Anglies pagrindo dantų pastos, skalavimas aliejumi ar vaisių odelės yra naujausia dantų balinimo mada. Jos sekėjai teigia, jog tai yra lengvas būdas turėti baltesnius ir švaresnius dantis, tačiau tai ne visada tiesa. Odontologas iš Sidnėjaus, Luke Cronin, atskleidė tikrąją tiesą apie šių priemonių veiksmingumą.
Aktyvintosios anglies dantų pasta
Teigiama, jog ji puikiai nuo dantų pašalina dėmes. Toks produktas gali atrodyti kaip įprastinė dantų pasta arba būti miltelių pavidalo.
Manoma, jog anglis padeda nuo dantų pašalinti taninus — daleles, randamas kavoje, arbatoje bei vyne. Taip pat manoma, jog ši priemonė pašalina bakterijas ir pagerina burnos kvapą.
Visgi, odontologas perspėja, jog tokios pastos nauda dar nėra įrodyta, todėl vertėtų būti atsargesniems ir nepasiduoti madai.
„Dar neaišku, ar anglies pasta yra saugi naudoti. Taip pat neretai išreiškiamas susirūpinimas, jog ji gali būti per stipri ir pažeisti dantis bei dantenas“,— teigė odontologas.
Skalavimas aliejumi
Šį būdą pamėgę žmonės teigia, jog aliejus padeda pagerinti bendrą burnos būklę. Jie naudoja daržovių aliejų kaip dantų skalavimo skystį.
Tai sena ajurvedinė procedūra ir jos pagrindinis teiginys yra tas, kad aliejus turi antibakterinių savybių, kurių dėka toksinai bei mikrobai gali būti pašalinti iš burnos ertmės. Užtenka 20 minučių skalavimo, tada aliejus išspjaunamas ir taip išsivalo dantys bei dantenos.
Odontologas Cronin šio metodo taip lengvai neatmeta, tačiau ir jo nauda nėra įsitikinęs.
„Jei norite, galite išbandyti. Nėra jokių įrodymų, jog tai gali kaip nors neigiamai paveikti burnos audinius. Tačiau nerekomenduočiau skalavimo aliejumi kaip pagrindinės valymo priemonės“,— teigė jis.
Vaisių odelės
Manoma, jog dantų trynimas vaisių odelėmis yra puiki alternatyva įprastiniam valymui. Toks metodas labai patogus, jei po ranka neturite dantų šepetėlio. O ir jį pamėgę žmonės mano, jog tokiu būdu nuo dantų bus nuvalytos dėmės.
Visgi odontologo toks metodas nežavi. Jo efektyvumas nėra įrodytas, o grėsmė padaryti daugiau žalos egzistuoja.
„Bananų žievė tikrai nėra žalinga, tačiau apelsinų bei citrinų žievelėse yra tam tikrų rūgščių, kurios gali pakenkti dantų emaliui“,— perspėjo Luke Cronin.