Paaiškėjo nauji duomenys apie alkoholio poveikį žarnyno sveikatai

2023 m. rugpjūčio 30 d. 20:28
Lrytas.lt
Alkoholio vartojimas gali sukelti kepenų ligas, pankreatitą, psichikos sutrikimus ir paskatinti vėžio atsiradimą. Nauji duomenys rodo, kad alkoholis paveikia ir žarnyno sveikatą.
Daugiau nuotraukų (7)
Remiantis statistika, kasmet visame pasaulyje dėl alkoholio vartojimo miršta apie 3 mln. žmonių.
JAV Nacionalinio sveikatos instituto tyrėjai aiškinasi, kaip alkoholis gali pakenkti ir kitoms virškinimo sistemos dalims.
Tyrimas apie su alkoholiu susijusią žarnyno ligą neseniai buvo paskelbtas žurnale „eGastroenterology“.
Alkoholio kelias organizme
Kai išgeriate alkoholio, jis akimirksniu paveikia virškinimo sistemą, nes patenka į stemplę ir skrandį.
Jei skrandyje nėra daug maisto, likęs alkoholis greitai patenka į žarnyną, iš kur toliau absorbuojamas į kraujotaką. Tokiu būdu alkoholis patenka į visas organizmo sistemas ir organus.
Organizme alkoholis iš karto pradedamas metabolizuoti. Alkoholio sudėtyje esantis etanolis kepenyse suskaidomas į kancerogeninį junginį acetaldehidą.
Nors acetaldehidas suskaidomas į acetatą, o tada organizmas pašalina vandenį ir anglies dioksidą, acetaldehidas vis tiek gali turėti žalingą poveikį organizmui.
Dėl to alkoholis yra svarbus virškinamojo trakto ligų rizikos veiksnys, sakė pagrindinis šio tyrimo autorius Luca Maccioni iš JAV įsikūrusios Nacionalinio sveikatos instituto Kepenų ligų ir Fiziologinių tyrimų laboratorijos.
„Alkoholio vartojimo metu virškinimo traktas susiduria su didžiausiu etanolio ir jo metabolitų kiekiu. Itin didelė etanolio ir jo metabolitų koncentracija gerokai padidina virškinamojo trakto ligų ir vėžio riziką“, – sakė L.Maccioni.
Kas yra su alkoholiu susijusi žarnyno liga?
Tyrėjų komanda apžvelgė ankstesnius tyrimus, kad surinktų daugiau informacijos apie su alkoholiu susijusią žarnyno ligą, kuri, pasak mokslininkų, yra menkai tyrinėta sveikatos būklė.
„Su alkoholiu susijusi žarnyno liga – tai žarnyno funkcijų sutrikimų, susijusių su per dideliu alkoholio vartojimu, spektras“, – paaiškino L.Maccioni.
„Iki šiol neturime su alkoholiu susijusios žarnyno ligos diagnostinio apibrėžimo, taip pat detalaus su alkoholiu susijusios žarnyno ligos, kuri gali būti ankstesnė už virškinamojo trakto vėžį, molekulinio apibūdinimo.
Todėl ateityje reikia atlikti tyrimus, kad būtų galima geriau suprasti su alkoholiu susijusios žarnyno ligos patogenezę ir nustatyti terapinius taikinius šiai ligai gydyti ir (arba) palengvinti“, – sakė L.Maccioni.
Mokslininkai mano, kad liga susijusi su etanolio ir jo sukuriamų metabolitų acetaldehido ir acetato skaidymo procesu.
„Etanolis, pagrindinė alkoholinių gėrimų sudedamoji dalis, yra psichoaktyvioji medžiaga, pasižyminti toksinėmis ir priklausomybę sukeliančiomis savybėmis, – sakė L.Maccioni.
Jis paaiškino, jog dėl etanolio apykaitos virškinamajame trakte susidaro acetaldehidas ir acetatas. Etanolis, taip pat etanolio metabolizmo metu susidarantis acetaldehidas ir acetatas gali skatinti ir (arba) prisidėti prie žarnyno patogenezės įvairiais mechanizmais, įskaitant su žarnyno mikrobiota susijusius pokyčius ir žarnyno epitelio disfunkciją.
Didina vėžio riziką
Ankstesni tyrimai rodo, kad alkoholio vartojimas susijęs su didesne tikimybe susirgti skrandžio vėžiu. Jis taip pat susijęs su didesne storosios žarnos vėžio rizika.
Pasak šiame tyrime nedalyvavusio Kalifornijos Providence Saint John's sveikatos centro gydytojo gastroenterologo Rudolfo Bedfordo, tai susiję su kancerogeninėmis medžiagomis, kurios išsiskiria vartojant alkoholį.
„Šie kancerogenai gali paveikti skrandžio arba storosios žarnos ląsteles ir kitus virškinimo trakto organus, tokius kaip kasa ir stemplė“, – sakė R.Bedfordas.
Parengta pagal „Medical News Today“ inf.
alkoholio žalažarnyno ligosVėžys
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.