„Jei simptomai užsitęsia, turėtumėte nuodugniau pasitikrinti. Ypač jei rūkote, esate buvęs rūkalius arba turi kitų rizikos veiksnių“, – sako Majamio (JAV) vėžio instituto direktoriaus pavaduotojas, medicinos daktaras Miguelis Villalona-Calero.
Gydytojai nurodo pagrindinius požymius, rodančius, jog atėjo laikas susirūpinti plaučių sveikata.
1. Ilgalaikis skausmas krūtinės srityje
Bet koks skausmas krūtinės srityje, trunkantis ilgiau nei mėnesį, gali būti rimtos plaučių ligos požymis. Pasak M.Villalona-Calero, derėtų atkreipti dėmesį į „krūtinės skausmą, kuris dažnai stiprėja giliai kvėpuojant, kosint ar juokiantis“, nes tai gali būti plaučių vėžio simptomas.
2. Perteklinė gleivių gamyba
Jei didesnis gleivių kiekis plaučiuose ar gerklėje užsilaiko bent mėnesį, tai gali rodyti pavojų sveikatai. Remiantis Amerikos plaučių asociacija, skrepliai kvėpavimo takuose gaminami kaip apsauga nuo infekcijų ar dirgiklių. Tačiau per didelis skreplių kiekis gali rodyti užsitęsusią ligą.
3. Švokštimas
Apsunkintas ar triukšmingas kvėpavimas gali būti ženklas, kad kažkas trukdo oro srauto kelionę į ar iš jūsų plaučių. „Dažniausiai tai pastebima sergant astma, bet taip pat galima pasireiškia sergant pneumonijomis, bronchitu ir obstrukcine plaučių liga“, – aiškina Pasaulinės alergijos ir astmos pacientų platformos ambasadorius gydytojas Purvi Parikh.
4. Nuolatinis kosulys
Esame įpratę, kad kosulys gali tęstis net kelias savaites, tačiau į lėtinį kosulį nederėtų numoti ranka.
„Nuolatinis kosulys yra tik vienas iš simptomų, susijusių su piktybine pleurų mezotelioma. Ilgalaikį sąveiką su asbestu turėję žmonės turėtų būti ypač atsargūs ir esant užsitęsusiems simptomams pasitikrinti sveikatą, nes ši liga gali progresuoti gana greitai“, – teigia sveikatos tyrėjas Colinas Ruggiero. Užsitęsęs kosulys taip pat gali būti plaučių infekcijos, astmos, obstrukcinės plaučių ligos ar plaučių fibrozės požymis.
5. Kojų skausmas ir patinimas
Šie simptomai gali būti pavojingo kraujo krešulio kojose požymiai. Gydytojai įspėja, kad į plaučius nukeliavęs kraujo krešulys gali sukelti sunkias komplikacijas, įskaitant mirtį.
6. Atsikosėjimas krauju
Jei kosėdami pastebeti kraują, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją. Dažnai tai yra infekcijos sukelto bronchito požymis. Tačiau pavojingiausia galima atsikosėjimo krauju priežastis – plaučių vėžys. Tai taip pat gali rodyti plaučių emboliją.
7. Dusulys
Jei oro pritrūkstate neįprastai greitai, tai gali būti sutrikusios plaučių funkcijos požymis. Dažniausiai tai rodo infekciją, tačiau tuomet pasireiškia ir kiti simptomai: kosulys, karščiavimas, šaltkrėtis. Dusulys gali atsirasti ir dėl plaučių embolijos.
8. Pamėlę pirštų nagai
Mėlyni nagai gali būti cianozės požymis. Tai būklė, kai kraujyje cirkuliuoja nepakankamas deguonies kiekis, o tai gali būti susiję su plaučių funkcijos sutrikimu. Todėl tam tikrais atvejais dėl pamėlusių pirštų nagų gali prireikti ir pulmonologo apžiūros.
9. Pasikeitęs balsas
Kai plaučiai negali stipriai išstumti oro, žmogaus balsas gali pasikeisti ir įgyti švelnesnį skambesį.
10. Kūno masės praradimas be aiškios priežastys
Nepaaiškinamus svorio pokyčius nulemti gali ir apsunkusi kvėpavimo funkcija, kuriai palaikyti organizmas sunaudoja daugiau energijos, nei įprasta. „Lėtinės kvėpavimo takų infekcijos, pvz., Mycobacterium avium kompleksas (MAC), gali sukelti svorio netekimą“, – teigia Kalifornijoje įsikūrusio Loma Linda Sveikatos universiteto pulmonologas Larenas Tamas.
Parengta pagal parade.com inf.