A.Kumža daugelį kartų lankėsi Korėjos kuksando centruose, išlaikė tarptautinio mokytojo egzaminą. Lietuvoje jis su žmona Toma ir meistru iš Pietų Korėjos Jin Mok įsteigė Kuksando akademiją, kuri moko šios praktikos ir rengia mokytojus.
A.Kumža tvirtina, kad kuksando yra gera priemonė nuraminti mintis bei emocijas, susigrąžinti jaunatvišką energiją, ramų miegą, kūno lankstumą, ištvermę. Šį mėnesį jis aktyviai dalinsis su kitais sukauptomis žiniomis ir patirtimi: vyks seminarai, pokalbiai įvairiuose klubuose ir „Facebook“ grupėse.
Artėjantį sekmadienį, balandžio 11 d. 10 val. A.Kumža rengia atvirą nemokamą kuksando pamoką, o šiandien portale lrytas.lt prasideda A.Kumžos pamokų ciklas, kuriame jis papasakos apie Kuksando kvėpavimą, judesį, akupresūrą, kalbins garsius gydytojus, sportininkus, mokslininkus.
Pirmasis vaizdo įrašas skirtas kvėpavimui. Jame išgirsite, kaip įvertinti savo kvėpavimą, suprasti, kuo jis geras ar blogas.
– Iš kur atėjo kuksando?, – lrytas.lt paklausė A.Kumžos.
– Iš Korėjos. Prieš tūkstančius metų korėjiečiai išsikėlė sau tikslą išsiaiškinti, kas padės žmogui gyventi ilgą, sveiką ir laimingą gyvenimą. Pirmiausia jie pamatė, kaip svarbu žmogui teisingai kvėpuoti ir judėti. Ir jie sukūrė tokią darnią sistemą, kurioje – kvėpavimo meditacija, judesys, kvėpavimo ir judesio derinimas, akupresūra, kovos menai.
Unikalu, kad šį mokymą gauname iš pirmųjų rankų – tokį, koks jis buvo sukurtas prieš tūkstančius metų. Nepakeistą, nepagadintą.
– Kur jūs pirmą kartą išgirdote apie kuksando?
– Himalajuose, kur prieš penkiolika metų vienoje ekspedicijoje sutikau garsiausią kuksando meistrą Jin Mok. Jis kuksando paslapčių išmoko iš savo tėvo, kuris pirmasis pradėjo mokyti žmones. Jo gyvenimo istorija yra tapusi legenda Korėjoje.
Meistras Jin Mok turi unikalių žinių net tik apie kuksando, bet ir apie Rytų mediciną, filosofiją, gyvenimo būdą.
– Kodėl jūs pradėjote praktikuoti kuksando?
– Kukando pratybos man padėjo įveikti neramių kojų sindromą, kuris užklupo pernelyg greitai pasitraukus iš ekstremalių alpinizmo ekspedicijų. Pratybos man patinka tuo, kad turi daug veiksmingų fizinių pratimų, išmoko sveiko diafragminio kvėpavimo.
Dabar ir meditacija man neatrodo paslaptinga – ji yra proto higiena, kaip sakė šiuolaikinės psichologijos patriarchas C.G.Jungas. Pats viską išbandęs matau, kad ši priemonė gali padėti ir kitiems, prislėgtiems niūrių minčių, streso ir nerimo.
– Kaip atrodo kuksando pratybos?
– Reikia, kad žmogus turėtų judesių nevaržantį drabužį ir kilimėlį. Užtenka keturių kvadratinių metrų ploto. Mokytojas salėje arba ekrane rodo pratimus, žmonės juos kartoja. Kuksando praktikai nereikia išankstinio pasirengimo, ji nesukelia jokių žalingų poveikių. Tiesiog reikia rasti laiko sau.
Čia mokomės gilaus diafragminio kvėpavimo. Mokome nuraminti emocijas ir koncentruoti mintis. Vėliau mokomės akupresūros, o kas pageidauja – mokosi ir korėjietiškų kovos menų pradmenų. Kuksando yra labai platus mokymas, bet pirmiausia atkreipia dėmesį į judesį ir kvėpavimą.
Tai ypač aktualu, nes, šiuolaikinis žmogus mažai juda ir neteisingai kvėpuoja – per dažnai ir paviršutiniškai. Čia ir prasideda daug sveikatos bėdų.
– Kas yra tas teisingas kvėpavimas? Kaip mums kvėpuoti?
– Kvėpuokime kaip kūdikiai kvėpuoja! Žiūrėkite, kūdikis kvėpuoja pilvuku – jis linksmas, nes taip kvėpuojant gaminasi daug seratonino, arba kitaip vadinamo laimės hormono. Kūdikis truputį snūsteli ir vėl žvalus! Todėl, kad toks kvėpavimas atkuria energiją.
– Ir vis dėlto, koks būtų trumpiausias kuksando apibrėžimas?
– Tai darnus fizinių pratimų, kvėpavimo pratybų ir meditacijos kompleksas. Jis padeda žmogui atkurti santarvę su savimi ir aplinka, sustiprinti energiją, nuraminti mintis ir emocijas.
– Ką kuksando sako apie stresą bei įtampą?
– Stresą jie vadina nuodais, nes jis naikina žmogaus atsparumą ligoms ir išorės dirgikliams.
– Ką kuksando siūlo streso iškankintam žmogui?
– Tokiais atvejais mano korėjietis mokytojas Jin Mok sako: nustok su stresu kovoti ir pradėk praktiką, kuri nuramins mintis ir sustiprins fizinį kūną. Ir aš patyriau, ir kiti tūkstančiai žmonių pajuto, kad šis kelias yra veiksmingas.
– Kiek prireikia laiko, kad pamatytume šviesą tunelio gale?
– Kartais net po pirmųjų pratybų žmonės su šypsena pasako, kad grįžo gyvenimo džiaugsmas, atsirado daugiau energijos. Visi, kas tęsia pratybas, prisipažįsta, kad traukiasi negalavimai, nemiga ir chroniškas nuovargis. Sėkmė priklauso ir nuo mokytojo, ir nuo mokinio. Mokytojas pats turi būti giliai perpratęs kuksando mokymą, o mokinys – nuoširdžiai pasirengęs mokytis ir lavintis.
– Kas vis dėlto yra kuksando – religija, filosofija, sportas?
– Žmogui būtina teisingai judėti ir kvėpuoti, todėl kuksando moko teisingo judesio ir gilaus diafragminio kvėpavimo. Taigi, matome, kad kuksando nėra nei sportas, nei religija. Jis remiasi medicinos ir kitų mokslų tiesomis. Beje, teisingas kvėpavimas dažnai vadinamas menu.
– Kokio amžiaus žmonėms tinka jūsų pratybos?
– Pas mus ateina įvairiausio amžiaus žmonės. Vyriausias buvo 92-ejų vyriškis iš Panevėžio. Jauniausia buvo šešiametė Liepa iš Klaipėdos. Vaikus kuksando mokome šiek tiek kitaip, nei suaugusius – vaikų pratybose daugiau dinamikos, kitaip derinamos judesio ir atsipalaidavimo minutės.
Ir vaikams, ir suaugusiems ypač naudingi kuksando pratimai – pavyzdžiui, pratimai pėdoms, nuo kurių prasideda daug sveikatos problemų, ypač nugaros, klubų, kelių skausmai. Mūsų dukra kentė nuolatinį įkyrų kojų skausmą – pratimai padėjo, skausmai pasitraukė ir negrįžta.