Veiklos nestokojantis vyras prisipažįsta kartais pamirštantis, jog nuolatinis bėgimas, profesinis stresas ir nuovargis nualina organizmą, todėl siunčia žinutę visiems vyrams, ragindamas susirūpinti vyriškąją sveikata anksčiau, negu užklumpa ligos.
Visame pasaulyje rugsėjis yra minimas kaip prostatos sveikatos mėnuo. Tai ypatingas organas, neretai vadinamas antrąją vyro širdimi. Prostata atsakinga ne tik už lytinę potenciją, bet ir raumenų tonusą, atmintį ir bendrą vyro organizmo būklę.
Vis tik, Lietuvos medikams didžiulį rūpestį kelią nemažėjantis vyrų sergamumas onkologinėmis ligomis, tarp kurių pirmauja prostatos vėžys. Lietuvoje kasmet šis susirgimas diagnozuojamas 2,5 tūkst. vyro, apie puse tūkstančio jų – kasmet miršta.
„Neretai vyrai į gydytojus kreipiasi tik tuomet, kai jau būna užleisti atvejai, kai dėl prostatos susirgimų yra susiformavę akmenys, nukentėję inkstai arba vėžys išplitęs į kitus organus.
Lietuvoje yra visos galimybė vyrams pasitikrinti dėl prostatos būklės, reikia tik registruotis. Paskatinčiau žmonas, drauges ir giminaites taip pat pastūmėti savo vyrus.
Jie apie potencijos sutrikimus su moterimis vengia kalbėti, tačiau atėjus pas gydytoją, papasakoja visas savo problemas“, – teigia VUL Santaros klinikų Urologijos centro gydytoja urologė doc. dr. Aušra Černiauskienė.
Žinomas renginių ir laidų vedėjas Žygimantas Stakėnas pripažįsta, kad savo sveikata atidžiai ėmė domėtis ne taip seniai. Itin veiklus vyras neretai tarp darbų ir rūpesčių pamiršta reguliariai apsilankyti pas gydytojus, rūpintis savo organizmu, todėl už papildomą priminimą yra dėkingas žmonai Dovilei.
„Atėjus rugsėjui su žmona pakalbėjome ir nutarėme, jog reikia pasidaryti visus tyrimus, pasidaryti viską ir pasižiūrėti, kas ten mano viduje.
Visuomet buvau greitas, aktyvus, vaikystėje bei jaunystėje netrūko traumų, randų taip pat apstu“, – pasakoja Ž. Stakėnas bei priduria, kad bėgantys metai nepraeina be pasekmių – prižiūrėti sveikatą su metais reikia vis atidžiau.
Nors Ž. Stakėnas kol kas neturi jokių nusiskundimų, tačiau vyras supranta – gera savijauta ir organizmu reikia pradėti rūpintis ne tada, kada užklumpa ligos, o gyventi taip, kad negalavimai apskritai aplenktų.
Gydytojai pastebi, jog urologinėms problemoms itin didelę įtaką daro žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ar alkoholis, taip pat kenkia pervargimas, mažas fizinis krūvis ir net gretutinės ligos. Prostata yra pilvo apačioje po šlapimo pūsle, kur daug limfmazgių. Tai jautrus audinys, reaguojantis į bet kokius išorinius ar vidinius pokyčius.
Siekiant užkirsti kelią rimtų prostatos ligų plitimui, Lietuvoje jau ne vienerius metus sėkmingai veikia prostatos vėžio prevencinė programa, skirta vyrams nuo 50 metų. Pagal ją pacientui atliekamas kraujo tyrimas, parodantis PSA koncentraciją kraujyje. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti anksčiau, nuo 45-erių metų, jeigu pirmos eilės giminės (tėtis, brolis) serga ar sirgo prostatos vėžiu.
Laidų vedėjas Ž. Stakėnas pastebi, jog svarbu ne tik reguliariai tikrintis sveikatą gydytojo kabinete, bet ir į kasdienę gyvenimo rutiną įtraukti sveikatą puoselėjančių veiksnių, tokių kaip fizinis aktyvumas ar maisto papildai, skirti vyriškos sveikatos puoselėjimui.
„Man labai smagu yra žiūrėti į savo tėvą, kuris būdamas 83-ejų metų laksto, nuvažiavęs į sodą dirba, negali net prisėsti. Kartais stebiu jį ir galvoju, jog jo amžiaus norėčiau ir aš toks būti. Tačiau, kad toks būtum, turi kažką dėl to ir daryti: gerai ilsėtis, miegoti, į mitybą įtrauki maisto papildus, nes organizmas iki tam tikrų metų turi visko, tačiau po to tai pradeda nykti ir neatsigamina“, – teigia Ž. Stakėnas.
Reikiamų medžiagų ir vitaminų nepriteklius gali neigiamai paveikti vyrų sveikatą ar netgi paspartinti lėtinių ligų vystymąsi. Dėl to vyriškosios sveikatos puoselėjimui pasitarnauja specialiai tam sukurti maisto papildai, tokie kaip „RED3“.
Praturtinti afrikinės slyvos ekstraktu, iš Peru Andų kilusia pipirne ir Azijos žemyne viena vertingiausių žolelių laikomu juoduoju eleuterokoku naudingai ir tikslingai veikia vyro fizinę bei psichinę būklę. Vyro sveikatai veiksmingos ir goji uogos bei sėjamojo lino sėklos, o visos šios medžiagos, sutalpintos į vieną maisto papildo kapsulę, tikslingai veikia visą vyro organizmą.
„Sveikata yra pagrindinis dalykas. Žinoma, esu dėkingas žmonai, kuri rūpinasi, tempia ir sportuoti, ir natūralių preparatų prie lovos padeda, primena juos išgerti. Tačiau, mieli vyrai, mes patys turėtume pagalvoti apie tai, kas mums yra svarbu“, – sako Ž. Stakėnas.