Kelios gudrybės padės išvengti odos ir plaukų įsielektrinimo žiemą

2019 m. sausio 20 d. 10:29
Prisiliečiate prie įvairių objektų ar kito žmogaus ir tarsi elektra trenkia? O nusiimant kepurę net girdite, kaip plaukai kibirkščiuoja? Tai ne toks ir retas reiškinys, ypač žiemą. Dažnas kibirkščiavimas – signalas, kad aplinkoje, kurioje būnate, trūksta drėgmės, kaip ir jūsų odai bei plaukams.
Daugiau nuotraukų (2)
BENU Sveikos odos instituto ambasadorė Milda Darulienė dalinasi patarimais, kaip išvengti kibirkščiavimo ir teisingai drėkinti odą, plaukus bei patalpas žiemos metu.
Kodėl mes elektrinamės?
Statinis elektrinis krūvis ant kūno paviršiaus dažniausiai renkasi dėl išorinių priežasčių: televizorių, kompiuterių, mikrobangų krosnelių, mobiliųjų telefonų skleidžiamos spinduliuotės, retkarčiais – dėl vidinių priežasčių: temperatūros skirtumų tarp kūno ir drabužių (ypač žiemą), pagreitėjusios organizmo medžiagų apykaitos. Sausa žmogaus oda, palaidi plaukai, kailiai – medžiagos, kurios įgyja teigiamus elektros krūvius ir verčia mus kibirkščiuoti bei elektrintis.
„Pagrindinė priežastis, kodėl mes įsielektriname – sausas oras, kuris įelektrina jame esančius daiktus. Įsielektrinti gali daiktai iš metalo, kietos gumos, stiklo, aukso, polistireno, polietileno, kitų sintetinių medžiagų, tačiau taip pat ir iš vilnos.
Reikėtų žinoti, kad statinis krūvis dažniau kaupiasi sausą odą ir plaukus turintiems žmonėms, ypač dėvintiems drabužius, pagamintus iš poliesterio ar kitų sintetinių medžiagų. Norint sumažinti elektrinimąsi svarbu užtikrinti tiek patalpų, tiek odos drėgmę, kadangi tokia terpė sumažina krūvio surinkimą“, – sako Sveikos odos instituto ambasadorė.
Elektrinimąsi sumažins tinkamas odos ir plaukų drėkinimas
Permainingi orai, šaltis, vėjas, taip pat išsausėjęs patalpų oras neigiamai veikia mūsų plaukus, tad žiemos metu jie reikalauja ypatingos priežiūros.
„Esant tokioms oro sąlygoms mūsų galvos odos kraujagyslės susiaurėja, todėl plaukams gali trūkti cinko, seleno, vario mikroelementų. Sausas patalpų oras naudos taip pat neduoda – plaukai lūžinėja, elektrinasi, praranda žvilgesį.
Norint pagerinti plaukų būklę šaltuoju sezonu bei sumažinti elektrinimąsi, rekomenduoju šukuoti plaukus medinėmis šukomis ar šepečiais, kurios nevelia plauko ir nekelia jų nuo šaknų, jeigu įmanoma, rečiau džiovinti plaukus džiovintuvu, kuris dar labiau juos išsausina, naudoti šampūnus ir balzamus su kviečių baltymais, lanoninu ar pantenoliu, kurie drėkina ir maitina galvos odą.
Taip pat, orams atšalus, reikėtų dėvėti kepures, tačiau jų vidinė pusė turėtų būti iš natūralių pluoštų – tai padės sumažinti kibirkščiavimą“, – pataria M. Darulienė.
Odai žiemą taip pat pradeda trūkti drėgmės, net jeigu kitais metų laikais jos trūkumu ir nesiskundžiate. Būtent todėl šaltuoju sezonu drėkinimas tampa vienu pagrindinių odos priežiūros žingsniu.
„Kaip ir plaukus, mūsų odą žiemą sausina tiek šildymo išdžiovintas patalpų oras, tiek žymūs temperatūrų svyravimai, kai iš lauko patenkame į šiltą patalpą ir atvirkščiai. Būtent todėl didesnį dėmesį reikėtų skirti odos drėkinimui.
O šaltesnę dieną svarbu nepamiršti naudoti nuo šalčio odą saugančių priemonių, kurios, padengdamos odą apsaugine plėvele, neleis jai ir išsausėti. Naktinei priežiūrai rinkitės maitinamuosius, riebesnės konsistencijos kremus, o odos valymui – micelinius losjonus, kurie ne tik tonizuoja ir geriau nuvalo, bet ir padeda išlaikyti tinkamą odos drėgmę“, – teigia vaistininkė.
Odos drėgmę išsaugoti padeda ir vitaminas E
Tinkamas vitamino E kiekis taip pat labai svarbus gerai odos būklei ir drėgmės balansui išlaikyti. Ir nors vitamino E trūkumas pasitaiko retai, nes jo yra daugelyje maisto produktų, tačiau jo gali trūkti dėl badavimo ir tam tikrų negalavimų – geltos, kasos ar tulžies ligų.
„Ar organizmui pakanka vitamino E, tiksliausiai parodytų kraujo tyrimas, tad jį rekomenduočiau pasidaryti, įtariant šio vitamino trūkumą. O tam, kad vitamino E atsargos neišsektų, vartokite tokius maisto produktus kaip žirniai, pupelės, špinatai, grūdinės kultūros, kukurūzai, grikių kruopos, sojos, riešutai, pieno produktai, mėsa, menkės kepenėlės – juose šio vitamino yra daugiausiai“, – teigia M. Darulienė.
Praktiniai patarimai, kaip sumažinti įsielektrinimą žiemą:
Jeigu jūsų oda labai sausa – dėvėkite medvilninius drabužius.
Drėkinkite odą – drėgna oda surenka mažiau krūvio.
Drėkinkite patalpas – ar specialiu oro drėkintuvu, ar tiesiog pastatydami indus su vandeniu, džiovindami drabužius arti radiatorių, valydami dulkes drėgnomis šluostėmis.
Atsižvelgdami į savo plaukų tipą, naudokite plaukų šaknis maitinančias ir stiprinančias priemones.
Jei skubate išdžiovinti plaukus ir negalite leisti jiems džiūti natūraliai, prieš naudodami plaukų džiovintuvą, patepkite juos balzamu. Džiovintuvą stenkitės laikyti kuo toliau nuo plaukų šaknų.
įsielektrinę plaukaiOdaPlaukai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.