Oficialiai Pasaulinė bėgimo diena buvo įsteigta 2016 m. birželio 1-ąją, kai daugiau nei 2,5 milijono žmonių iš 177 šalių įsipareigojo nubėgti daugiau kaip 9,2 milijono mylių. Bėgimo dienos metu įvairiais būdais propaguojama paprasta, pigi ir efektyvi fizinė veikla – bėgimas, taip skatinant kiekvieną žmogų pajudėti ne tik fizinės, bet ir psichinės sveikatos labui.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sistemingai taikoma ši fizinė veikla patikimai padeda sumažinti nerimo ir depresijos atvejų.
2020 m. Pasaulinės bėgimo dienos paminėjimas buvo daug sudėtingesnis dėl COVID-19 pandemijos. Kai kurie tradiciniai renginiai buvo sustabdyti dėl karantino, komendanto valandos ar socialinės distancijos rekomendacijų, todėl daugelis dalyvavo su virtualia komanda arba su įvairiausiomis iniciatyvomis socialiniuose tinkluose.
Šiuo sudėtingu pandemijos metu išradingai bei saugiai paminėti Pasaulinę bėgimo dieną galime bent keliais skirtingais būdais. Žinoma, neskaitant tų, kuriuos dar sugalvos patys entuziastai ir pasidalins jais su aplinkiniais. Jei nuolatos nebėgiojate, šią dieną galite skirti tam, kad pradėtumėte bėgioti ir ši paprasta fizinė veikla taptų kasdienės dienotvarkės dalimi.
Pasaulinę bėgimo dieną neturi reikšmės, kaip greitai bėgate ar kaip toli nubėgate. Visų svarbiausia – dalyvauti. Gera ir naudinga į lauką išeiti, prasiblaškyti ir gauti nedidelį sveikatos gurkšnį tokiu neramiu laiku.
Bėkite aplink savo namą, sodybą, kvartalą ar rajoną, paimkite kartu šunį, kvieskite draugus, kaimynus ar šeimos narius bendriems aktyviems žaidimams parke, pamiškėje, stadione ar kur kitur. Tiesiog apsiaukite sportbačius, pasiimkite šiek tiek vandens atsigerti ir išeikite į lauką pabėgioti. Svarbu, kad esate fiziškai aktyvus bei geros nuotaikos ir savo asmeniniu pavyzdžiu įkvepiate prisijungti kitus.
Bėgimas gali suteikti naują teigiamą impulsą dienotvarkei, ypač jai tam tikrą laiką esate uždaryti namuose, bei pakoreguoti karantino rutiną ir atsikratyti nuobodulio, nerimo ar slegiančių minčių. Visų amžiaus grupių, sugebėjimų ir skirtingo fizinio pajėgumo žmonės gali dalyvauti bėgime užregistruodami save ar komandą specialioje Pasaulinės bėgimo dienos interneto svetainėje.
Žinoma, šiemet dėl COVID-19 pandemijos pasaulyje vėl nebus tokių gausių, milžiniškų dalyvių minių, kaip buvo, pavyzdžiui 2019 metais. Gal nebus ir tokių įspūdingų šventinių renginių, nes pasaulis sunkiai kovoja su pandemija ir su ekonominėmis jos pasekmėmis.
Tačiau visi norintys ir galintys kviečiami parodyti išmonę bei gebėjimą prisitaikyti prie pasikeitusios realybės ir prisijungti prie organizuojamo Pasaulinio virtualaus bėgimo naudodami žymas su grotelėmis #NYRRVolvoVirtualRacing ir #GlobalRunningDay.
Štai keletas patarimų norintiems pradėti bėgioti:
1. Įsigykite gerą avalynę.
Bėgant didžiausia apkrova tenka kojoms, todėl įsigykite gerą bėgimo batelių porą – minkštą, patogią, tvirtu, bet elastingu padu, kad gerai amortizuotų ir sugertų dalį smūgių.
2. Visada bent šiek tiek apšilkite.
Nepatartina išėjus iš namų iškart pradėti greitai bėgti neatlikus bent nedidelio apšilimo. Tiesiog prieš pradėdami greitai bėgti keltą minučių eikite didindami greitį, kad padažnėtų širdies susitraukimai, suaktyvėtų kraujotaka ir kvėpavimas.
3. Kaitaliokite bėgimą su ėjimu.
Kol esate nepakankamai treniruoti ir negalite bėgioti ilgesnių atstumų, nustatykite sau lengvesnius tikslus: pavyzdžiui, bėgti 60 sekundžių ar 2 min., tada eiti 60 sekundžių. Vėliau nesunkiai pailginsite bėgimo laiką. Bėgimas yra lanksti sporto šaka, kurios intensyvumą ir trukmę galima lengvai padidinti arba sumažinti, priklausomai nuo amžiaus, sveikatos būklės ir fizinio pajėgumo.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, siekdamas padidinti Lietuvos gyventojų informuotumą apie šią paprastą ir pigią fizinę veiklą, ragina savivaldybių visuomenės sveikatos biurus, nevyriausybines organizacijas, bendruomenes ir visus suinteresuotus žmones prisijungti prie šios dienos paminėjimo. Tačiau nepamirškime laikytis visų būtinų nustatytų karantino reikalavimų!
Pagal užsienio spaudą parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyrius