„Svarbiausias vyriškas hormonas testosteronas dar kūdikio embriono formavimosi metu nulemia lyčių skirtumus, lytinių organų vystymąsi ir jų augimą, bręstant – raumenų masės augimą, tipišką griaučių kaulų vystymąsi, plaukuotumo didėjimą, balso pokyčius.
Vyrų sėklidėse ir antinksčiuose gaminamas testosteronas taip pat yra atsakingas už vyro potenciją ir lytinį potraukį bei nulemia vaisingumą“, – pasakoja A. Vaitekonė ir priduria, kad nedidelis kiekis androgeno testosterono yra gaminamas ir moters organizme, kur palaiko normalią kaulų masę, smegenų ir kiaušidžių veiklą bei seksualinę funkciją.
Testosterono pokyčiai – nesunkiai pastebimi
Šeimos gydytojos teigimu, vyrai dažniau skundžiasi testosterono kiekio kraujyje sumažėjimu nei šio hormono pertekliumi. Organizmui stokojant testosterono, neigiamai pasikeičia lytinio gyvenimo kokybė, sustoja brendimas, fiziškai keičiasi kūnas ir pablogėja emocinė būklė.
„Sumažėjusį testosterono kiekį kraujyje galima įtarti pastebėjus, kad paaugliai, kuriems dar nesibaigė brendimo laikotarpis, atrodo jaunesni nei kiti jų amžiaus vaikai, turi mažesnius lytinius organus, nepaisant intensyvaus fizinio krūvio negali priaugti raumenų masės, pasižymi mažesniu viso kūno plaukuotumu ar jo nebuvimu, vėluoja balso mutacija.
Suaugusieji vyrai dažniausiai skundžiasi sumažėjusia energija ir lytiniu potraukiu, blogėjančia erekcija, nuotaikų svyravimais, esant dideliam testosterono stygiui – mažėjančia raumenų mase, nykstančiais kūno plaukais, karščio bangomis, besiformuojančiomis krūtimis, nevaisingumu“, – pasakoja A. Vaitekonė.
Su padidėjusio testosterono kiekio kraujyje problema dažniausiai susiduria per anksti bręsti pradėję berniukai, taip pat dažniau moterys nei suaugę vyrai. Pavyzdžiui, turint androgeno testosterono perteklių moterims ir merginoms pasireiškia per didelis plaukuotumas tose kūno vietose, kur įprastai plaukai neturėtų augti, vyriško tipo nuplikimas, nutukimas, aknė, gali sutrikti mėnesinių ciklas, žemėti balsas.
Tyrimą rekomenduojama atlikti daugeliui
Pastebėjus fizinius ir emocinius pokyčius, kuriuos gali sukelti testosterono kiekio kraujyje trūkumas ar perteklius, pacientams būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Be to, testosterono koncentracijos kraujyje tyrimą rekomenduojama atlikti ir tiems pacientams, kurie priklauso rizikos grupėms.
„Tam tikros vyrų sveikatos būklės gali būti artimai susijusios su testosterono trūkumu ir dėl to patiriamais sutrikimais, pavyzdžiui, sergant nutukimu, antro tipo cukriniu diabetu, osteoporoze, vidutinio sunkumo ar sunkia lėtine obstrukcine plaučių liga, galutinės stadijos inkstų liga ar žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), kai pastebimas intensyvesnis svorio kritimas, taip pat po chemoterapijos ar spindulinės terapijos kursų, vyresniame amžiuje nustačius anemiją. Testosterono trūkumas vyro organizme gali būti ir viena iš priežasčių, kodėl porai sunku pastoti“, – pažymi šeimos gydytoja.
Kaip ir daugumą profilaktinių kraujo tyrimų, testosterono koncentracijos kraujyje kiekio tyrimą kiekvienam vyrui reikia atlikti bent vieną kartą per metus. Tai reikėtų atlikti ryte, nevalgius ir nesportavus, kadangi tai gali iškreipti tyrimo rezultatus.
Kiekvienam pacientui – individualus gydymas
Anot šeimos gydytojos, vienkartinis testosterono tyrimo nuokrypis nei vienam specialistui neleis daryti tikslių išvadų ir paskirti adekvatų gydymą. Pirmąkart nustačius testosterono kiekio kraujyje pokyčius, tyrimą reikia pakartoti dar bent 2–3 kartus, atskirus tyrimus skiriant mėnesiui laiko. Vėliau tyrimą galima atlikti vos kartą ar du per metus.
„Atlikus tyrimą ir nustačius androgeno testosterono perteklių moters organizme, pirmiausiai vertinama, ar pacientė jau patyrė menopauzę. Moterims ir merginoms prieš menopauzę dažniausios androgenų pertekliaus priežastys yra policistinių kiaušidžių sindromas, po – kiaušidžių hipertekozė ar testosteroną išskiriantis navikas. Esant testosterono kiekio sumažėjimui, vyriškos lyties pacientams dažniausiai skiriamas gydymas testosterono preparatais – geliais, tabletėmis, kapsulėmis, poodinėmis granulėmis, pleistrais, atliekamos injekcijos“, – aiškina A. Vaitekonė.
Pasikeitęs testosterono kiekis kraujyje neigiamai veikia pacientų gyvenimą, tačiau šiais laikais tai gana gerai kontroliuojama sveikatos problema. Atpažinus simptomus, testosterono trūkumą ar perteklių organizme galima lengvai nustatyti ir skirti individualų gydymą.