Šios sveikatos problemos dažnai aplanko vasarą – kaip jų išvengti?

2017 m. birželio 18 d. 17:37
Lrytas.lt
Vasara – atostogų metas. Kadangi per metus poilsiui skiriamos tik kelios savaitės, dažniausiai viskas suplanuojama iš anksto, apgalvojant net menkiausias detales – nuo nakvynės iki kosmetikos krepšelio. Vis dėlto viską idealiai susidėlioti retai pavyksta, o ypač sunku apgalvoti visus galimus nesklandumus. Gydytoja dermatologė Birutė Adomavičienė teigia, kad viena dažniausių problemų, sugadinančių atostogas – netinkama odos priežiūra. Anot gydytojos, reikėtų pagalvoti apie odos nudegimą saulėje, vabzdžių įkandimus, alergines reakcijas bei galimus sužeidimus. 
Daugiau nuotraukų (1)
„Atostogos ne visada gali reikšti tik geras emocijas. Ypač daug problemų pasitaiko, kai oda netinkamai sureaguoja į pasikeitusią aplinką – įtakos gali turėti ir kitoks klimatas, maistas ar net vanduo. Planuojant atostogas, svarbu apgalvoti, ką reikės daryti įgėlus vabzdžiui, smarkiai nudegus saulėje, įsipjovus ar nusibrozdinus. Dažnai odai reaguojant į pokyčius sulaukiama ir alerginės reakcijos“, – teigia projekto „Birutė Efektas“ specialistė B. Adomavičienė.
Klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja atsako į klausimus, kaip džiaugtis atostogomis ir nesirūpinti dėl galimų odos problemų.
Kokias odos priežiūros priemones visada vertėtų su savimi turėti, jei atostogaujama Lietuvoje? 
Jeigu atostogausite Lietuvoje, turėtumėte pasirūpinti: išoriniais antiseptikais, pavyzdžiui, dezinfekcinėmis servetėlėmis, įvairių dydžių, steriliais ir hipoalerginiais pleistrais, steriliu bintu. Kilus alergijai pravers antihistamininiai vaistai, kurie padės išgydyti bėrimą, jautrumą, niežėjimą, dusulį, taip pat – įkandus vabzdžiui. Adrenalino ampulės reikalingos, jei yra anksčiau pasireiškusi alergija vabzdžių įkandimams su tinimu, kvėpavimo takų spazmais, Kvinkės edema. Jeigu atostogausite gamtoje – pasiskiepykite nuo erkių.
Saule taip pat reikėtų džiaugtis saikingai bei naudoti tepamas apsaugines priemones nuo saulės (SPF 30–50). Jei jūsų oda riebi, rinkitės skysčius ar emulsijas, o jei sausa – kremus. Nudegus saulėje ar sudirgus odai praverčia kremai ar losjonai su pantenoliu, vitaminu E, cinku, terminio šaltinio vandeniu. Atkreipkite dėmesį, kad priemonėse būtų mažiau kvapų, nes kai kurie kvapai, veikiami saulės, gali sudirginti odą, sukelti pigmentaciją. Beje, degindamiesi nenaudokite kvepalų, dezodorantų dėl odos pigmentacijos pavojaus.
Ar priemonės, kuriomis apsirūpinama atostogoms, turėtų skirtis atostogaujant užsienyje?
Atostogaujant užsienyje vertėtų pasirūpinti tomis pačiomis priemonėmis kaip ir Lietuvoje. Vis dėlto vertėtų nepamiršti skiepų nuo svečiose šalyse siaučiančių ligų. Apie reikiamus skiepus ir sveikatos draudimą reikėtų pasidomėti iš anksto, kelis mėnesius prieš planuojant kelionę.
Kai kuriose šalyse saulė daug stipresnė nei Lietuvoje. Dėl šios priežasties pasirūpinkite apsauginiu kremu nuo saulės su maksimaliu foto-apsauginiu faktoriumi (ne mažesniu kaip SPF 50+). Kremą tepti reikia kas 2 valandas, ypač jei gausiai prakaituojate ar nusimaudėte, kartu nepamirškite patepti pėdų, ausų. Taip pat saulėtuose kraštuose patartina vengti vietinių tepalų su heparinu, nuo kurio neretai pasireiškia odos bėrimai. Po vabzdžių įkandimų ar kontakto su medūzomis puikiai tinka vietiniai antihistamininiai geliai, tepalai.
Jeigu planuojate ilgesnę kelionę laivu ar lėktuvu ir jūsų vestibulinis aparatas yra jautrus – reikalingi vaistai nuo pykinimo, „jūros ligos“. Kopiantiems į kalnus ar susiruošusiems į ilgesnę kelionę pėsčiomis, reikėtų pasiimti nesteroidinį tepalą nuo uždegimo raumenų ir sąnarių skausmams mažinti, pasirūpinti patogia avalyne.
Gal be kosmetikos priemonių reikėtų pasirūpinti ir kitais dalykais, kaip kitokiu maistu ar pan.?
Šiltuoju metų laiku daugiau prakaituojama, tad iš organizmo pašalinama daug vandens, su juo – ir mineralinių medžiagų. Tiek atostogaudami, tiek dirbdami biuruose, kurių oras išsausėjęs, gausiai kondicionuojamas, stenkitės odą drėkinti „iš vidaus“ ir gerti daugiau vandens, o ypač – mineralinio su vertingais mineralais.
Deginantis reikėtų vengti spalvotų ir saldžių gazuotų gėrimų, kadangi jie didina troškulį, be to į šių gėrimų sudėtį gali įeiti citrusiniai vaisiai, kurie gali dirginti odą apsiliejus ir tose vietose palikti pigmentinių dėmių. Degindamiesi nevartokite alkoholio, nes jis silpnina deginimosi kontrolę, saugų elgesį ir kelia kūno temperatūrą. 
Ar reikėtų atkreipti dėmesį ir į dėvimus drabužius?
UV spinduliai gali pakenkti ir jūsų plaukams bei akims, tad nepamirškite galvos apdangalų ir kokybiškų akinių nuo saulės. Rinkitės natūralaus pluošto drabužius: medvilninius, lininius, šilkinius, bambuko, kurie leidžia odai kvėpuoti. Įsigykite patogią, pūslių nepritrinančią avalynę. 
Apie projektą „Birutė Efektas“
Projektas yra skirtas įkvėpti ir paskatinti lietuvius įgyvendinti teigiamus pokyčius savo kasdieniniame gyvenime. Kad pokyčius būtų lengviau įgyvendinti, projekte dalyvauja ekspertai, kurių įžvalgos padės siekti savo efekto mąstyme, fiziniame aktyvume bei mityboje. Sveikos mitybos patarimais dalijasi Deimantė Rapalytė, pozityvaus mąstymo – kūno psichoterapeutė Rasa Mažionienė. 4 savaičių sporto programą sukūrė „MyHero!” treneriai Ignas Bakėjus ir Alanas Dzeranovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.