Pribloškiamai atrodanti 80-metė kaunietė atskleidė jaunatviškumo paslaptį

2019 m. lapkričio 30 d. 15:27
Lrytas.lt
Kaunietė Janina Vaizgelienė (80 m.) keturiasdešimt penkerius metus dirbo odontologe, bet prasidėjus pensijai ji tapo daug aktyvesnė nei būdama trisdešimties.
Daugiau nuotraukų (7)
Iki 75-erių moteris aktyviai bėgiojo – beveik kasdien po 10 km ir daugiau, o pastaruosius penkerius metus sveikuolė kasdien vaikšto gryname ore po 4 valandas.
„Vaikščioju panemune su šuniuku, savotiškai medituoju, galvoju, ką gero galėčiau padaryti dėl kitų. Galiu pasakyti, kad kyla puikių idėjų.
Mano gyvenimo kredo: geros mintys, geri darbai. Siekiu dvasinės pusiausvyros, o ji atsiranda dėl sveikos mitybos ir judėjimo“, – tvirtino pašnekovė.
Jaunystėje buvo silpnos sveikatos
Moteris pasakojo nuo vaikystės daug sirgusi, buvusi silpnos sveikatos, maniusi, kad negalės pagimdyti. 
„Kol dievulis neatsiuntė žmonių, knygų apie sveiką gyvenseną, sirgau ir sirgau. Dabar, būdama 80-ties, esu sveikesnė nei 30-ties. Džiaugiuosi, kad jaunimas dabar daug žino apie sveiką gyvenseną ir taiko žinias praktikoje: anūkas su žmona mato, kad esu žvali, tai seka mano pavyzdžiu, o jų metų būdama aš nemačiau taip gyvenančių žmonių. 
Nuo 50-ties, stengiuosi sveikai gyventi, daug judu, bendrauju su žmonėmis, tenka papasakoti apie savo gyvenimą, einu į seminarus Lietuvos sveikuolių sąjungoje, esu susidariusi sau treniruotes, skirtas vyresniems žmonėms, gerinančias laikyseną, lankstumą, padedančias šypseną veide išlaikyti. Reikia daug su savimi dirbti – tik 10 proc. gali padėti gydytojai, reikia patiems savimi rūpintis“, – dėstė J.Vaizgelienė.
Moters tvitrtinimu, ji, norėdama išlaikyti formą, kurią turėjo prieš dešimt metų, turi dvigubai daugiau vaikščioti, daryti sporto pratimų.
20 metų nevartoja cukraus, baltų miltų
Kaunietė, ieškodama sau tinkamo maitinimosi būdo, išbandė jų daugybę. Ji buvo vegetarė, veganė, žaliavalgė, tačiau dabar valgo beveik viską. Yra vos keletas maisto produktų, kurių ji vengia jau trečią dešimtmetį. Moteris iš savo mitybos raciono išbraukė pieno produktus, cukrų, produktus iš baltų miltų, konservuotus, rūkytus gaminius.
„Dabar nesu griežta vegetarė, valgau ką noriu. Pasigaminu žuvies, kalakutienos patiekalų – bet jų man reikia labai nedaug. Per savaitę suvalgau vieną kiaušinį. Kasdien vartoju sėklas: čija, kanapių, linų sėmenų (jomis gardinu košes), daržoves. 
Kokį kartą per mėnesį 3 dienas valgau tik grikius. Tai organizmo valymo būdas pagal Ksaverą Vaištarienę. Šis produktas išvalo iš organizmo teršalus. Jei pasijausčiu prastai, grikius valgau dvi ar tris savaites iš eilės, bet ne kas dieną, o kas antrą. 
Džiovinu įvairias žoles: dilgėles, pienes, garšvas. Dedu jas į košes, sriubas. Trešnes, vyšnias, slyvas, uogas, įvairiausias daržoves – viską valgau iš savo sodo. Įsigudrinau produktus vartoti ir žiemą: agurkus, pomidorus sublenderiuoju ir dedu į šaldymo kamerą. Žalias uogas – mėlynes, bruknes sutrinu, įdedu medaus arba šaldau, džiovinu“, – apie savo mitybos įpročius kalbėjo sveikuolė.
Kartu keitėsi ir vyras
J.Vaizgelienė pasakojo, kad jos vyras ne tik pritarė jos domėjimusi sveika gyvensena, bet ir nuo pat pradžių žengė su ja koja kojon. 
„Jis jaunesnis už mane, vis dar dirbantis. Jis džiaugiasi, kad mane visur kviečia, domisi mano gyvenimu. Kai dar nesistengėme gyventi sveikai, mūsų su vyru kraujo tyrimai parodė žemą hemoglobino kiekį, stengėmės valgyti tai, kas padėtų jį atstatyti. 
