Vaistininkė primena: ar namų vaistinėlėje turite viską, ko gali prireikti per šventes?

2021 m. gruodžio 20 d. 10:54
Artėjant didžiosioms metų šventėms, daugelis skuba jas planuoti, rūpintis dovanomis bei vaišėmis. Įsisukus į pasiruošimo rūpesčius gali pasimiršti vienas itin svarbus dalykas – namų vaistinėlė. Juk šventinę nuotaiką gali sugadinti staiga sustojęs skrandis, peršalimas ar netikėtos traumos, o tokiais atvejais reaguoti greitai ypač svarbu, jei nesinori švenčių praleisti lovoje. Vaistininkė primena, kuo reikėtų pasirūpinti jau dabar, kad per šventes galėtumėte jaustis ramiau.
Daugiau nuotraukų (2)
Priemonės nuo skausmo ir temperatūros
Tam, kad vos pasijutus prastai nereikėtų pulti ieškoti per šventes dirbančios vaistinės, „Eurovaistinės internete“ vaistininkė Evelina, konsultuojanti internetu, rekomenduoja savo namų vaistinėlę iš anksto papildyti vaistų nuo skausmo, uždegimo ir karščiavimo atsargomis. Tiems, kas augina mažus vaikus, namų vaistinėlėje naudinga turėti ir vaikams skirtų preparatų.
„Turint po ranka šių vaistų, per šventes netikėtai pakilus temperatūrai, susidūrus su įvairiomis traumomis ar paskaudus galvą, nereikės važiuoti į vaistinę ar kitur ieškoti reikiamo vaisto. Ypač sudėtinga jų gauti gali būti tada, kai skausmas užklumpa vėlai vakare ar net naktį“, – įspėja vaistininkė.
Pagalba sutrikus virškinimui ir žarnynui
Šventiniu laikotarpiu gali užklupti pilvo pūtimas, skausmas, pykinimas ar rėmens deginimo jausmas. Nuo gausaus švenčių stalo prisiragavus riebaus ir įvairaus, tarpusavyje nederančio maisto, išgėrus alkoholio, gali sutrikti skrandžio, kepenų, kasos ar žarnyno veikla. Būtent todėl vaistininkė pataria dar prieš šventes pasirūpinti virškinimo funkciją gerinančiais vaistais, tokiais kaip virškinimo fermentai, taip pat vaistinėlėje turėti aktyvintos anglies.
Vaistininkė Evelina paaiškina, jog geriamieji virškinimo fermentai paspartina chemines reakcijas, padeda suskaidyti maistą ir išvengti nemalonių pojūčių pavalgius. Tuo tarpu aktyvinta anglis tinka apsinuodijus, pradėjus viduriuoti.
Tačiau vaistininkė įspėja – jei kyla įtarimų dėl stipraus apsinuodijimo maistu, atsiranda dažnas vėmimas, viduriavimas ar kyla temperatūra ir šie simptomai tęsiasi kurį laiką, reikėtų kreiptis į gydytoją.
„Visgi pagrindinė taisyklė prie šventinio stalo – saikas. Stenkitės valgyti lėtai ir pradėkite nuo mažiau kaloringų ir neriebių patiekalų, pavyzdžiui, salotų. Jos padės užpildyti skrandį ir sunkesnių patiekalų norėsis mažiau. Tokiu būdu ir nemalonių skrandžio bei žarnyno veiklos sutrikimų, tikėtina, pavyks išvengti“, – pataria vaistininkė.
Po nudegimų ir žaizdų dezinfekcijai
Gaminant šventinius patiekalus, nešant karštas lėkštes, kuriant židinį ar net degant žvakes ant stalo, gali kilti odos nudegimų rizika. Tam, kad tokiais atvejais būtų galima nedelsiant padėti sau ar artimiesiems, verta iš anksto pasirūpinti žaizdų dezinfekcijos priemonėmis – peroksidu, antiseptinių savybių turinčiu skysčiu, purškalu, geliu ar tirpalu. Nusideginus odą, ją nuraminti ir nuskausminti gali padėti pantenolis.
Odos dezinfekavimo priemonių gali prireikti ir kitaip susižalojus – įsipjovus, nusibrozdinus. Žaizdų priežiūrai ir sterilumui ne tik šventiniu laikotarpiu, bet ir kasdien savo namų vaistinėlėje vaistininkė pataria turėti pleistrų, tvarsčių.
Pagalba pajutus peršalimo simptomus
Artėjant šventėms, vaistininkė rekomenduoja pasipildyti priemonių atsargas ir peršalimo simptomams gydyti. Tai pastilės ar purškalai nuo gerklės skausmo, vaistažolių arbatos, priemonės nuo slogos, sudėtiniai preparatai su paracetamoliu ir kitomis, nemalonius ligos požymius slopinančiomis, vaistinėmis medžiagomis. Visos šios priemonės, netikėtai pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, gali padėti užbėgti ligai už akių ir per šventes pasijusti geriau.
„Taip pat reikėtų turėti omenyje, kad net ir pasiskiepijus ar persirgus koronavirusine infekcija, galima šia liga susirgti pakartotinai ar ją perduoti. Todėl norint jaustis ramiau per šventes vykstant į svečius ar juos priimant savo namuose, verta iš anksto pasirūpinti ir greitaisiais antigeno testais bei prireikus juos atlikti. Tokie testai gali padėti nustatyti galimą užsikrėtimą pajutus COVID-19 ligai būdingus simptomus“, – sako vaistininkė.
Iš anksto pasirūpinę reikiamomis priemonėmis savo namų vaistinėlei, per šventes galėsite jaustis ramesni, o prireikus reaguoti greitai ir išvengti rimtesnių negalavimų. Vaistininkė Evelina priduria, jog iškilusius klausimus dėl šventinės namų vaistinėlės galima aptarti nemokamai konsultuojantis internetu.
Vaistininkė taip pat primena – prieš vartojant bet kokius vaistus būtina įdėmiai perskaityti informacinius lapelius, naudoti juos kaip nurodyta ir neviršyti numatytų dozių. Taip pat rekomenduojama prieš duodant vaistų vaikams, o ypač patiems mažiausiems, pirmiausia pasitarti su gydytoju.
namų vaistinėlė^Instantvaistinė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.