Akių vokų pakėlimo operacijos – prabanga ar poreikis?

2018 m. sausio 23 d. 12:02
Lrytas.lt
Jaunystės ir grožio išsaugojimas žmonėms rūpėjo nuo senovės Egipto laikų. Dabar, kai vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė ženkliai pailgėjo, o išsivysčiusių šalių visuomenė sensta, ši problema tampa vis aktualesnė. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, esančio V. Grybo gatvėje Vilniuje, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Karolis Gailius sako, kad viena efektyviausių estetinių operacijų yra užkritusių akių vokų pakėlimas.
Daugiau nuotraukų (1)
Sunkūs, patinę vokai, iki galo neatsimerkiančios akys vidutinio ar vyresnio amžiaus moteriai rytais dažnai sugadina nuotaiką. Senstant oda praranda elastingumą, todėl ilgainiui viršutiniai akių vokai nukąra, o po apatiniais susiformuoja maišeliai. Kremais, masažais, įvairiomis kosmetologinėmis procedūromis galima drėkinti odą, padidinti elastingumą, tačiau jei viršutiniuose vokuose jau yra susidariusi klostė, konservatyvūs odos priežiūros metodai nesuteiks pakankamo efekto.
„Tokiu atveju efektyviausias sprendimas – akių vokų pakėlimo operacija, – teigia plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Karolis Gailius. – Vokų pakėlimas – tai estetinė arba grožio chirurgijos operacija, nors tam tikrais atvejais, kai užkritę viršutiniai akių vokai pradeda dengti viršutinį vyzdžio kraštą, vokų pakėlimo operacija padeda atkurti natūralų akiplotį ir atgauti visavertį regėjimą.“
Pirmas žingsnis – išsiaiškinti lūkesčius
Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas K. Gailius pataria pirmiausia apsispręsti dėl norimo efekto. Po akių vokų pakėlimo operacijos atsivers akys, bet neišnyks raukšlelės kaktoje. Beje, jei pacientui daryta botulino toksino injekcija, lyginanti veido raukšles, akių vokų pakėlimo operacijos negalima daryti, kol nepraeis botulino toksino poveikis.
„Jeigu pacientui planuojama atlikti kaktos pakėlimą ar veido patempimą, iš pradžių rekomenduojama atlikti šias procedūras ir tik visiškai sugijus, jeigu dar išlieka poreikis, galima daryti vokų plastinę operaciją“, – atkreipė dėmesį plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas K. Gailius.
Pirminės konsultacijos metu tiksliai išsiaiškinami paciento lūkesčiai, ką jis norėtų pakeisti ar patobulinti. Plastikos chirurgas, prieš skirdamas operaciją, visuomet atidžiai išnagrinėja paciento medicininę istoriją, gretutines patologijas, įvertina paciento vartojamų vaistų galimą sąveiką su operacijos metu naudojamais medikamentais. Tuomet sudaromas gydymo planas, aptariami tikėtini rezultatai, gijimo periodas, taip pat galimos komplikacijos.
Kada negalima daryti operacijos?
Estetinės chirurgijos operacijų nerekomenduojama atlikti, jei pacientas serga sunkiu širdies nepakankamumu, yra didelė širdies ritmo sutrikimo tikimybė. Maišeliai po akimis gali būti inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų požymiai, todėl pacientai iš pradžių siunčiami pas atitinkamus specialistus į konsultaciją. Prieš vokų pakėlimo operaciją, kaip ir prieš bet kokią kitą chirurginę intervenciją, svarbu kiek įmanoma labiau normalizuoti terapinę paciento būklę.
Pakartotinės vokų pakėlimo operacijos paprastai neprireikia
Akių vokų pakėlimo operacija atliekama taikant vietinę nejautrą, paprastai abiem akims iš karto. Kartu su anestetiku naudojamas nedidelis kiekis adrenalino, kuris sutraukia kraujagysles, todėl po operacijos būna mažesnės hematomos. Kad nedžiūtų akies audiniai, akims skiriama specialaus tepalo.
„Vokų plastinės operacijos metu pašalinama perteklinė oda, jei reikia, ir riebaliniai maišeliai bei orbikuliarinio raumens juostelė. Pastarasis raumuo yra atsakingas už akies voko užmerkimą, todėl pašalinus jo juostelę, šiek tiek sumažėja raumens tonusas ir akys atsiveria plačiau. Platesnės akys – žvalesnis, jaunatviškesnis žmogus“, – sakė gydytojas K. Gailius.
Siūlės daromos natūralioje raukšlėje tarp voko ir akiduobės viršutinio krašto, todėl lieka beveik nematomos. Naudojami netirpstantys siūlai, juos po 5–7 dienų reikia pašalinti. Po operacijos taikoma šalčio terapija, ledas sumažina hematomų plitimą. Pacientams pirmąją parą rekomenduojama gulėti, šiek tiek pakeltu galvūgaliu, nepatartina varginti akių, netgi žiūrėti TV ar į mobilųjį telefoną. Viso gijimo metu akis reikėtų nuolat drėkinti dirbtinėmis ašaromis.
„Sugijus žaizdoms, susiformuoja randas tarp odos ir poodinių audinių, todėl odos klostė neatsinaujina ir vokas vėl nenukąra. Vieną kartą pakoregavus voką, pakartotinės voko pakėlimo operacijos paprastai neprireikia“, – sakė plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas K. Gailius. Tik išskirtiniais atvejais dėl nenormalaus randėjimo, voko išvirtimo ar įvirtimo gali tekti operuoti pakartotinai.
Suplanuokite atostogas gijimui
Po estetinių grožio operacijų nedarbingumo pažymėjimas nėra išduodamas, todėl planuojant šią procedūrą, reikia pasiimti bent porą savaičių atostogų. Priklausomai nuo kiekvieno organizmo individualių savybių, pooperacinės hematomos išnyksta per 1–2 savaites. Fizinį krūvį reikėtų riboti visą mėnesį, o pirmąsias 10 dienų po operacijos iš viso jo vengti.
Šešias savaites pacientai turi saugotis tiesioginių saulės spindulių, todėl rekomenduojama estetines vokų pakėlimo operacijas planuoti rudenį, žiemą, kai saulė nėra tokia intensyvi. Porai mėnesių reikėtų pamiršti soliariumą. Taip pat iki visiško žaizdų sugijimo negalima naudoti veido kosmetikos.
Anot plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo K. Gailiaus, estetinės akių vokų pakėlimo operacijos ilgainiui taps įprasta procedūra, nes žmonės, ypač moterys, nori išlaikyti grožį ir jaunatviškumą. Plastinių operacijų stigmatizacija taip pat turėtų susilpnėti kaip Vakarų pasaulio šalyse.
„Dar neteko sutikti pacientės, kuri nebūtų patenkinta akių vokų pakėlimo procedūra. Jausdamasis gražus žmogus labiau vertina save. Tai įkvepia jį sėkmei kitose veiklose“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas K. Gailius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.