Vaistininkė įvardijo 5 tinkamos pėdų priežiūros principus – gali padėti ir sergantiems cukriniu diabetu

2021 m. rugpjūčio 11 d. 11:32
Viena iš cukriniu diabetu sergančių žmonių kamuojančių problemų – diabetinė pėda. Patiriančius šią komplikaciją vargina pėdų tirpimas, deginimo jausmas, skausmas, lėtesnis žaizdų gijimas, sutrikusi kraujotaka, nuospaudos, įaugantys nagai. „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė sako, kad tinkama pėdų priežiūros rutina gali palengvinti diabetinės pėdos simptomus ir padėti visiems, susiduriantiems su įprastomis pėdų problemomis.
Daugiau nuotraukų (2)
„Tinkamą pėdų priežiūros rutiną sudaro penki pagrindiniai punktai – prausimas, negyvos odos pašalinimas, tepimas kremu, teisingas nagų trumpinimas ir tinkamos avalynės nešiojimas“, – teigia M. Žalytė.
Gelbstinti pėdų priežiūros rutina
Vaistininkė sako, kad laikantis esminių tinkamos pėdų priežiūros taisyklių galima ne tik sumažinti diabetinės pėdos atsiradimo tikimybę ar palengvinti šios komplikacijos eigą, bet ir padėti pašalinti dažniausiai žmones kamuojančias pėdų prakaitavimo, niežėjimo ar kulnų skilinėjimo problemas.
„Rekomenduojama pėdas prausti šiltu vandeniu su muilu. Dauguma sergančiųjų diabetu nejaučia vandens temperatūros, todėl ją reikėtų patikrinti termometru. Nuplautas pėdas reikia kruopščiai nusausinti, ypač tarpupirščius, kad oda nesutrūkinėtų ar nekiltų infekcijos tikimybė.
Taip pat svarbu periodiškai pašalinti ant pėdų susidariusius raginius odos sluoksnius ir nuospaudas. Tokios pėdų odos priežiūrai ir gydymui patariame naudoti maitinančius, drėkinančius ir minkštinančių savybių turinčius kremus“, – sako M. Žalytė.
Minėtų kremų sudėtyje dažnai yra šlapalo, kuris pritraukia drėgmę – tokiu būdu sudrėkinama išsausėjusi oda, kurioje gali atsirasti gilesni įtrūkimai, sukeliantys skausmą ir diskomfortą judant.
Šlapalas taip pat turi antibakterinių savybių, todėl skatina atsiradusių žaizdelių gijimą, o didesnės nei 10 proc. šlapalo koncentracijos sudėtyje turinčios priemonės turi keratolitinį poveikį: padeda lengviau pašalinti negyvas pėdos odos ląsteles ir suragėjusius sluoksnius. M. Žalytė sergantiems cukriniu diabetu rekomenduoja patiems negyvos odos nešalinti, nes sutrikus skausmo pojūčiams, tai padaryti tampa ypatingai sunku.
Norint tinkamai rūpintis pėdomis, būtina taisyklingai kirpti nagus – tiesiai, neapvalinti nago kraštų. Nukirpus nagų kampučius ir juos užapvalinus, sudaromos puikios sąlygos nago įaugimui į odą. Įaugimo vietoje gali susidaryti pūlinys ir kilti infekcija. Taip pat prieš kirpimą rekomenduojama nuplauti pėdas, kad nagai suminkštėtų.
Kokia avalynė yra tinkama?
Anot vaistininkės, avalynė turi būti nespaudžianti, netrinanti, pagaminta iš natūralių medžiagų. Tai – būtina tinkamos pėdų priežiūros rutinos sąlyga ir su įprastomis pėdų problemomis kovojantiems žmonėms, ir sergantiems cukriniu diabetu. Yra tik vienas skirtumas – sergantiesiems cukriniu diabetu rekomenduojama dėvėti specialiai jiems pritaikytą ortopedinę avalynę.
„Atkreipdami į tinkamai avalynei keliamus reikalavimus galimai išvengsite tokių problemų, kaip galimos pėdos deformacijos, skausmas, kojų nagų įaugimas ar nuospaudų atsiradimas“, – įspėja M. Žalytė.
Vasaros šiluma – pėdų higienos priešas
Vaistininkė sako, kad vasarą padidėja viso kūno prakaitavimas, tuo pačiu ir pėdų, todėl jų higienai reikėtų skirti daugiau dėmesio.
„Padidėjęs prakaitavimas gali turėti įtakos pėdų grybelio atsiradimui, nes drėgmė ir šiluma yra palanki terpė grybeliui plisti. Su tuo susiduriantiems žmonėms rekomenduojame naudoti specialias priemones, mažinančias prakaitavimą ir turinčias dezinfekcinių savybių“, – pastebi M. Žalytė.
Apie pėdų nagų grybelio pradžią gali įspėti po nago galiuku atsiradusios baltos ar geltonos dėmelės. Infekcijai plintant, nagai patamsėja ir pagelsta, sustorėja, tampa trapūs ir grublėti. Negydoma infekcija pažeidžia tarpupirščius, dėl to oda parausta, pradeda luptis, skilinėti, perštėti, „degti“, formuojasi suragėjimai.
Pėdų grybelio profilaktikai svarbu jas plauti 1-2 kartus per dieną, nepamiršti keisti suprakaitavusių kojinių ir batų. Geriausia dėvėti kojines, pagamintas iš medvilnės ar vilnos, o batus – iš natūralios odos. Lankantis pirtyse, baseinuose ar sporto salėse patariama naudoti specialų dezinfekuojantį purškiklį pėdoms ir avėti šlepetes.
Vaistininkės M. Žalytės įvardyti penki tinkamą pėdų priežiūrą užtikrinantys aspektai padės ir palengvinti diabetinės pėdos simptomus, ir išspręsti dažniausiai vasarą užpuolančias pėdų problemas.
vaistininkė^Instantdiabetas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.