LRT RADIJO klausytojas domisi, kiek druskos suvartoti žmogaus organizmui yra sveika.
„Esu gydytojas pensininkas. Pastebiu, kad dabar labai daug šnekama apie dietas, ypatingai – vaikams. Teisingai keliamas klausimas, kad reikia mažinti cukraus kiekį, bet ten pat pažymima, kad riboti druską. Siūloma nuo 2 iki 5 g parai, vokiečiai naudoja iki 15 g, japonai – iki 30 g. Tad kaip žinoti, kiek iš tiesų tos druskos suvartoti?“ – teiraujasi vilnietis.
Profesoriaus R. Stuko teigimu, Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija 2016 m. išleido įstatymą, kuriuo patvirtino rekomenduojamas maistinių medžiagų ir energijos normas vaikams ir suaugusiesiems. Šios normos yra parengtos vadovaujantis atliktais moksliniais tyrimais, kitų šalių patirtimi, Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis.
„Pagal šias normas Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja valgomosios druskos iki 2 metų amžiaus vaikams suvartoti ne daugiau kaip 2 gramus tūkstančiui kilokalorijų energijos, nuo 2 iki 10 metų amžiaus – ne daugiau kaip 3–4 g per parą, vyresniems nei 10 metų vaikams ir suaugusiems – ne daugiau kaip 5–6 g per parą“, – aiškina profesorius.
Jo teigimu, reikėtų nepamiršti, kad druskos perteklius yra kenksmingas žmogaus organizmui, nes padidina troškulį, išbalansuoja elektrolitus organizme, vyresniems žmonėms didina arterinį kraujospūdį. Tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos raciono jokiu būdu negalima, kadangi žmogaus organizmui reikalingos visos medžiagos, tarp jų ir mineralinė medžiaga natris.
„Viršyti nustatytų rekomenduojamų normų tikrai nereikėtų, nes tyrimai rodo, kad tai gali turėti nepageidaujamų pasekmių sveikatai. Sveikatos apsaugos ministerija, išleisdama rekomendacijas, remiasi moksliniais tyrimais.
Yra nustatyta, kad prie sūrumo priprantama. Jei žmogus valgo sūriai, tų 5–6 gramų jis net nejaus – sūdys žymiai daugiau. Labai svarbu, kad maži vaikai neįprastų valgyti per sūriai, todėl ir normos vaikams yra žymiai mažesnės. Druskos perteklius sveikatai yra žalingas, tai – neginčytina“, – teigia profesorius.