Tyrėjai mano atradę gyvybės eliksyrą: ši medžiaga gali prailginti gyvenimą 8 metais

2023 m. birželio 15 d. 06:56
Lrytas.lt
Taurinas – naujasis jaunystės eliksyras? Mokslininkai mano priartėję prie sveiko ir ilgo gyvenimo formulės atradimo. Taurinas natūraliai gaminamas žmogaus organizme, jo taip pat galima rasti pieno produktuose. Su pelėmis atliktas tyrimas parodė, kad ši medžiaga gali veiksmingai sulėtinti senėjimą.
Daugiau nuotraukų (3)
Šią savaitę žurnale „Science“ paskelbtame tyrime teigiama, kad taurino papildai sulėtino beždžionių, pelių ir sliekų senėjimo procesą, o vidutinio amžiaus pelių sveiko gyvenimo trukmę pailgino iki 12 proc.
Sulėtino senėjimą
„Pastaruosius 25 metus mokslininkai bando rasti būdų, kurie ne tik leistų mums gyventi ilgiau, bet ir pailgintų sveiko gyvenimo trukmę – laiką, kai jaučiamės gerai ir neturime ligų“, – teigė pagrindinis tyrimo autorius ir Kolumbijos universiteto daktaras Vijay`us Yadavas.
„Tyrimas rodo, kad taurinas gali būti gyvybės eliksyras, padedantis mums gyventi ilgiau ir sveikiau“, – pridūrė jis.
Nustatyta, kad 5-erių metų vaiko kraujyje taurino lygis 3 kartus didesnis nei pas 60 metų žmogų.
Būtent tai ir sudomino tyrėjus. Jiems ramybės nedavė klausimas: „Ar taurino trūkumas lemia senėjimo procesą“. Tai ir paskatino atlikti tyrimą su pelėmis.
Mokslininkai ištyrė 250 pelių, kurių branda buvo maždaug kaip 45 metų žmogaus. Kiekvieną dieną pelėms jie davė taurino arba kontrolinio tirpalo.
Pelės, kurioms buvo duodama taurino, gyveno 12 proc. ilgiau. Tai prilygsta maždaug 7–8 žmogaus metams arba 3–4 pelės metams.
Tyrėjai taip pat pranešė, kad gyvūnai, kuriems metus buvo duodama taurino, buvo sveikesni pagal beveik visus rodiklius. Šios pelės sunaudojo daugiau energijos, padidėjo jų kaulų masė, sumažėjo į depresijos ir nerimo apraiškas panašus elgesys, pagerėjo raumenų jėga ir ištvermė, sumažėjo atsparumas insulinui.
Taurino buvo duota ir beždžionėms. Pastebėta panaši nauda.
Kam reikalingas taurinas?
Taurinas yra aminorūgštis, natūraliai randama baltyminiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, mėsoje, žuvyje ir pieno produktuose. Taurino taip pat dedama į kai kuriuos energinius gėrimus.
Tačiau dietologai taurino nepriskiria prie gyvybiškai būtinų medžiagų, nes organizmas jo gali pasigaminti ir pats.
Taurinas atlieka įvairias funkcijas, pavyzdžiui, padeda virškinti maistą ir palaiko normalią nervų sistemos funkciją.
Tikėtina, kad ateityje taurino poveikis žmogaus organizmui sulauks dar didesnio susidomėjimo.
Kol kas nežinoma, ar taurino papildai pailgina žmonių gyvenimo trukmę ir pagerina sveikatą.
Tačiau mokslininkų atlikti tyrimai su suaugusiais Europos gyventojais rodo, kad potencialo yra daug.
Buvo analizuoti 12 tūkst. 60 metų ir vyresnių žmonių sveikatos parametrai. Pastebėta, kad žmonės, kurių taurino lygis buvo didesnis, buvo sveikesni mažiau nutukę, juos rečiau kamavo uždegimai, hipertenzija ir 2 tipo diabetas.
„Tai asociacijos, kurios nepatvirtina priežastinio ryšio, – pabrėžė V.Yadavas. – Tačiau rezultatai patvirtina galimybę, kad taurino trūkumas prisideda prie žmogaus senėjimo.“
Mokslininkai teigia, kad norint nustatyti tikrąją taurino naudą sveikatai, reikia atlikti atsitiktinių imčių klinikinį tyrimą su žmonėmis.
Parengta pagal „Medical News Today“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.