Šiurpą keliančios lietuvių pramogos priminė svarbų dalyką

2018 m. vasario 25 d. 09:04
Lrytas.lt
Pastarosios dienos Lietuvoje yra vėsiausios šią žiemą. Kai kur termometrų stulpelis nusileidžia net iki -20 laipsnių, o jutiminė temperatūra siekia net ir -30°C. Kaustant tokiam šalčiui vandens telkiniai apsitraukia ledu, o jame išgręžtos eketės paprastai yra naudojamos žuviai gaudyti.
Daugiau nuotraukų (35)
Tačiau atšiaurios sąlygos neišgąsdino Trakuose prie Galvės ežero susirinkusių drąsuolių. Nors Lietuvos sveikuolių organizacijos renginyje pasirodė apie pusantro šimto žmonių, į didelę, net 25 metrų ilgio ir tris plaukimo takelius turinčią eketę, nebijodami net -15°C nėrė tik patys drąsiausieji.
Greičiausi plaukikai buvo apdovanoti ne tik nuostabos pilnais stebėtojų šūksniais, bet ir medaliais.
Vienas pirmųjų gydymo metodų 
Turbūt daugeliui teko girdėti, kad grūdinimosi nauda sveikatai iš tiesų yra didžiulė. Tokia šalčio terapija yra vienas pirmųjų žmonijos istorijoje užfiksuotų gydymo metodų (apie 3500 m. pr. Kr.), tačiau modernioji medicina jos naudą pripažino tik prieš 40 metų. Šiandien yra žinoma, kad šaltas vanduo ar žemos tempertūros teigiamai veikia ne tik paprastą žmogų, bet ir profesionalius atletus.
Sustiprėjusi imuninė sistema, sumažintas uždegimas, nuraminti skaudantys raumenys, stangresnė oda ir kūnas – tik keletas iš daugelio teigiamų būdų, kuriais žema temperatūra paveikia organizmą.
1. Kovoja su uždegimu
Šaltis padidina adiponektino, baltymo, veikiančio kraujagyslių sienelių regeneraciją, lipidų apykaitą, rezistenciją insulinui ir kai kurias kitas funkcijas, išskyrimą. Jis yra gaminamas riebaliniame audinyje ir padeda kovoti su organizme esančiu uždegimu. Tačiau svarbu grūdintis pamažu ir šalčio nepadauginti – per ilgas šaltoje temperatūroje praleistas laikas gali stipriai padidinti riziką susirgti, tad svarbu organizmą tausoti.
2. Ilgina gyvenimą
Tirdami musių, kirmėlių ir žuvų gyvenimo trukmę, mokslininkai atrado, kad žemesnė temperatūra darė jai teigiamą įtaką. Atitinkamai temperatūrą sumažinus 6°C, 5°C ir 6°C laipsniais, jų gyvenimo trukmė pailgėjo 50, 75 ir 75 procentais.
Taip pat buvo tiriamos ir laboratorinės žiurkės. Jos buvo paskirstytos į dvi grupes. Kontrolinės buvo laikomos joms įprastose sąlygose, o kitos po kelias valandas per dieną buvo laikomos negiliame inde su vėsiu vandeniu. Pastarosios sudegino net 50 proc. daugiau riebalų nei kontrolinė grupė, bei gyveno apie 10 proc. ilgiau.
Kiti tyrėjai sumažino vidinę pelių temperatūrą (0.3 °C patinams ir 0.34 °C patelėms). Tai lėmė atitinkamai 12 ir 20 proc. ilgesnį graužikų gyvenimą.
3. Degina riebalus ir stiprina nervų sistemą
Mokslininkai ištyrė, kad šaltyje baltųjų riebalų ląstelės pamažu virsta organizmui naudingesnėmis rudosiomis. Taip pat nustatyta, kad toks padidėjęs riebalų deginimas šaltoje temperatūroje teigiamai veikia ir simpatinę nervų sistemą. Teigiama, kad tokie šalti dušai ar maudynės vėsiame vandenyje yra tarsi treniruotė nervų sistemai, kuri prisitaiko prie sąlygų ir taip stiprėja.
Wim Hoff yra geriausias pavyzdys, parodantis, kad specifinė treniravimosi technika naudojant šaltį bei kvėpavimą leidžia žmogui kontroliuoti jo nervų sistemą. Iki tol mokslininkai manė, kad nervų sistema negali būti valdoma sąmoningai.
4. Padeda gyti traumoms ir malšina skausmą
Fiziologinis šalčio efektas kūnui taip pat nenuginčijamas. Jis sulėtina kraujotaką, tinimą, uždegimą, raumenų spazmus bei medžiagų apykaitą. Yra įrodymų, kad šalčio kartu su fizine terapija padeda grečiau atsigauti po operacijos ar sąnario traumos. Taip pat 24 minutes trunkančios šalto vandens vonios po sporto gali padėti užkirsti kelią raumenų skausmui kitą dieną.
5. Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje
Šaltis padeda padidinti baltymo adiponektino išskyrimą. Nustatyta, kad jis tiesiogiai susijęs su cukraus kiekio kraujyje reguliavimu. Itin mažas jo kiekis randamas insulinui atsparių asmenų organizmuose. Vienas tyrimas atrado, kad šaltis padeda padidinti šio baltymo išskyrimą net 70 proc.
Kiti teigia, kad šaltis pagerina kūno atsaką insulinui ir taip padeda greičiau iš kraujo pasišalinti gliukozei. 
6. Gerina miego kokybę
Natūrali dienos temperatūrų kaita yra labai svarbi norintiems gerai išsimiegoti. Olandų mokslininkai atrado, kad prieš miegą atvėsinus bazinę žmogaus kūno temperatūrą, miegas buvo gilesnis ir kokybiškesnis. Todėl prieš einant miegoti svarbu išvėdinti miegamąjį ar palikti minimaliai pravertą orlaidę.
7. Stiprina imuninę sistemą
Šaltis padidina baltųjų kraujo kūnelių skaičių organizme. Manoma, kad tai gali būti susiję ir su dėl organizmo patiriamo šoko išskirtu adrenalinu.
Verta išbandyti
Taip pat maudynės šaltame vandenyje stiprina valią bei padeda išlikti žvaliems, jauniems. Kasdienės maudynės po šaltu dušu ne tik padės sustiprinti imunitetą, bet ir padės palaikyti stangrią odą.
Be to, plaukų kondicionierių išskalaujant šaltu vandeniu plaukų plokštelės užsiveria, todėl juose ilgiau išsilaiko drėgmė, plaukai labiau žvilga, tampa sveikesni, o šaltos temperatūros gavusi skalpo oda lėčiau riebaluojasi.
Daugiau nuotraukų galite išvysti galerijoje:
eketėšaltisTrakai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.