Tyrimas rodo: snaudimas šiuo paros metu stiprina smegenų sveikatą

2022 m. rugsėjo 3 d. 20:19
Tinkamas miegas yra labai svarbus jūsų smegenų sveikatai.
Daugiau nuotraukų (3)
Ekspertai teigia, kad geras miegas ne tik veikia beveik visus jūsų kūno organus ir audinius, bet ir yra labai svarbus kognityvinėms funkcijoms palaikyti.
„Kokybiškas miegas – ir pakankamas jo kiekis tinkamu laiku – yra toks pat svarbus išgyvenimui kaip maistas ir vanduo“, – rašo Nacionalinis neurologinių sutrikimų ir insulto institutas.
„Be miego negalite suformuoti ar palaikyti smegenų takų, kurie leidžia mokytis ir kurti naujus prisiminimus, sunkiau susikaupti ir greitai reaguoti.“
Jie priduria, kad pakankamas miegas padeda nervų ląstelėms bendrauti tarpusavyje ir „atlieka tvarkymosi funkciją – pašalina toksinus, kurie susikaupia smegenyse, kol esate budrūs“. Su amžiumi galite mažiau miegoti naktimis.
Senstant neretai kyla sunkumų užmigti – ir išlikti miegui naktį. Be to, senjorai dažnai rytais pabunda anksčiau nei vidutiniame amžiuje.
Pasak Klivlendo klinikos šeimos gydytojo daktaro Donaldo Fordo, patirti šiuos pokyčius yra „normalu“, tačiau vis tiek turėtumėte siekti, kad bendra miego trukmė būtų bent septynios valandos.
„Iš tikrųjų natūralu, kad vyresnio amžiaus žmogus naktį miega mažiau, bet jam taip pat reikia miegoti dieną, kad galėtų tai kompensuoti“, – paaiškino D. Fordas 2018 m. tinklalaidėje.
„Aš matau kai kuriuos savo vyresnio amžiaus pacientus, kurie buvo labai nusivylę, nes jie tikrai nemiega tiek daug naktį, o paskui visą dieną jaučiasi pavargę...
Na, jums nereikia tiek daug miegoti naktį, bet jums jo reikia per porą seansų“, – sakė jis. Ekspertų teigimu, snaudimas šiuo metu labiausiai stiprina smegenų sveikatą.
Jei snaudžiate norėdami kompensuoti prastą miegą naktį, geriausia tai daryti po pietų.
Taip teigiama 2021 m. žurnale „International Journal of Environmental Research and Public Health“ paskelbtame tyrime, kuriame nustatyta, kad „snaudimas po pietų pagerino pažintinę veiklą, ypač budrumą“.
Pasak tyrimo autorių, privalumų, kuriuos duoda snaudimas po pietų, yra daug. „Mūsų tyrimas parodė, kad snaudimas po pietų pagerino visų rūšių pažintinę veiklą“, – rašė tyrėjai.
„Mieguistumas ypač naudingas užduočių, tokių kaip sudėties, loginio mąstymo, reakcijos laiko ir simbolių atpažinimo, atlikimui“, taip pat atminčiai, kūrybiškumui, produktyvumui ir kitoms smegenų funkcijoms.
Be to, „snaudimas dienos metu teikia įvairios kitos naudos, pavyzdžiui, atsipalaidavimą, mažesnį nuovargį ir geresnę nuotaiką“.
Medicinos mokslų daktarė Charlene Gamaldo, Johnso Hopkinso miego sutrikimų centro medicinos direktorė, priduria, kad idealus laikas vyresnio amžiaus žmonėms snausti yra nuo 13 iki 16 val.
„Miegodami šiuo paros metu gausite didžiausią naudą“, – sako ji.
Miegas^Instantpietų miegas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.