Daug visko išbandėme ir atradome, kas mums geriausiai tinka. Stengiamės du kartus per savaitę valgyti žuvies. Nevalgome jokių miltinių gaminių – bandelių, sausainių, pyragaičių ir net netraukia. Cukrų išbraukėme iš mitybos visai“, – pasakojo ji.
Sveikuoliai atvėrė akis
Moteris prisiminė, kad jai akis atvėrė D. Kepenio Palangos sveikatos mokykla, kurioje ji mokėsi 1992 m. 
„Supratau, kad neteisingai maitinausi, galvojau apie sveikatą. Po pirmų užsiėmimų vyrui visą naktį pasakojau, kaip reikia keisti gyvenimą. Rytą su vyru išbėgom pabėgioti. Jam dūrė šoną, bėgom šiek tiek lėčiau. Nuo tada abu ir pradėjom labiau rūpintis sveikata.
Anksčiau neturėjome žinių apie sveikatą – žinojau, kad judėti reikia, bet mitybos nekeičiau ir rezultato nebuvo. Mėsos nevalgydama irgi nesąmonių prisidariau, nes neturėjau žinių. Vėliau pradėjau domėtis apie maisto suderinamumą, tikrinau, kas su kuo tinka, palaipsniui išmokau maistą derinti. 
Pradėjusieji sveiką gyvenimo būdą, pirmiausia turi pradėti valyti organizmą nuo teršalų ir tik tada pradėti valgyti kitaip. Aš tuomet neturėjau tokių žinių ir ne nuo to pradėjau, bet vėliau valiau organizmą pagal N.Semionovą, T.Malachovą. Ilgai valiausi organizmą ir tebesivalau – per 50 metų labai užsiteršė“, – paaiškino pašnekovė.
J.Vaizgelienė organizmą valėsi badaudama, gerdama sultis. 
„Kad ir būtum sveikas žmogus, nereikėtų visą vakarą sėdėti prie televizoriaus, reikia judėti, vaikščioti. Mano mama, būdama 90-ties, vaikščiodavo bent po kambarį ir taip iki mirties išliko sveika, protaujanti, geros laikysenos, galėjo savimi pasirūpinti. Mano svajonė panašiai nugyventi, nebūti našta artimiesiems. Palaipsniui ruošiuosi rimtam žygiui – norėčiau nueiti kokius 400 km“, – pasidalijo sveikos gyvensenos propaguotoja.
Kaunietė kartą per metus darosi vitaminų ir mikroelementų tyrimus. Paskutinis tyrimas atliktas rugpjūtį, ir jis buvo, anot moters, neblogas – magnio, kalio, geležies pakako, tik buvo problemų su endokrinine sistema. 
,,Endokrinologas paklausė, ar netrūksta energijos, sakiau, kad man jos per kraštus, pasakė, kad tuomet nieko nereikia daryti. Buvimas gryname ore ir judėjimas – tai vaistas“, – prisiminė ji.
Dalinasi sukaupta patirtimi
J.Vaizgelienė daug kartų organizavo nemokamus sveikatinimosi savaitgalius savo sodyboje, kur susirenka jos draugai, pažįstami. 3 dienas jie nieko nevalgo, geria daug sulčių, kartais tik arbūzus valgo, juda. 
„Tai darome beveik kiekvienais metais – draugai patys siūlo. Pavasarį buvo toks savaitgalis, kai beržų sulą tris dienas gėrėme ir vaikščiojome, bendravome. Kiekvienas turime patirties sveikatos srityje – pasikeičiame patarimais, atrandame kažką naujo.
Norintiems pagerinti savo sveikatą, pirmiausia reikia užpykti ant savęs, kad ne taip gyvena. Būna, po dušo prieinu prie veidrodžio ir galvoju: iš kur čia riebalai atsirado? Suprantu, kad per mažai judu, netinkamai valgau. 
Reikia norėti keistis. Kai užpyksti ant savęs, nutari pradėti, gyvenime savaime atsiranda nauji draugai, knygos, susitikimai. Ksavera Vaištarienė man davė daug patarimų – badavau po 7 ir 10 dienų – visaip. Įvairius metodus išbandžiau. Svarbu domėtis, tada pats aukščiausiasis pasiunčia į renginį kokį ar žmogų atsiunčia. Labai norėjau būti sveika. Dabar dar turiu poblemų, bet siekiu sveikatos. 
Iki 33 m. galima nieko nedaryti ir jaustis sveikam, po to atsiranda įvairios sveikatos problemos. Nereiškia, kad visi turi daryti, kaip aš darau, kiekvienas turi susirasti, kas jiems tinka“, – pabrėžė J.Vaizgelienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.