Vitamino K organizmui reikia, kad jis gamintų protrombiną – baltymą ir krešėjimo faktorių, svarbų kraujo krešėjimui bei kaulų apykaitai. Žmonės, naudojantys kraują skystinančius vaistus, neturėtų pradėti vartoti papildomai vitamino K, prieš tai nepasitarę su gydytoju.
Jei organizmui trūksta vitamino K, kraujas ilgiau kreša, žmogus daugiau kraujuoja.
Vitaminas K1, arba filochinonas, gaunamas iš augalų. Rečiau sutinkamas yra vitaminas K2, arba menachinonas. Jo būna gyvūninės kilmės ir fermentuotuose maisto produktuose.
K grupės vitaminų nauda:
Kaulų sveikata
Pastebėtas ryšys tarp vitamino K trūkumo ir trapių kaulų ligos – osteoporozės.
Tyrėjai taip pat diskutuoja ar vitaminas K padeda išlaikyti stiprius kaulus, didina jų tankį ir mažina lūžių riziką.
Kognityvinė sveikata
Padidėjęs vitamino K kiekis kraujyje siejamas su geresne vyresnio amžiaus žmonių epizodine atmintimi.
Vieno tyrimo metu vyresni nei 70 metų asmenys, kurių kraujyje buvo didžiausias vitamino K1 kiekis, pasižymėjo geresniais žodinės epizodinės atminties rodikliais.
Širdies sveikata
Vitaminas K gali padėti išlaikyti žemesnį kraujospūdį, nes apsaugo nuo mineralų kaupimosi arterijose. Dėl to pagerėja kraujotaka – širdžiai lengviau pumpuoti kraują po visą kūną.
Mineralizacija – natūrali amžėjimo dalis, tačiau ji didina širdies ligų pavojų. Beje įrodyta, kad pakankamas vitamino K vartojimas mažina insulto riziką.
Vitamino K šaltiniai
Turbūt nestebina, kad vitamino K1 gauname su maistu, kuris laikomas palankiu sveikatai. Vienas pavyzdžių – ypač išpopuliarėję lapiniai kopūstai (kale). Kiti vitamino K1 šaltiniai – petražolės, brokoliai, špinatai, augaliniai aliejai, vynuogės ir kai kurie vaisiai, pavyzdžiui, kiviai.
Vitamino K2 galima gauti valgant įvairią mėsą, pieno produktus ir kiaušinius.
Gera naujiena, kad su maistu perdozuoti vitamino K vargiai pavyks. Kenksmingas poveikis yra ypač retas ir mažai tikėtinas.
Tačiau bet kokie maisto papildai reikalauja papildomo atsargumo.
Vitaminas K gali sąveikauti su kraują skystinančiais vaistais, antikonvulsantais, antibiotikais, cholesterolio kiekį kraujyje mažinančius vaistus ir svorio mažinimimui skirtais preparatais. Dėl maisto papildų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju.
Parengta pagal „Medical News Today“ inf.