Gaurometis Rusijoje jau seniai pažįstamas kaip „Ivan čiaj“ arbata, tačiau visai neseniai gaurometis tapo ir mokslo pripažįstamu vaistu šiuolaikinėje natūraliojoje medicinoje kaip efektyvus sprendimas pačiai dažniausiai vyriškai problemai.
Gaurometis pastaraisiais metais tampa vis žinomesnis ir paprastiems žmonėms, daugelis jį perka ne vien dėl unikalaus skonio, bet ir plataus sveikatą stiprinančių savybių spektro.
Be to, kad šis vaistinis augalas itin naudingas vyrams, gaurometis padeda malšinti skrandžio skausmą, virškinimo problemas, padeda malšinti galvos skausmą.
Gaurometis taip pat unikalus tuo, jog, kai reikia, suteikia energijos (ne veltui sveikuoliai šią arbatą vartoja kaip sveiką kavos pakaitalą), tačiau taip pat padeda nusiraminti, o tuo pačiu – ir užmigti.
Padidėjusi prostata, mediciniškai vadinama gerybine prostatos hiperplazija, yra beveik kas antro vyro, sulaukusio 50-ties metų, problema.
Šio susirgimo riziką ypač padidina vyresnis amžius (70 metų ir vyresniems vyrams šio susirgimo rizika didėja iki 80 proc. visos populiacijos), mažas fizinis aktyvumas, kūno nutukimas, cukrinis diabetas ir kai kurie kiti susirgimai.
Padidėjusi prostata trukdo normaliai šlapintis, trikdo miegą (naktį į tualetą keltis tenka net iki kelių kartų) ir dienos ritmą.
Todėl dažnas, nežinodamas, ką daryti, skubiai griebiasi tablečių ir kapsulių, kurios ne visada yra pats sveikiausias sprendimas vos tik pasireiškus šio negalavimo požymiams.
Gaurometis kaupia daug skirtingų veikliųjų medžiagų, todėl, skirtingai nei tabletės ir kapsulės su sintetinėmis medžiagomis, pasižymi plačiu, tačiau ne taip stipriai išreikštu sveikatai palankiu poveikiu.
Gauromečio veiklieji junginiai pasižymi priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiais, o, anot kai kurių mokslinių tyrimų,- ir skausmą mažinančiu poveikiu.
Naudingą poveikį prostatai lemia gauromečio veikliųjų junginių poveikis biocheminiams procesams, kurie lemia prostatos padidėjimą – gaurometis padeda šiuos procesus slopinti, todėl išvengiama prostatos padidėjimo, mažinama prostatos vėžinių susirgimų rizika.
Gauromečių arbata gali būti prevencinė arba papildoma priemonė padidėjusiai prostatai gydyti. Svarbu žinoti, jog fermentuota gauromečių arbata yra efektyvesnė už paprastą šios žolės arbatą, kadangi fermentacijos metu susidaro daugiau veikliųjų medžiagų, kurios lemia organizmui naudingą poveikį.
Kadangi fermentuota gauromečių žolė vis labiau populiarėja,- jos galima rasti beveik kiekvienoje vaistinėje.
Austrijoje, Vengrijoje ir Čekijoje gauromečių arbata oficialiai pripažinta kaip vaistas gerybinei prostatos hiperplazijai gydyti jau daugiau nei 2 dešimtmečius, o tradiciškai vartojama dar ilgiau.
Verta atkreipti dėmesį, jog gaurometis yra vienas iš efektyviausių Lietuvoje augančių vaistažolių prostatos padidėjimui gydyti.
Gydytis bei mėgautis gauromečių arbata) galima labai paprastai – tereikia 2 gramus (kaupiną arbatinį šaukštelį) fermentuotos gauromečių žolės užpilti verdančiu vandeniu ir užpylus palaikyti bent 10 minučių.
Tokią arbatą geriausiai gerti bent jau du kartus per dieną, geriau nevalgius. Arbata suaugusiesiems yra saugi, todėl net ir patyrę žolininkai pataria nebijoti ir šios arbatos vartojimo neriboti.
Nors ši vaistažolė kupina naudos sveikatai, gauromečių saugumas nėščiosioms, žindančioms moterims bei vaikams nėra patvirtintas, todėl šioms žmonių grupėms nepatartina vartoti gauromečių arbatos ar kitų jos preparatų.
Tekstas parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos fitoterapijos asociacija.