Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ atstovė pasakoja, kad nors klientai vaistinėje vis dažniau pasikonsultuoja, ką vartoti, tai nėra tema, kuria lietuviai kalbėtų be gėdos jausmo.
Farmacijos specialistė Elvyra Ramaškienė sako, kad vaistinėje sulaukia įvairaus amžiaus žmonių klausiančių, ką iš kontraceptikų rinktis – prezervatyvus, hormonines tabletes, greitąją kontracepciją ar kitas priemones.
„Kontraceptinių priemonių pasirinkimas vaistinėje labai platus. Pastebiu, kad jaunų žmonių tarpe populiariausi prezervatyvai, jie apsaugo ne tik nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų. Pastovius partnerius turinčios moterys linkusios rinktis geriamas hormonines kontraceptines tabletes, kurias paskiria gydytojas, vyresnio amžiaus klientės renkasi spirales“, – sako specialistė.
Pasak jos, jeigu anksčiau apie kontracepciją su vaistininku norėdavo pasitarti tik šeimas sukūrę partneriai, vis dažniau patarimo teiraujasi jaunesni žmonės. Vaistinės darbuotoja skatina tai daryti ir dažniau, o ne pasikliauti galimai nepatikima informacija rasta internete.
Vengti greipfruto ir jonažolės
Kontraceptinės tabletės, jas vartojant teisingai, teoriškai užtikrina iki 99 proc. apsaugą, tačiau jų efektyvumą gali mažinti ir visai įprasti, beveik kiekvieno namų spintelėje ar šaldytuve turimi produktai.
„Greipfrutai ir jų sultys veikia fermentus, kurie padeda pasisavinti vaistus, todėl išgėrus vos vieną stiklinę greipfrutų sulčių per dieną, kontraceptinės tabletės gali paprasčiausiai nesuveikti. Reikėtų vengti ir, atrodytų, visai nekaltos žolelės jonažolės, kuri taip pat gali susilpninti tablečių veikimą“, – nurodo E. Ramaškienė.
Labai svarbu, kad tabletės būtų pritaikytos pagal kiekvienos moters būklę, todėl nuvykus pas gydytoją reikėtų sveikatos specialistui papasakoti apie lėtines ligas, vartojamus vaistus. Pasak specialistės, kontraceptikų poveikį gali paveikti kai kurie antibiotikai, vaistai, skirti epilepsijos gydymui, grybelinėms infekcijoms, artritui, žarnyno ar kepenų sutrikimams gydyti. Reikėtų vengti ir aktyvuotos anglies arba laikytis mažiausiai 2 val., laiko tarpo tarp kontraceptikų ir „angliuko“ vartojimo.
Neverta tikėti mitais
Gydytojui įvertinus visas rizikas ir paskyrus hormonines kontraceptines priemones, jos turėtų veikti efektyviai ir nesukelti šalutinių poveikių, tačiau apie kontraceptines priemones dar vis sklando įvairių mitų dėl kurių pagrįstumo moterys teiraujasi ir vaistinėse. Pavyzdžiui, neretai manoma, kad šiuolaikiškos kontraceptinės priemonės gali sukelti tokius šalutinius poveikius kaip svorio padidėjimas, suintensyvėjęs plaukuotumas ar net vaisingumo mažėjimas nutraukus tablečių vartojimą ir norint pastoti.
„Dauguma sklandančių mitų yra nepagrįsti, o jei hormoninės kontraceptinės priemonės sukelia šalutinių poveikių, jos greičiausiai moteriai nėra tinkamos ir reikėtų kreiptis į gydytoją. Specialisto parinkta moteriai individualiai pritaikyta hormoninė apsisaugojimo priemonė padeda apsisaugoti nuo neplanuojamo nėštumo, bet ir sprendžia nemalonias problemas, pavyzdžiui, padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą ar apsaugo nuo didelio skausmo menstruacijų metu“, – sako specialistė.
Greitoji kontracepcija skirta tik išskirtiniams atvejams
Išskirtiniais atvejais, pavyzdžiui, pamiršus išgerti paskirtas hormonines tabletes, po nesaugių lytinių santykių apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, gali padėti skubios kontracepcijos tabletės, kurias vaistinėse galima įsigyti be recepto. Tabletę suvartojus laiku, per 72 val. nuo nesaugaus lytinio akto, ji gali efektyviai apsaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Vaistinės atstovė primena, kad piktnaudžiauti šiomis tabletėmis nereikėtų.
„Šios tabletės sutrikdo ovuliaciją, todėl visiškai normalu, jeigu pradėsite kraujuoti keliomis dienomis anksčiau nei įprasta ir pakis mėnesinių ciklas. Nereikėtų išsigąsti ir nereguliaraus pakraujavimo ar tepių išskyrų iki prasidedant menstruacijoms“, – sako vaistinės specialistė.
Skubiosios kontracepcijos tabletę, pasak specialistės, galima vartoti tik kartą per ciklą ir kitų nesaugių lytinių santykių metu ji neapsaugo, todėl reikėtų naudoti papildomas apsaugines priemones. Šios tabletės neretai sukelia įvairių šalutinių poveikių vos jas pavartojus, pavyzdžiui, gali pasireikšti nuovargis, svaigulys, galvos ar pilvo skausmai, o vienas dažniausių simptomų – pykinimas.
Pasaulinė kontracepcijos diena paskelbta siekiant sumažinti neplanuotų nėštumų skaičių, plėsti žinias apie nėštumo prevenciją, lytiniu keliu plintančias ligas ir paskatinti kontracepcijos priemonių klausimais konsultuotis drąsiai, be gėdos jausmo.