Gydytoja atskleidė, kaip išlaiko švelnią ir jaunatvišką odą: galite nedėkoti, tik paklausykite

2023 m. gegužės 27 d. 09:00
Išblyškusi oda – negražu. Tai vakarietiškų mados kanonų padiktuota aksioma. Bet visi gydytojai kartoja, jog bent vasarą būtina tepti odą apsauginiu kremu nuo saulės. „O kaip aš tuomet įdegsiu?“, – klausia ne vienas.
Daugiau nuotraukų (9)
Gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė pabrėžia, kad apsauginės odos priemonės jokiu būdu netrukdo, o priešingai, padeda išlaikyti skaisčią odą.
„Jau labai daug metų kiekvieną dieną pasitepu SPF kremu. Niekada nesideginu, bet vasarą visada turiu gražią, įrudusią odą“, – asmenine patirtimi dalijasi gydytoja.
Pašnekovė akcentuoja, kad apsauginis kremas saulės spindulių 100 proc. neužblokuoja, bet padeda nenudegti, apsaugo nuo odai ypač kenksmingos ir net vėžį galinčios sukelti pažaidos.
Prof. M.Bylaitė-Bučinskienė pabrėžia, kad vitamino D pakankamai pasigamins ir tris kartus per savaitę saulėje pabuvus po 10 minučių. Daugiau saulės vonių organizmui nereikia.
„Tikrai neraginu gyventi naktimis ir paniškai bijoti saulės, bet jei suprantame, kad ilgesnį laiką reikės praleisti tiesioginiuose saulės spinduliuose, pridenkime odą. Juk tai visai paprasta“, – pastebi prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Tiesioginių saulės spindulių derėtų vengti tarp 11 ir 16 val. Tuomet odai kenksminga ultravioletinė (UV) saulės spinduliuotė būna stipriausia.
Apsauga kiekvienam „skoniui“
Būna žmonės pabando vieną priemonę, nepatinka ir nusprendžia, kad „kremas nuo saulės – ne man“. Per lengvai nuleidote rankas. Profesorė įsitikinusi, kad sau tinkamą apsaugos būdą išsirinkti gali visi, tereikia ieškoti.
„Galima rasti tikrai aukštos kokybės priemonių kiekvienam: suaugusiems ir vaikams, pagal odos tipą – ir sausai, ir jautriai, ir mišriai odai.
Jeigu yra cheminiai filtrai, jie labai ploni, nematomi, o mineraliniai filtrai dėl cinko oksido dažniausiai būna labiau pastebimi, teplūs, ant odos matyti balti apsauginio kremo pėdsakai. Tačiau tokios priemonės labiau tinka žmonėms, kurie turi alergiją ar į pigmentaciją linkusią odą.
Kiekvienas turi pabandyti ir išsirinkti sau labiausiai tinkančią priemonę“, – pataria prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Ji priduria, kad apsauginiai kremai gali būti pritaikyti skirtingoms kūno dalims. Veidui – tie, kurie neužkimštų porų, likusiam kūnui – taip pat specialūs kremai. Jeigu tingisi teptis odą, rasi purškiamą priemonę.
„Vasarą, ypač, jei leidžiate laiką prie jūros, geriau rinktis vandeniui atsparų kremą. Vaistinėse dirba puikūs konsultantai. Šiais laikais kiekviena dermatologinė kosmetikos linija turi ir SPF priemonės pasirinkimą. Tai kuria įvairovę, skiriasi kvapai, tekstūra, net spalva“, – pasakoja prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Iš taupumo – jokios naudos
Ji pabrėžia, kad kremo taupyti neverta. Juk daugeliui yra buvę, jog SPF priemonė liko nesunaudota, rudenį užgrūsta kažkur namie, o vėl šylant orams atrastas buteliukas keliavo tiesiai į šiukšlyną.
„Nepamirškite, kad reikia tepti pakankamą kiekį apsauginės priemonės. Keturių asmenų šeimai nusiperka vieną pakuotę ir per visą vasarą nesugeba sunaudoti. Vadinasi, oda gavo per mažai apsaugos.
Europinė rekomendacija – veidui, nosiai, pečiams, sprandui, skalpui, ausims, dekoltė sričiai ir plaštakoms reikia SPF 50+, o likusiam kūnui – bent jau SPF 30“, – paaiškina prof. M.Bylaitė-Bučinskienė.
Odą saugoti nuo UV spinduliuotės svarbu ne tik dėl grožio. Agresyvia odos vėžio forma – melanoma – Lietuvoje kasmet suserga apie 350 žmonių. Vos keli nudegimai saulėje ženkliai padidina riziką susirgti šia liga.
Saugokite save ir būkite sveiki!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.