais atvejais malšinant psichologinius ir fiziologinius PMS simptomus gali padėti akupresūra, šviesos terapija – vien pabuvimas gryname ore daro stebuklus“, – vardija ji.
Jei nemedikamentinės priemonės nepadeda, PMS skausmai yra malšinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, tokiais kaip ibuprofenas, deksketoprofenas, naproksenas ir kt., tačiau dėl jų vartojimo ir dozių reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Esant jautriam skrandžiui ir nenorint naudoti geriamų vaistų, galima rinktis skausmą malšinančius pleistrus, kurių sudėtyje yra tokių augalų kaip kalninė arnika, šliaužiantis inkaruotis ir kiti, kurie taip pat gali padėti palengvinti skausmą.
Didelę įtaką daro maistas
Vaistininkė sako, kad PMS dažnai lemia didesnį potraukį saldžiam maistui, tačiau tam pasiduoti nevalia, nes tai, ką valgome, taip pat gali palengvinti ar pasunkinti simptomus.
„Daugybė moterų prieš menstruacijas ar per jas jaučia potraukį ledams, šokoladui, kitokiems saldėsiams. Yra buvę atvejų, kai moteris užsuka į vaistinę ir prašo stebuklingos piliulės nuo besaikio valgymo, sakydama, kad tiesiog šluoja viską nuo stalo.
Pirmiausia reikia suprasti, kad viskas prasideda nuo mūsų pačių – esame savo kūno kapitonai, tad turime žinoti, kad suvalgius saldaus, kaloringo maisto cukraus kiekis kraujyje greitai pakyla ir taip pat greitai smarkiai sumažėja, sukeldamas nuovargio pojūtį, dirglumą, taip pat gali suintensyvėti ir kiti emociniai PMS simptomai.
Neretai būna taip, kad PMS laikotarpiu pasiduodant nevaldomam valgymui galima priaugti ir vieną kitą kilogramą, kas retai kada pakelia nuotaiką“, – kalba A. Budreckienė.
Todėl labai svarbu išlaikyti stabilų cukraus kiekį, pavyzdžiui, valgant daugiau daržovių, daug skaidulų turinčio maisto, neperdirbtų grūdų produktų. Juose gausu lėtai virškinamų angliavandenių, kurie ne tik užtikrina sotumą, bet ir didina seratonino – smegenų cheminės medžiagos, pakeliančios nuotaiką, gamybą. Kad išlaikytume kuo pastovesnį cukraus kiekį, derėtų daržoves valgyti pirmiau nei makaronus ar kitus produktus, tokiu būdu cukraus kiekis taip greit neužkils, bus ilgiau jaučiamas sotumas, mažiau norėsis užkandžiauti.
Taip pat reikėtų riboti druskos kiekį, vengti sūraus maisto, kuris skatina skysčių kaupimąsi ir pabrinkimą, vartoti mažiau kofeino ir alkoholio turinčių gėrimų, o galbūt visai jų atsisakyti.
Kovoti su PMS gali padėti ir kai kurie vitaminai bei mikroelementai. Vienas tokių – kalcis, kuris padeda sumažinti PMS sukeltus nuotaikų svyravimus, spazmus ir poodinio audinio pabrinkimą. Tik reikėtų prisiminti, kad kalcio papildai gali sukelti tokius virškinimo sutrikimus kaip vidurių pūtimas, pykinimas, o vartojant dideles dozes gali pasireikšti vidurių užkietėjimas.
„Pakankamai kalcio galima gauti su maistu, tik derėtų atsiminti, kad kalcis organizme įsisavinamas limituotai – iki 400 mg vienu metu. Vadinasi, jei išgertumėte 2 stiklines kefyro, jos užtikrins 400 mg kalcio, todėl trečios stiklinės iš karto gerti nebereikia, nes organizmas nebegalės įsisavinti naudingos medžiagos. Svarbu išdalinti kalcio turinčius produktus į kelis valgymus, kad organizmas galėtų tinkamai jį įsisavinti“, – aiškina vaistininkė.
Naudingi gali būti B grupės vitaminai. Vitaminas B6 skatina seratonino gamybą ir padeda įveikti PMS sukeltą baimę bei niūrią nuotaiką. Šio vitamino yra vaisiuose, daržovėse, tune, avinžirniuose, tačiau vien tik su maistu užtikrinti veiksmingą dozę yra sudėtinga. Geriant vitamino B6 papildus, derėtų neviršyti 50 mg dozės per dieną, nes perteklius gali sukelti nervų sistemos pažeidimus, nebent ši vitaminą skiria gydytojas, kuris gali nustatyti ir didesnę dozę, atsižvelgdamas į individualią situaciją. Palengvinti spazmus gali vitaminas B1, kurio yra saulėgrąžose. Šio vitamino trūkumas sumažinta pakantumą skausmui, sukelia raumenų mėšlungį ir nuovargį.
Nuo PMS kenčiančių moterų organizme gali trūkti magnio, dėl to kyla galvos skausmai, atsiranda slogi nuotaika. Magnio galima gauti valgant riešutus, bananus, žalialapes daržoves. Jei sportuojate ar dirbate fiziškai, šio mikroelemento atsargas būtinai papildykite, kad išvengtumėte mėšlungio.
„PMS ir menstruacijų simptomus lengvina tikrasis skaistminas. Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad skaistminų preparatai itin veiksmingai slopina krūtų skausmą. O geriant imbierų arbatą galima sumažinti skausmingus pilvo spazmus, nes imbierai turi junginių, kurie veikia kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, o juose esančios spazmus mažinančios medžiagos atpalaiduoja raumenis“, – sako A. Budreckienė.
Kartais skausmingos menstruacijos yra susijusios su kitomis ligomis, pavyzdžiui, endometrioze, nepiktybiniais gimdos augliais ar kt., dėl šių ligų reikėtų kreiptis į gydytoją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.