Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Vaičaitienės, prieš ir per šv. Valentino dieną susidomėjimas kontraceptinėmis priemonėmis ypač išauga, tačiau, kokių maisto produktų ir vaistų vengti, kad priemonių efektyvumas nesumažėtų, žino tikrai ne visi.
Kontracepcija – vis dar gėdos krepšelyje
„Prieš ir per šv. Valentino dieną pastebiu smarkiai išaugusį kontraceptinių priemonių poreikį, ypač tų, kurios yra vienkartinės, pavyzdžiui, prezervatyvai arba skubioji kontraceptinė pagalba.
Tačiau ne tik kaip vaistininkė, bet ir kaip mama, nuoširdžiai visiems linkiu, kad meilė sklistų „nuo dūšios“ ne tik meilės dieną, bet ištisus metus, o atsitiktinių santykių būtų kuo mažiau.
Žinoma, jeigu kitos galimybės nėra, tai į kontracepciją nereiktų žvelgti pro pirštus arba priskirti jos gėdos krepšeliui, nebijoti ieškoti pagalbos“, – linki vaistininkė.
Vaistininkė K.Vaičaitienė sako, kad hormoninės kontracepcijos veiksmingumą slopina ne tik netinkamas vartojimo režimas, bet ir kai kurie vaistai.
„Kaip nebūna „truputį nėščių“ moterų, taip ir geriamos kontraceptinės priemonės, vartojamos kartu su tam tikrais vaistais – sukelia didelę riziką sveikatai ir gali neapsaugoti nuo nėštumo.
O juk dauguma kontraceptinių priemonių besigriebiančios moterys, vartoja jas nebe reikalo ir rizikuoti nenori, tiesa?“, – svarsto vaistininkė.
Netinka su jonažolėmis, kofeinu
Kontraceptinių tablečių nepatariama vartoti su tokiais maisto produktais kaip greipfrutų sultys, kofeinas ar jonažolėmis.
„Granato vaisiaus sėklos apskritai yra žinomos kaip vienos pirmųjų kontraceptikų, todėl ir šiandien nerekomenduojama vartojant hormoninius kontraceptikus kartu gerti granatų sulčių.
Taip pat, geriant kontraceptikus, reiktų vengti alkoholio, kuris apskritai pakeičia bet kurių vaistų veiksmingumą. Tuomet šalutiniai poveikiai itin sunkiai prognozuojami – didelis krūvis tenka kepenims, inkstams.
Ne ką mažiau svarbu vengti ir jonažolių, kurios dar vadinamos vaistažolėmis nuo 99 ligų ir savyje turi didelę koncentraciją aktyviųjų medžiagų“, – teigia vaistininkė.
Vaistininkė išskiria ir dvejopą kofeino ir kontraceptinių tablečių sąveiką.
„Nuo kofeino ne tik susilpnėja kontracepcijos efektyvumas, bet ir kontraceptinės tabletės gali paskatinti kofeino metabolizmą ir padidinti jo koncentraciją kraujyje. Galimi šalutiniai to poveikiai: pulso ar širdies ritmo sutrikimai, dažnas bėgiojimas į tualetą, netgi padidėja nervingumas, galvos skausmas“, – pasakoja ji.
Netinka su kitais vaistais
Svarbiausia, pasak K.Vaičaitienės, kad geriami kontraceptikai kiekvienai moteriai būtų pritaikyti individualiai pagal jos būklę ir poreikius.
„Yra nustatyta, kad kontraceptiniai vaistai veikia kraujo krešumą, sąveikauja su kepenų fermentus skatinančiais vaistais, priešgrybeliniais vaistais. Taip pat su antibiotikais, vaistais, skirtais hepatitui ar epilepsijai gydyti, geriant vaistus skydliaukės ir hormonų veiklai stiprinti.
Todėl jeigu moteriai, sergant tam tikromis lėtinėmis ligomis, skiriami ilgalaikiam vartojimui pritaikyti vaistai, jai turi būti rekomenduoja pasirinkti kitą kontracepcijos būdą.
Jeigu gydytojas išrašo vaistų nuo tam tikrų ligų gydymo, reiktų iš anksto pranešti, kad vartojate kontraceptikus“, – sako ji.
Kontracepcija – vaistai
Vaistininkė K.Vaičaitienė primena, kad šiuo metu vaistinėse be recepto galima įsigyti tik tokias hormonines tabletes, kurias moteris yra vartojusi anksčiau, kitaip reikalingas gydytojo receptas.
„Žmogaus organizmą aš sulyginčiau su chemine laboratorija, kai vartojame vieną preparatą, tuomet jo kelias yra aiškus, tačiau vartojant dviejų rūšių vaistus, vienų efektas gali sustiprėti, o kitų – susilpnėti.
Tad kiekvienai moteriai reiktų įsivertinti, kad kontraceptinės tabletės yra „rimti“ vaistai, prieš kurių vartojimą, reiktų atlikti visus reikalingus tyrimus ir taisykle „padėjo kaimynei ir draugei“ vadovautis nereikėtų“, – reziumavo vaistininkė.