Ir padeda, ir kenkia
Kalbant apie skaidulas, anot pašnekovo, kojų venoms jų vartojimas didesnės įtakos neturi. Tiesa, yra naudingos, jei išsiplėtę tiesiosios žarnos arba išangės venų mazgai.
„Turime suprasti, kad venų būklė priklauso ne nuo vieno ar kito maisto produkto. Jų būklę lemia keli veiksniai. Žmonėms, turintiems antsvorio, pasireiškia kojų venų spaudimas, jų būklė ima blogėti, vožtuvai tampa nebe tokie funkcionalūs, pakenkiamas venų endotelis, sienelės prasiplečia, ne taip gerai varinėja kraują, kaip turėtų tą daryti“, – paaiškino medikas.
Gydytojas dietologas atkreipė dėmesį, jog svarbu ieškoti kompleksinio sprendimo, kaip pašalinti ligą sukeliančią priežastį. „Įprastai ta priežastis nėra vieno produkto vartojimas ar jo atsisakymas, o mūsų gyvenimo būdas.
Jei žmogus turi antsvorio, serga nutukimu, tas jo kojų venų būklei tikrai nepadės. Prisideda ir papildomų veiksnių: rūkymas, alkoholis, sočiųjų riebalų perteklius mityboje. Rūkymas siaurina kraujagysles, neigiamai veikia kraujagyslių sieneles, alkoholis tirština kraują“, – įspėjo E. Grišinas.
Kojų venų varikozė dažniau vargina moteris. Tai, anot gydytojo, susiję su paveldėjimu. Kaip rodo statistika, iki 55 proc. moterų ir iki 45 proc. vyrų skundžiasi išsiplėtusiomis venomis.
Pagalba yra, trūksta noro
Jei žmogus, pavyzdžiui, serga nutukimu, per aukštas jo cholesterolio kiekis, būtina peržiūrėti mitybą. „Pirmiausia turime kalbėti apie antioksidantus, kurie gali padėti „sugaudyti“ radikalus ir juos neutralizuoti. Pirmoji asociacija daugeliui – vitaminai C, E. Tai – pagrindiniai antioksidantai, svarbūs ne tik imuninei sistemai, bet ir kitoms organizmo funkcijoms.
Itin svarbus gausus vitaminų C ir E turinčių produktų vartojimas. Vitaminas E turi kraują skystinančių savybių, tad negalima jo perdozuoti, visų pirma, tiems, kas vartoja kraują skystinančius vaistus“, – paaiškino gydytojas.
Riešutai, sėklos, tamsios lapinės daržovės – vieni pagrindinių vitamino E šaltinių. Jei arterijose susidaro aterosklerozinės plokštelės, išauga širdies ir kraujagyslių ligų rizika, galima kalbėti apie niaciną, kuris mažina aterosklerozinių plokštelių formavimąsi, greitą progresavimą, pagerina kraujotaką venose.
Kavos ir cukraus vartojimas, anot mediko, situacijos nei pagerins, nei pablogins: svarbiausia – saikas. „Vienas produktas nesukelia problemos – tą stengiuosi paaiškinti žmonėms. Svarbu viskas, ką mes darome gyvenime.
Pomidoruose esantis karotenoidas likopenas mažina genetinės medžiagos pažeidimą, pagerina epitelio funkciją, tai – vienas pagrindinių antioksidantų. Dauguma pradės valgyti pomidorus su grietine, ir tai nepadės, todėl ir akcentuoju visumą. Pats produktas – sveikas, daug svarbiau, kaip mes jį vartosime“, – apibendrino pašnekovas.