Šios alyvuogės išsiskiria tamsiai violetine, beveik juoda spalva ir paprastai būna su kauliukais. Alyvuogės fermentuojos sūryme, kuris pašvelnina ypač kartų jų skonį. Alyvmedžio vaisiai puikiai tinka salotoms pagardinti, tačiau alyvuogės gali būti ir maistingas užkandis.
Gali pagerinti kraujotaką
Tiesa, jose daug mononesočiųjų riebalų, tačiau nereikėtų išsigąsti. Saikingas alyvuogių valgymas nepakenks. Tiesą sakant, mononesotieji riebalai dažnai vadinami „sveikais riebalais“. Tas pats pasakytina ir apie avokaduos bei riešutuose aptinkamus riebalus.
Kalamata alyvuogių riebalai daugiausia sudaryti iš oleino rūgšties, kuri, kaip parodė tyrimai, ypač padeda apsisaugoti nuo širdies ligų, gali sumažinti kraujospūdį ir cholesterolio kiekį. Taigi, alyvuogės gali pagerinti kraujotaką.
Kalamata alyvuogėse taip pat gausu antioksidantų polifenolių: oleuropeino ir hidroksitirozolio. Pirmasis ir suteikia alyvuogėms išskirtinį kartų skonį, o antrasis atsiranda alyvuogių paruošimo metu. Nustatyta, kad šie polifenoliai ne tik kovoja su lėtiniu uždegimu, bet ir yra naudingi širdies sveikatai ir apsaugo ląsteles nuo vėžio pažeidimų.
Oleuropeinas turi dar vieną privalumą: atliktas tyrimas parodė, kad jis gali padėti apsaugoti mūsų smegenis nuo toksinių medžiagų, kurios sukelia Alzheimerio ligą, susidarymo.
Taip pat pastebėta, kad minėtas polifenolis gali užkirsti kelią ląstelių praradimui, susijusiam su Parkinsono liga.
Saikas – būtinas
Be jau išvardytų privalumų, Kalamata alyvuogės – puikus geležies, kalcio ir vario šaltinis. Šie mikroelementai naudingi, nes geležis gali sumažinti anemijos riziką, kalcis – sustiprinti kaulus, o varis – pagerinti širdies veiklą.
Šios rūšies alyvuogėse taip pat yra riebaluose tirpių vitaminų A ir E. Vitaminas A yra būtinas sveikai regai palaikyti, o vitaminas E yra stiprus antioksidantas, galintis pagerinti širdies sveikatą.
Visgi, saikas yra svarbu! Atminkite, kad sūdytose alyvuogėse yra daug natrio. Todėl patartina per dieną nesuvalgyti daugiau nei penkių alyvuogių. Taip gausite naudingas maistines medžiagas, bet ir neviršysite rekomenduojamo suvartoti druskos kiekio.
Parengta pagal „Woman`s world“ ir „Healthline“ inf.