Vaistai iš turgaus ar internetinės parduotuvės: vietoj magiško poveikio – pavojus sveikatai

2022 m. gegužės 17 d. 14:36
„Universalus, itin veiksmingas ir išskirtinis produktas, padedantis kovoti su daugybe problemų – gydo žvynelinę, pūslelinę, net bėrimus“, – tai tik viena iš daugelio frazių, kurias naudoja nelegalių internetinių parduotuvių ir turgaus prekeiviai. Jomis siekiama emociškai paveikti žmones, kad patikėję stebuklingu parduodamo preparato poveikiu, jį įsigytų. „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas sako, kad dažnai tenka konsultuoti „užkibusius“ ant mesto kabliuko: vieni skundžiasi nepajautę jokio žadėto poveikio arba trumpu efektu, kiti – pasireiškusiomis nepageidaujamomis reakcijomis.
Daugiau nuotraukų (4)
„Į vaistinę atėję, pacientai skundžiasi, kad nelicencijuotoje vietoje įsigyta „gydomoji“ priemonė nepadėjo susitvarkyti su problema ir nesuveikė taip, kaip buvo žadėta. Tai lemia dvi galimos priežastys.
Pirmoji – preparatas neturėjo jokio poveikio organizmui, nes jo sudėtyje nebuvo jokios veikliosios medžiagos arba buvo nepakankamas jos kiekis. Antroji – dėl gražiai pateiktos reklamos pažadų, placebo efekto ir nuoširdaus tikėjimo, kad priemonė padės, trumpam sveikatos būklė iš tiesų pagerėjo, tačiau po kurio laiko poveikis išblėso“, – teigia R. Blynas.
Kiti pacientai skundžiasi pasireiškusiomis nepageidaujamomis reakcijomis: bėrimais, stipriomis alergijomis, tinimu, galvos ir raumenų skausmais, sutrikusiu virškinimu, apsinuodijimo simptomais bei mieguistumu.
Pirkdami preparatus iš fizinės ir internetinės vaistinės, būsite tikri, kad tai licencijuota prekybos vieta, galinti teisėtai platinti receptinius ar nereceptinius vaistus, maisto papildus, kosmetiką bei kitas patikimas prekes.
Tačiau įvairias medicinines prekes ir preparatus įsigydami turguje ar nelegalioje internetinėje parduotuvėje, turėtumėte žinoti, kad tai nelicencijuota vieta, kuri neturi leidimo teisėtai platinti minėtų prekių.
Kyla ilgalaikių sveikatos problemų grėsmė
Nelicencijuotose prekybos vietose žmonės dažniausiai ieško to, ko negali gauti legaliai – tepamos ir geriamos formos antibiotikų bei psichiką veikiančių vaistų, pavyzdžiui, raminamųjų ir kt. Lietuvoje šių vaistinių preparatų įsigyti be gydytojo recepto negalima, tačiau nelegalių internetinių parduotuvių ar turgaus prekeiviai jų neprašo, todėl tampa parankia alternatyva.
„Susigundę pardavėjų žadamu magišku poveikiu, gyventojai nelegaliose prekybos vietose perka ir kitas priemones – nereceptinius vaistus, maisto papildus ir įvairias medicinines prekes“, – sako R. Blynas.
Įsigydami neaiškios kilmės produktus ir vartodami juos savo nuožiūra, žmonės gali pakenkti savo kepenims – didžiausiam vidaus organui, kuris atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų, pavyzdžiui, neutralizuoja pavojingus medžiagų apykaitos produktus. Dėl to gali nusilpti imunitetas, susilpnėti apsauga nuo infekcinių ligų ir atsirasti ilgalaikės sveikatos problemos.
„Kyla ir kitų grėsmių – dėl nelegaliai įsigytų ir netinkamai vartojamų antibiotikų didėja atsparumo jiems rizika. Tai kartu didina tikimybę, kad sergantys bakterijų sukeltomis ligomis negaus veiksmingo medikamentinio gydymo, o kraštutiniu atveju – juos ištiks mirtis dėl išsivysčiusių komplikacijų“, – įspėja vaistininkas.
4 garantijos, kurias suteikia vaistinė
1. Klientas tiksliai žino, ką gauna – kliniškai patvirtintas ir sertifikuotas prekes, kurios yra apsaugotos nuo padirbinėjimo.
„Turguje ar nelegalioje internetinėje parduotuvėje labai dažnai galima įsigyti padirbtus preparatus, kurių pakuotė gali atrodyti taip pat kaip originali, tačiau falsifikato sudėtyje bus nepakankamas reikiamos veikliosios medžiagos kiekis arba apskritai kita, neaiškios kilmės medžiaga“, – aiškina R. Blynas.
2. Kokybę ir saugumą vartojant, nes prekės tinkamai gabenamos ir laikomos.
„Užtikrinamas specialus temperatūrinis režimas nuo preparatų pagaminimo vietos iki prekybinio ploto lentynos. Tai itin svarbu, nes kai kurių vaistų ar kitų medicininių priemonių sudėtyje yra nestabilių medžiagų. Jos kinta dėl netinkamos temperatūros poveikio, o tai reiškia – keičiasi ir šių priemonių kuriamas efektas. Niekas negali garantuoti, kad negalioje internetinėje parduotuvėje ar turguje parduodamos prekės buvo gabenamos ir laikomos tinkamai“, – aiškina vaistininkas.
3. Konsultaciją, kurią suteikia reikiamas kompetencijas turintis žmogus.
„Turgaus ar nelegalios internetinės parduotuvės prekeivis neturi medicininių ar farmacinių žinių, kurios reikalingos tam, kad būtų tinkamai įvertinti paciento turimi nusiskundimai ir paskirti reikiami preparatai.
Nelicencijuotų vietų prekybininkas gali tvirtinti bet ką, tačiau nėra garantijos, kad tai bus tiesa. Profesionalią medicininę ar farmacinę konsultaciją dėl vaistų ar kitų preparatų vartojimo gali suteikti tik gydytojas arba vaistininkas“, – sako R. Blynas.
4. Galimybę reikalauti žalos atlyginimo, jeigu pasireikš šalutinis poveikis.
„Visi legalių medicininių preparatų gamintojai vykdo jų stebėjimą ir yra suinteresuoti gauti kuo daugiau duomenų iš vartotojų. Tai reiškia, kad gamintojas sukuria saugiklį, kuris garantuoja kompensaciją nukentėjusiems nuo pasireiškusių šalutinių reakcijų.
Deja, turgaus ar nelegalios internetinės parduotuvės prekeiviai gali lengvai išsisukti nuo atsakomybės, jeigu jų parduotas neaiškios kilmės preparatas sukėlė žalą sveikatai“, – priduria vaistininkas.
Svarbu jausti atsakomybę už savo sveikatą
R. Blynas priduria, kad kiekvienas žmogus turėtų jausti atsakomybę už savo sveikatą ir ja rūpintis tinkamai ne tik profilaktiškai, bet ir sirgdamas. Tai reiškia, kad būtina laikytis rekomendacijų, paskirto gydymo kurso ir įdėti asmeninių pastangų į sveikimo ar ligos suvaldymo procesą: sveikai maitintis, sportuoti, vengti įvairių pablogėjimą provokuojančių veiksnių ir neeksperimentuoti su neaiškios kilmės vaistiniais preparatais.
Camelia^Instantvaistininkas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.