Karantinas gali atsiliepti imunitetui: 5 patikimiausi būdai išvengti virusų

2020 m. balandžio 25 d. 13:45
Lrytas.lt
Pavasarį ir ypač šį labai aktualus imuniteto stiprinimas. Karantino laikotarpiu daugiau laiko praleidžiame namuose, o tai turi ir savų pliusų ir savų minusų. Sočiau pavalgome, mažiau judame, o tai ne į naudą imunitetui. Todėl reikia atminti, kas svarbu norint užtikrinti stiprų imunitetą ir išvengti ligų.
Daugiau nuotraukų (5)
Kaip išvengti virusų
1. Rankų higiena. Tai pirmas ir lengviausias būdas atsikratyti žalingų mikrobų, sukeliančių ir platinančių ligas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad ant mūsų rankų odos dauginasi įvairūs mikroorganizmai. Dauguma iš jų labai pavojingi mūsų sveikatai ir gali sukelti susirgimus:
• Žarnyno infekcijas – tai rotovirusinė ir norovirusinė infekcijos, dizenterija, vidurių šiltinė, salmoneliozė, virusinis hepatitas A, lambliazė, paratifas ir kt. Mikroorganizmai patenka ant rankų liečiant užterštus daiktus, kontaktuojant su gyvūnais, todėl apsisaugojimui reikia plauti rankas.
• Virusines infekcijas – tai gripas, vėjaraupiai, tymai, skarlatina, raudonukė, difterija ir kt. Šios infekcijos perduodamos oro – lašeliniu būdu, bet čiaudint ar kosint, pridengiant burną ligų sukėlėjai lieka ant rankų.
• Helmintozes. Helmintų kiaušinėlių gali būti visur ir nešvariomis rankomis patenka į burna, žarnyną, kur pradeda intensyviai daugintis
Rankos yra plaunamos visada, kai jos nešvarios, prieš valgant, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, kitais daiktais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po nosies valymo, pažaidus su gyvūnais.
2. Tinkama mityba. Stenkitės vartoti maisto produktus, kuriuose yra pakankamai mikroelementų, ypač vario ir cinko.
Štai sveikos mitybos ABC:
  • Valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvulinės kilmės maistą. Kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų ar bulvių.
  • Kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių vietinių daržovių ir vaisių (nors 400 g per dieną).
  • Išlaikyti normalų kūno svorį (kūno masės indeksas: 18,5–25).
  • Mažinti riebalų vartojimą: gyvulinius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių, keisti augaliniais aliejais.
  • Riebią mėsą ir mėsos produktus pakeisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa.
  • Rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus.
  • Rečiau vartoti rafinuotą cukrų, saldžius gėrimus, saldumynus.
  • Valgyti nesūrų maistą. Bendras druskos kiekis maiste, įskaitant gaunamą su rūkytais, sūdytais, konservuotais produktais, duona, neturi būti didesnis kaip vienas arbatinis šaukštelis (5 g).
  • Vartoti joduotą druską.
  • Riboti alkoholio vartojimą.
  • Skatinti išimtinį žindymą iki 6 mėn. ir žindymą iki 2 m. ir ilgiau, užtikrinant tinkamą ir saugų papildomą kūdikių ir mažų vaikų maitinimą.
  • Valgyti reguliariai.
  • Gerti pakankamai skysčių, ypač vandens.
3. Grūdinimasis. Organizmo grūdinimui tinka net minimali fizinė veikla gryname ore, pavyzdžiui, kasdieniai pasivaikščiojimai, taip pat vandens procedūros.
4. Organizmą stiprinantys preparatai. Pasitarus su vaistininku rekomenduojama vartoti vitaminą C, vitaminą D, cinką ir kitus imunitetą aktyvinančius preparatus.
5. Skiepai. Rekomenduojama pasiskiepyti būtinaisiais skiepais, taip pat skiepais nuo gripo, erkinio encefalito, ypač rizikos grupėms priklausantiems žmonėms.
karantinas^Instantimunitetas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.