Sunkiai gydomos ligos simptomų daugelis nepastebi, užkrečia šeimos narius

2023 m. rugsėjo 7 d. 12:54
Pramogos baseinuose, pirtyse, viešasis dušas ar pasivaikščiojimas basomis – rodos, nekaltos pramogos, tačiau jos gali tapti pėdų grybelio (onichomikozės) priežastimi. „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas pastebi, kad dalis žmonių su šia liga gyvena ilgai, tačiau jos neatpažįsta ar ignoruoja simptomus, taip leisdami jai plisti ne tik po savo organizmą, bet ir užkrečiant artimuosius.
Daugiau nuotraukų (4)
Grybelis – infekcinė liga, kuri paveikia nagus ar pėdų odą, dažniausiai plinta šiltose, drėgnose vietose. Pasaulio sveikatos organizacija fiksuoja, kad kone kas penktas Žemės gyventojas serga onichomikoze.
„Ši infekcija yra ypač greitai plintanti. Užsikrėsti galima paplūdimiuose, vaikštant lieptais, takais ar tiltais basomis, židiniai dažnai fiksuojami ir baseinuose, pirtyse, sporto klubuose ar kitose viešose vietose, kur neavima jokia avalynė.
Nepamiršti šlepečių taip pat vertėtų ir viešbučiuose, infekcija gali plisti net vaikštant kilimine danga, nes ją dezinfekuoti ypač sudėtinga. Svarbu atsakingai rinktis ir manikiūro bei pedikiūro meistrus, netinkamai sterilizuotos priemonės ar higienos taisyklių nepaisymas gali sukurti palankias sąlygas infekcijai plisti“, – vardija R. Blynas.
Anot vaistininko, su grybeliu dažniau susiduria vyresni žmonės, kurių pėdų oda yra sausesnė, labiau puola ir tuos, kuriuos kamuoja plokščiapėdystė, varikozė, diabetas. Infekcijai mažiau atsparūs ir silpną imunitetą turinys, streso kamuojami žmonės bei tie, kuriems nepavyksta užtikrinti visavertės mitybos. Vaistininkas pabrėžia, kad puoselėjant organizmo atsparumą tikimybė užsikrėsti grybeliu sumažėja, nors ir neišnyksta.
Išvengti padės tinkama higiena ir šlepetės
Norint išvengti pėdų ir nagų grybelio, vaistininkas pirmiausiai ragina, lankantis baseinuose ir bendruose dušuose, avėti šlepetes, o po pramogų kruopščiai nusiplauti, nusišluostyti ir dezinfekuoti pėdas, nepraleidžiant tarpupirščių.
„Siekiant išvengti šios nemalonios ligos reikėtų pasirūpinti ir tinkama higiena – prausti pėdas, naudoti tik asmeninį rankšluostį ir jį reguliariai keisti, nesidalinti su artimaisiais avalyne, aukštoje temperatūroje skalbti patalynę, dėvėti švarias kojines, tinkamai – neužapvalinant kampų – ir reguliariai karpyti nagus“, – primena vaistininkas. Infekcijos rizika padidėja ir visa dieną dėvint uždarą, netinkamą avalynę, kurioje pėdos prakaituoja, tokia terpė ypač palanki sporoms daugintis.
Riziką užsikrėsti sumažinti galite pirmenybę teikdami natūralaus pluošto kojinėms, jos leidžia odai lengviau kvėpuoti. Nemažiau svarbus ir kokybiškas, tinkamo dydžio apavas, pasirinkus per mažus batus, kojų pirštai labiau trinasi tarpusavyje, o pėdos gausiau prakaituoja – taip sukuriamos palankesnės sąlygos infekcijai plisti.
Vaistininkas atkreipia dėmesį, kad grybeliu lengviau užsikrėsti tiems, kurių pėdų oda yra labai sausa, suskilinėjusi. Infekcija į organizmą lengviau patenka ir tada, kai ant pėdų yra įvairių žaizdelių, nuospaudų, nutrynimų.
Simptomai ir gydymas
Užsikrėtus grybeliu svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją ar vaistininką, kuris patars, kaip įveikti šią infekciją. „Yra daugybė nereceptinių preparatų, kuriais galima gydytis namuose. Tarp jų – tepamos priemonės, purškalai, nagų lakai, tabletės“, – vardija R. Blynas. Jis ragina neeksperimentuoti ir pasikliauti patikrintomis priemones, jas naudoti, atsižvelgiant į ekspertų rekomendacijas.
Prasidėjusią grybelio infekciją gali išduoti odos ir nagų pokyčiai. Vienas pirmųjų simptomų, įspėjančių apie šią ligą, – niežulys. „Užsikėtus oda pleiskanoja, peršti, pradeda luptis, gali rausti, tapti jautresnė, suragėti. Infekciją gali išduoti ir šiurkšti kulnų oda“, – sako vaistininkas. Nors liga dažniausiai atsiranda ant pėdų odos, tai nebūtinai taisyklė, ji gali apimti bet kurią kūno vietą.
Vaistininkas atkreipia dėmesį, kad, užsikrėtus nagų grybeliu, ant plokštelės atsiranda baltos ar geltonos dėmelės. Infekcijai plintant nagai gali patamsėti, pagelsti, pastorėti nago plokštelė, kuri ilgainiui tampa trapi ir grublėta.
Nors grybelis nesudėtingai įveikiama infekcija, reakcijos reikėtų neatidėlioti, nes liga lengvai plinta po visą kūną.
Pavyzdžiui, susirgus odos grybeliu, jis gali lengvai pasklisti ir po nagų plokšteles, tokiu atveju gydymas yra sunkesnis, dažniausiai prireikia ir gydytojų priežiūros. Be to, infekcija greitai perduodama ir aplinkiniams, drauge gyvenantiems šeimos nariams.
Negydomas grybelis, anot vaistininko, alina organizmą, gali tapti įvairių ligų (pūslelinės, dermatito ir daugybės kitų) priežastimi.
pėdų grybelisnagų grybelisCamelia
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.