Chirurgas atkreipė dėmesį į teigiamas vilnos savybes: nauda begalinė

2019 m. kovo 20 d. 12:48
Lrytas.lt
Vilna (lot. lana), tai natūralus pluoštas, gaunamas iš gyvūnų odos plaukų. Seniausi istoriniai šaltiniai fiksuoja, jog vilna kaip pluoštas buvo pradėtas naudoti ypač senai, dar prieš keturis tūkstančius metų.
Daugiau nuotraukų (19)
Priklausomai nuo geografinės teritorijos ir gyvūnų paplitimo, dominavo tam tikro gyvūno vilna.
Šiandieniniame globaliame pasaulyje yra sutinkamos kelios pagrindinės vilnos rūšys: avies, alpakos, kupranugario, jako, angoros, kašmyro bei mohera. Šios vilnos rūšys viena nuo kitos skiriasi plauko ilgumu ir storiu. Kuo ilgesnis ir plonesnis plaukas, tuo kokybiškesnis, švelnesnis ir brangesnis pats pluoštas.
Nuostabios vilnos savybės
Vilnos pluoštas pasižymi tamprumu, elastingumu, šilumą ir garsą izoliuojančiomis savybėmis, sugeria drėgmę, galima velti, apsaugo nuo UV spindulių ir yra atsparus karščiui. Iki 110 °C kaitra veikiamas jis nesikeičia, tačiau nuo per aukštos temperatūros traukiasi.
Vandenyje sudrėkinto vilnos plauko stiprumas sumažėja 5-15%, todėl ją patariama skalbti atsargiai. Tačiau net ir daug kartų išskalbtas vilnonis gaminys savo puikiųjų savybių nepraranda, jei tik yra teisingai prižiūrimas.
Nuo seno naudojama
Matome, kad jau daugiau nei 40 amžių žmogus sugeba panaudoti vilną savo buityje, gamina iš jos drabužius, kojines, pirštines, šalikus, patalynę ir kt. Tačiau vilna surado savo vietą ir medicinoje.
Pradžioje ji buvo vartojama liaudies medicinoje, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais vertinama ir naudojama klasikinės medicinos praktikoje kaip pagalbinė priemonė, galinti padėti medikamentams greičiau įveikti įvairius organizmo susirgimus.
Nr. 1 naujagimiams
Dar studijų metais KMA (Kauno medicinos akademija) stebėjau, kaip neišnešioti naujagimiai inkubatoriuose aprengiami vilnonėmis kepuraitėmis, pirštinėmis ir kojinėmis. Tačiau ne dėl šilumos, o tam, kad vilna dirgindama odoje esančius receptorius, skatintų naujagimio kvėpavimo procesą, jis nepamirštų, kad turi kvėpuoti.
Kas tas lanolinas?
Literatūroje yra aprašomi pavieniai alergijos vilnai atvejai, o tai gali būti susiję su vilnoje esančiu lanolinu.
Lanolinas yra natūralus vilnos plauką dengiantis riebalas, stabdantis erkučių ar grybelio atsiradimą. Tuo pačiu tai ir natūralus antiseptikas, kuris tirpdamas įsiskverbia į odos poras ir daro teigiamą poveikį sąnariams, atpalaiduojamai veikia raumenis, padeda gerinti žmogaus kraujotakos ir kvėpavimo sistemas bei neretai naudojamas ingredientas veido kremų gamybai kaip drėkinamoji priemonė.
Geram miegui
Vilna dėl savo struktūros sukuria aplink kūną tam tikrą termoizoliacinį barjerą, kuris apsaugo tiek nuo karščio, tiek nuo šalčio, todėl ji padeda pastoviai palaikyti natūralią kūno temperatūrą.
Vilna puikiai absorbuoja ir išgarina drėgmę, todėl pasirinkus vilnonę patalynę, neteks atsibusti „išpiltam prakaito“, o šios sąlygos ypač svarbios geram miegui, nuovargiui bei stresui mažinti. Tokioje patalynėje nesidaugina prakaito kvapą sukeliantys bei alergijas provokuojantys pelėsiai, bakterijos ir namų dulkės.
Vilna – idealus variantas tiems, kas stipriai prakaituoja ar jautriai reaguoja į temperatūros pokyčius.
Pagalba medicinoje
Jau dirbdamas gydytoju chirurgu atkreipiau dėmesį į tai, kad šiluma padeda mažinti skausmą, tinimą, pagerina sąnarių judrumą.
Pradžioje pacientams paskirdavau šiltus kompresus, šildančius tepaliukus su kamparu, termoforus, elektrines pagalves, infraraudonųjų spindulių lempas. Šios priemonės buvo veiksmingos, tačiau ne kiekvienam prieinamos ir patogios.
Ieškodamas alternatyvų, plačiau pasidomėjau vilnos savybėmis. Vilna yra nesudėtingas, nebrangus, saugus ir veiksmingas būdas, galintis padėti greičiau atstatyti kūną po tam tikrų susirgimų. Nesakyčiau, kad pagrindinis ligos gydymo būdas, tačiau ji kaip pagalbinė priemonė gali padėti pagerinti vietinį vaisto veikimą, kraujotaką, padėti palaikyti pastovią kūno temperatūrą.
Mano, kaip gydytojo praktikoje, vilna ir jos gaminiai dėl savo poveikio gali būti naudojami padedant gydyti daugelį išorinių susirgimų. Tai ir degeneracinės sąnarių ligos, kaulinio audinio pažeidimai, raumenų pažeidimai, sausgyslių, raiščių uždegimai.
Vilnoniai paklotai yra dažna priemonė pragulų prevencijai. Kaip jau minėta, vilna gali būti pasitelkiama padedant gydyti kraujotakos bei odos jutimo sutrikimus bei bendram organizmo imuniteto stiprinimui, gerinant kraujotaką.
Noriu pabrėžti, kad iš vilnos pagamintos ar vilna padengtos ortopedinės priemonės turi būti ergonomiškos, tinkamo dydžio, formos, pritaikytos prie kūno formos, kad tvirtai ir patogiai laikytųsi.
Atsiminkime, kad vilnos gaminiai problemų tikrai neišspręs, tačiau neabejotinai gali padėti sustiprinti bei prailginti įprastinio gydymo poveikį, tuo pačiu gali padėti sutrumpinti gijimo laiką bei sumažinti gydymo išlaidas.
Atsiradus rimtiems simptomams, tokiems kaip nugaros, sąnarių skausmai, neaiškus patinimas, anemija, kraujotakos sutrikimai, svorio kritimas, galvos skausmas, nemiga, limfmazgių padidėjimas, elgsenos sutrikimai ir kt., nepulkite gydytis patys, pirmiausiai kreipkitės į specialistus, išsiaiškinkite simptomų atsiradimo priežastį, o tik tada pasinaudokite prieinamomis pagalbinėmis priemonėmis skausmo, tinimo, kraujotakos ir kitų simptomų malšinimui ir mažinimui.
Gyd. J. Krakauskas
vilnavilnonės kojinės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.