Odos priežiūros specialistai sutaria, kad tik tinkamai gydant ir nuolat stebint progresą galima ligą suvaldyti, o simptomus apmažinti. Įrodyta, kad aknės atsiradimą dažniausiai lemia genetika – jei sirgo vienas iš tėvų, didelė tikimybė, kad vaikas šią ligą paveldės.
Taip pat itin svarbūs hormoniniai pakitimai, o vyresnio amžiaus žmonių aknei – virškinimo sutrikimai ir žarnyno mikrofloros pakitimai bei kai kurie vaistai. Taip pat prisideda nuovargis, stresas, netinkamas dienos bei mitybos režimas.
Pažinti ir nugalėti priešą
Aknė – lėtinė uždegiminė plaukų maišelių ir į juos atsiveriančių riebalų liaukų liga, todėl bėrimai atsiranda tose vietose, kur yra daug riebalų liaukų – veide, o esant sunkesnėms formoms ir kaklo, nugaros, krūtinės srityse.
Dažniausiai liga ir merginoms, ir vaikinams prasideda paauglystėje, 13–18 metų, nes tada organizme gausiai gaminasi lytinių hormonų, kurie skatina odos riebalų gamybą ir nenormalų plauko maišelio viršutinės dalies paviršinių ląstelių ragėjimą. Dėl šių veiksnių plaukų maišelių žiotyse formuojasi raginiai kamšteliai komedonai, arba kitaip – inkštirai.
„Kadangi plauko maišelio ir riebalų liaukos žiotys užkimštos, riebalai kaupiasi, aplink komedoną atsiranda uždegimas, formuojasi spuogeliai.
Riebalų sankaupa suteikia terpę gausiau daugintis odoje esančioms bakterijoms, todėl odoje atsiranda pūlinukų, o esant sunkesnėms formoms – didesnių uždegiminių mazgų, vadinamųjų cistų,“ – pasakoja kone 30 metų patirties turinti grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ dermatovenerologė Eglė Drukteinienė.
Anot jos, liga gali būti lengvos formos, kai vyrauja komedonai, atsiranda nedaug spuogelių ar pūlinukų. Esant vidutinio sunkumo ligos formai vyrauja spuogeliai ir pūlinukai, o išsivysčius sunkiai formai atsiranda didesnių bėrimo elementų – mazgelių ir cistų, kuriems išnykus neretai formuojasi randai.
Taisyklingas gydymas – kelias pasveikimo link.
„Esant lengvai ligos formai, odos būklę galima pagerinti naudojant gydomąją kosmetiką. Tarkim, pasikonsultavus su kosmetologu ar vaistininku, rinktis priemones iš patikrintos dermatologinės kosmetikos, kuria prekiaujama vaistinėse ar medicinos klinikose.
Nakčiai galima pasirinkti priemonę, kuri stabdo inkštirų susidarymą, reguliuoja mirusių ląstelių ragėjimą. Tam tinka švelni priemonė su glikolio ar azelaino, migdolų rūgštimis.
Į aknę linkusią odą svarbu drėkinti. Dienai rinkitės lengvą drėkinančią priemonę mišriai odai,“ – pataria kosmetologė Rasa Dževečkienė.
Anot specialistės, jautriai, raustančiai odai geriausiai tiks priemonės su alijošiumi, jei yra daugiau raudonų spuogelių ir bėrimų, o oda jautresnė, derėtų rinktis antibakterines priešuždegimines priemones, o ant paties spuogelio galima tepti arbatmedžio aliejaus ar priemonių, turinčių niacinamido, propolio, azelaino, salicilo rūgšties.
Svarbiausia – saikas ir sveikas protas
Gydytoja dermatovenerologė E. Drukteinienė pabrėžia, kad odos priežiūros priemonių nereikia daug, užtenka 3–4 tinkamai parinktų veiksmingų priemonių, kad odos būklė pagerėtų.
Neretai paaugliai naudoja ir prausiklį (juo odą prausia keletą kartų per dieną), ir šveitiklį bei dar keletą aktyvių kremų, o tai gali labai išsausinti odą, todėl būklė vėliau gali ir pablogėti.
Labai svarbu jausti saiką, o jei nėra finansinių galimybių apsilankyti pas specialistą, patarimo klausti ne draugų, o vaistininko. Ir, žinoma, laikytis auksinių taisyklių, – sako grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ kosmetologė R. Dževečkienė. – Nespaudinėti spuogų patiems, nes pažeisite aplinkinius audinius, taip sukeldami dar didesnį uždegimą, po kurio liks randai ir ilgai negyjančios dėmeles.
Vieną kitą inkštirą tikrai galite išspausti prieš ir po procedūros būtinai dezinfekuodami, tačiau šiukštu neliesti raudono spuogo ar pūlinuko. Taip pat reikėtų vengti aukštą glikeminį indeksą turinčių maisto produktų: picų, mėsainių, bulvių traškučių ir net pieno produktų, kurie, tai moksliškai įrodyta, aktyvina riebalinių liaukų veiklą.
Svarbu nepamiršti gerti pakankamai vandens, o jei jaučiate, kad savomis jėgomis su spuogeliais visgi nesusitvarkote, būklė blogėja arba pagal aprašymą suprantate, jog jūsų aknė yra vidutinės ar sunkios būklės, būtinai kreipkitės į specialistus.
Kartais pakanka dviejų ar trijų vizitų bei tinkamai parinktų priežiūros priemonių, kad veido būklė pagerėtų.“