Chirurgas įspėjo: jūsų sveikatos priešas gali būti net tualetas

2019 m. liepos 24 d. 09:49
Nacionalinio vėžio instituto gydytojas chirurgas Audrius Dulskas laisvalaikiu galėtų dirbti dizaineriu, nes kur kas daugiau išmano apie tualeto baldus nei kiti specialistai.
Daugiau nuotraukų (5)
Jis dažnai girdi nusiskundimus apie tai, kaip sunku tuštintis. Tai vargina net jaunus žmones, kurie praleidžia tualete ne kelias minutes kaip reikėtų, o beveik amžinybę. O tai sukelia hemorojinius mazgus.
Akivaizdus įrodymas gydytojui, kad žmogus turi bėdų, jei eidamas į tualetą nešasi mobilųjį telefoną ar knygą. Taip neturėtų būti.
Kritikuodamas šiuolaikinius klozetus, kurie daug kam atrodo patogūs, gydytojas A. Dulskas priminė, kad fiziologiškai jie yra kur kas mažiau pritaikyti nei buvusios tupyklos.
Suoliukas vertingesni nei klozetas
Ieškodamas būdų, kaip padėti ligoniams, kenčiantiems nuo tuštinimosi sutrikimų, gydytojas A. Dulskas rado daug informacijos apie unikalų suoliuką.
Jo išradėjui tai sukrovė milijonus. Gydytojas A. Dulskas įkėlė į socialinius tinklus net suoliuko nuotrauką. Iš tikrųjų toks suoliukas, kuris palengvina tuštinimąsi, yra ne baldas, o medicininės paskirties prekė. Tačiau Lietuvoje tokios medicininės priemonės gydytojas dar nėra matęs.
Paskelbęs socialiniuose tinkluose apie tai, kaip atsirado šis suoliukas, gydytojas A. Dulskas tikino, kad šio suoliuko išradimo istorija JAV yra paprasta ir žemiška.
Viena mama, vardu Judy, visą gyvenimą kentėjo nuo obstipacijos (tai – būklė, kai sunku tuštintis), o su amžiumi viskas tik blogėjo. Pagaliau moteriai buvo patarta sėdint ant klozeto kiek kilstelėti kelius, kad jie būtų aukščiau nei sėdmenys.
„Paaiškėjo, kad šis paprastas judesys ištiesina tiesiąją žarną – kanalą, kuriuo slenka išmatos, o tai pagreitina visą procesą.
Kadangi paprasti suoliukai buvo labai nepatogūs, jos sūnus sukūrė specialią pakylą“, – aiškino gydytojas.
Kenčia daug žmonių
Obstipacija vadinama būklė, kai žmogus tuštinasi rečiau nei 3 kartus per savaitę, kai tuštinimasis ilgiau užtrunka, yra varginantis ar skausmingas.
Jei išmatos ilgai užsilaiko žarnyne, tai nėra gerai. Tai gali apnuodyti organizmą, sukelti įvairių komplikacijų, pavyzdžiui, hemorojų, žarnyno uždegimą, išangės plyšimą, kraujavimą, net storosios žarnos vėžį.
Dažniausiai vidurių užkietėjimas vargina vyresnio amžiaus žmones, moteris – dažniau nei vyrus.
Nereikėtų atidėlioti vizito pas gydytoją, jei išmatų būna mažai, jei dažnai maudžia pilvą, kaupiasi dujos, jei pykina, sutrinka miegas, atsiranda galvos skausmų.
Keliai turi būti aukščiau nei sėdynė
Vilnietis chirurgas atkreipė dėmesį, kad šiuolaikiniai klozetai yra patogūs sėdėti, tačiau jie nepalengvina žmogui atlikti svarbaus darbo. Tuo tarpu senieji tualetai, kokie buvo prieš keletą dešimtmečių daugelyje Lietuvos vidurinių mokyklų, turėjo ir tam tikrų privalumų.
Nors tuštintis būdavo įmanoma tik atsitūpus, pasirodo, dėl tokios kūno padėties yra lengviau ir žarnynui. Kadangi tupyklų Lietuvoje beveik nebeliko, chirurgas pasiūlė išeitį.
„Jeigu vargina sunkumas tuštinantis, patariu naudoti kokią nors pakylą po pėdomis. Šiam tikslui tinka taip pat kelios knygos ar tualetinio popieriaus ritinėliai“, – patarė gydytojas A.Dulskas.
Yra ne viena priežastis
Tuštinimosi sutrikimai yra įvairiai gydomi, dažniausiai pradedama nuo dietos, kurios pagrindą sudaro vaisiai iš daržovės. Kasdien jų galima suvalgyti apie pusę kilogramo.
Valgiaraštis taip pat turi būti praturtintas maistinėmis skaidulomis, ląsteliena. Kad išmatos būtų skystos, reikėtų gerti ir daug skysčių.
Yra taip pat siūloma keisti gyvenimo būdą, daugiau laiko skirti aktyviam poilsiui, judėjimui.
Vyresnio amžiaus žmonėms taip pat būna sunkiau tuštintis, taip atsitinka dėl pakitimų virškinamajame trakte, taip pat vaistų vartojimo nuo įvairių lėtinių ligų. Kadangi vaistai turi šalutinį poveikį, daugelis vyresnio amžiaus žmonių būna priversti vartoti laisvinamuosius preparatus.
Nejudrumas – taip pat svarbi priežastis, nes ima nykti pilvo sienos raumenys, kurie svarbūs tuštinimuisi.
Šiam sutrikimui gali turėti įtakos taip pat aplinkos pasikeitimas, pavyzdžiui, keliaujant, pasikeitus įprastam mitybos ritmui.
tualetastualetai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.