Kadangi šiuolaikinių žmonių gyvenimas dabar gerokai skiriasi, turėtumėme skirti daugiau dėmesio individualiai burnos higienai. Neretai žmonės taiko netaisyklingus dantų valymo metodus bei naudoja netinkamas priemones, todėl burnos higienistė Erika Volochovičiūtė atskleidė, kokį dantų šepetėlį reikėtų rinktis ir kaip taisyklingai valytis dantis.
Kokį dantų šepetuką rinktis?
Dantų apnašos kaupiasi tose vietose, kur žmogus negali tinkamai pasiekti, net ir labai kruopščiai valantis. Šepetėlis privalo būti tik minkštas, ypatingai turint nuosavus dantis.
Vidutinio kietumo ir kieti šepetukai skirti išimamoms plokštelėms valyti, bet jokiu būdu ne dantims.
„Kietas dantų šepetėlis gali pažeisti emalį, todėl dantys pradeda trupėti, jie tampa jautrūs, atsiveria dantenos, tampa sudėtinga valgyti. Tam, kad nebūtų jokių pasekmių, dantis reikia valyti tarpdančių siūlu, tarpdančių šepetėliais ir paprastu minkštu šepetėliu.
Nepaisant to, kad elektroniniai dantų šepetėliai yra labai patogūs ir madingi, jų nerekomenduojama naudoti, nes jie būna kietesni. Iš tiesų jie buvo sukurti neįgaliems žmonėms, negebantiems valdyti savo rankų, tad kol žmogus yra sveikas ir gali valytis pats, niekas geriau dantų neišvalys“, – pabrėžė E.Volochovičiūtė.
Kaip teisingai valytis dantis?
Taisyklingas dantų valymas šepetėliu:
– Pradedama nuo šluojamųjų judesių (nuo dantenų link dantų krašto), dantys valomi iš priekinės ir liežuvinės, gomurinės pusės;
– Išvalius dantis šluojamaisiais judesiais pereinama prie sukamųjų, nukreipiant dantų šepetėlio šerelius į dantenos vagelę (45 laipsnių kampu);
– Paskutinis etapas, tai dantų vagelių valymas, dantų šepetėlio šerelius nukreipiant į dantų vageles.
„Be to, kas antrą vakarą reikėtų valyti ir liežuvį, nes ten kaupiasi bakterijos, skatinančios apnašų kietėjimą. Ant liežuvio susikaupusios bakterijos yra nurijamos, tad taip jos patenka į organizmo vidų ir gali sukelti daugiau sveikatos problemų.
Yra specialūs liežuvio valikliai arba galima paprastu tuo pačiu dantų šepetėliu pavalyti, bet tada jį reikėtų keisti ne kas 2–3 mėnesius, o kas mėnesį“, – teigė burnos higienistė.
Dantų siūlo naudojimas:
– Atsiplėšiamas apie 25–40 cm ilgio siūlas;
– Apvyniojamas aplink vidurinius pirštus;
– Tvirtai laikant siūlą reikia įvesti į tarpdantį;
– Kai siūlu pasiekiamos dantenas, jis išlenkiamas C raidės forma aplink dantį ir keliamas aukštyn. Taip nuvalomi abu, greta esantys dantų paviršiai;
– Kiekvienas tarpdantis turi būti valomas su švaria siūlo vieta.
Tarpdančių šepetėlių taisyklingas naudojimas:
– Šepetėlis turi būti įkišamas į tarpdantį įstrižai;
– Daromi trys judesiai pirmyn, atgal ir pereinama prie kitų dantų;
– Vieną šepetėlį nuplovus galima naudoti daug kartų.